Proteinler ve Karbonhidratlar Bir Arada Tüketilebilir mi?

Proteinler ve karbonhidratlar bir arada yenmeli mi yenmemeli mi? Sizinle bu popüler soruyla ilgili bazı gerçekleri paylaşacağız. 
 

Günümüzde en popüler diyetlerden biri proteinler ve karbonhidratlar bir arada yenmemeli savını destekliyor. Pek çok kişi bu uygulamanın faydalarının ne olduğunu ve bu diyetin gerçekten işe yarayıp yaramadığını merak ediyor.

Bu yazımızda size, bu fikrin kaynağının ne olduğunu ve vücudunuz için faydalı olup olmadığını açıklayacağız.

Doğru Bir Tavsiye mi: Proteinler ve Karbonhidratlar Bir Arada Yenmemeli

Bu görüşün yayılmasının sebebi şu basit nedendir: karbonhidratlar bağırsakların alkalin kısmında sindirilir. Proteinler ise asidik kısımda sindirilir. Daha net bir şekilde ortaya koymak gerekirse, ikisi bir arada yendiğinde vücudunuzun “kafasını karıştırmış” olursunuz ve bu yüzden bu maddeleri iyi bir şekilde sindiremez.

Sorun aslında vücudunuzun karbonhidratları yavaş, proteinleri ise hızlı sindirdiği gerçeğinde yatar. Kimyasal açıdan konuşmak gerekirse, asit ve alkalin maddeleri karıştırdığınızda nötr bir şey elde edersiniz.

makarna ve salatalıklı salata

İki bileşen tek bir yemekte bir araya geldiğinde, sindirim organize bir süreç olduğu için vücudun senkronizasyonu bozulur. Bu da vücudun, yediğiniz besinleri özümseyebilmek için sindirim sıvılarını ayırmaya daha fazla zaman harcaması anlamına gelir.

Sindirim sistemi yeni sıvılar üretiyor olsa da, bu sıvılar da tekrar nötr hale gelirler. Bu da vücudun yiyecekleri sindirirken daha da fazla enerji harcaması anlamına gelir. Bu durumda da sindirim süreçlerinin tamamlanması saatler alır.

 

Bu durumda kendinizi daha ağır hissedebilirsiniz. Vücudunuz, maksimum fayda almak için yiyecekleri düzgün bir şekilde kullanamamış olur. Tüm bunlar günün sonunda kilo almanıza yol açabilir.

Her şekilde karbonhidratlar fermente edilir ve bu da mide gazı, ekşime veya hazımsızlık yaşamanıza yol açabilir.

Bunu da okuyun:

Protein ve Spor Arasındaki İlişki Nedir?

Peki, Akdeniz Diyeti Neden Sağlıklı?

Elbette aklınıza şu soru gelebilir: proteinlerin ve karbonhidratların bir arada tüketilmemeleri gerekiyorsa neden uzmanlar tam da bu birleşimin yer aldığı Akdeniz diyetinin çok sağlıklı olduğunu iddia ediyorlar?

Proteinler ve karbonhidratlar bir arada yendiğinde vücudunuzda neler olduğunu biraz önce açıkladık. Ancak her zaman söylediğimiz gibi, işin sırrı dengededir. Akdeniz diyetinde karbonhidratlar ve proteinler karışıyor olsa da bu tam olarak doğru orandadır.

Proteinlerin ve vitaminlerin miktarı karbonhidratlardan yüksek olduğunda, vücut her şeyi doğru bir şekilde özümsemek için vakit bulur. Bunu yiyecekler fermente edilmeden yapabilir.

Böyle bile olsa, karbonhidratları ve proteinleri bir arada yememek idealdir. Bunların bir arada tüketilmediği bir diyet, hem her tür yiyeceği yemenize izin verip hem de kilo vermenizi sağlayabilir.

İhtiyacınız olan tek şey öğünlerinizi planlarken biraz özen göstermeniz ve arkadaşlarınızla dışarıda yemek yerken hangi yiyecekleri seçmeniz gerektiğini bilmeniz.

 

Karbonhidratlar ve Proteinler Bir Arada Tüketilmeden Nasıl Beslenilir?

Kilo vermenize yardım edecek olan bu beslenme dengesini nasıl sağlayabileceğinizi anlamak için öncelikle karbonhidratların ve proteinlerin neler olduğunun farkında olmalısınız. İşte temel karbonhidratların yer aldığı bir liste:

 • Tahıl
 • Pirinç
 • Un
 • Makarna
 • Plantain
 • Manyok
 • Patates
 • Baklagiller (aynı zamanda protein de içerirler ancak genellikle karbonhidratlardan oluşurlar)
bakliyat yemeği

Proteinlerden oluşan bazı yiyecek grupları:

 • Etler
 • Balık
 • Süt ürünleri (peynirin yağ içeriği yüksektir)
 • Yumurta

Peki, karbonhidratları ve proteinleri bir araya getirmeden nasıl beslenebilirsiniz? Örneğin, makarna yemek istiyorsanız, lazanya yapmak yerine, musakka yemeği yapmayı tercih edin. Kızarmış domatesten kaçının, onun yerine domates püresini tercih edin. Ayrıca beşamel sossuz yaptığınızdan da emin olun. Beşamel sosun yerine de peynir kullanın.

Salata yapmak istiyorsanız içinde kruton olmasın. Et veya balık yediğinizde ana yemeğe sebze, mantar veya salata eşlik etsin. Baklagiller, pirinç veya makarna yiyorsanız kızarmış yiyecekleri unutun. Bu yiyecekleri her zaman sebzeyle birlikte tüketin.

Hedefiniz kilo vermekse, proteinleri ve karbonhidratları bir arada yememek size yardımcı olabilir. Tabi bunu söylerken hafta boyunca çeşitli yiyeceklerden oluşan ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri aldığı bir diyet uyguladığınızı varsayıyoruz.

 

Amacınız kilonuzu belli bir seviyede tutmak ve sağlıklı beslenmekse Akdeniz diyeti harika bir seçenektir.