Enerjinizi Arttırmak ve Zinde Olmak İçin Tavsiyeler

12 Ocak 2019
Günlük hayatımızda enerjisiz hissetmek ve tembellik yapmak karşılaştığımız çok önemli sorunlardan biridir. İçinde olduğumuz yorgunluk ve bitkinlik, o andan keyif almamızı engeller. Neyse ki bunun üstesinden gelmek için birçok yol mevcut.

Zinde olmak, bolca enerji sahibi ve dinamik olmak olarak tanımlanabilir. Günlük aktivitelerinizi daha hevesli bir şekilde yapmanız için zinde olmanız çok önemli.

Sizin için alışkanlıklarınızda yapacağınız küçük değişiklerle enerji seviyenizi yükseltebilecek birkaç tavsiye hazırladık.

Üretken olmanın anahtarı zindeliğinizi koruyarak enerji dolu, sağlıklı bir hayata sahip olmanızdan geçiyor.

Aklınızda bulunması gereken dört farklı enerji çeşidi vardır:

  • Fiziksel: Burada vücut gücünden bahsediyoruz, bu yüzden vücudunuza iyi bakmalısınız. Egzersiz yaparak ve sağlık bir diyet uygulayarak fiziksel enerjinizi artırabilirsiniz.
  • Duygusal: Bu daha çok hisler, düşünceler ve davranışlar ile alakalıdır. Daha iyi bir duygusal enerjiye sahip olmak için hislerinizi kontrol etmeyi öğrenmeli, kişiler arası iyi ilişkilere sahip olmalı ve olumlu düşünmelisiniz.
  • Zihinsel: Günlük hayatta karşılaştığınız birçok problemin üstesinden gelebilmek için iyi bir zihinsel enerjiye sahip olmanız gereklidir. Bu yüzden aile, arkadaşlar ve iş arasındaki dengeyi korumak zihinsel için büyün önem taşıyor.
  • Ruhsal: Bu enerjiyi sahip olmadıklarınızın hayatınıza etkisi olarak yorumlayabiliriz. Eğer hayatınızı olduğu gibi kabul edip güçlü taraflarınıza yoğunlaşırsanız harika bir ruhsal sağlık elde etmiş olursunuz.
mutlu olduğunuzda enerjiniz daha fazla olur

Şimdi enerjilerinizin seviyesini arttırmak ve sürekliliğini sağlamak için birkaç tavsiyeye bir göz atalım.

Uyku

Güzel bir gece uykusu enerji dolu hissetmek için çok önemlidir. Birçok kişi gece uyumakta sıkıntı yaşar. Bu yüzden gece geç saatlerde egzersiz yapmaktan kaçınmaları gerekir.

Yani kısaca akşam yemeği saatlerinde yada yatmadan önce herhangi bir fiziksel aktiviteden kaçınmaya çalışmalısınız.

Bunun yanında özellikle gece vakti, vücudunuzu uyararak uyumanızı saatler boyu engelleyebilecek çay, kahve gibi kafein içeren ürünler ve alkol tüketmemenizi öneriyoruz.

Köpeği ile uyuyan kadın

Buna ek olarak pencerenizden odanıza sokaktan ışık girmediğinden ve zihninizi televizyonda izledikleriniz, okuduklarınız, bilgisayarda çalıştığınız şeylerden arındırdığınızdan emin olun. Yatağa girmeden önce stresi unutmak ve rahatlamak için ılık bir duş alabilirsiniz.

Şeker

Enerjik hissetmek için kan şekeri seviyenizin normal seviyede olması çok önemlidir. Gün boyu kan şekerinizdeki dalgalanmaları önlemek için her öğün yeterli protein almayı ihmal etmeyin ve aralarda biraz kuru yemiş yada meyve atıştırın.

Aynı zamanda tam buğday ekmeği, sebze, baklagiller, yulaf ezmesi gibi kompleks karbonhidrat kaynakları tüketebilirsiniz. Hepsi kanınıza yavaşça karışan harika birer enerji kaynağı olacaktır.

Bunun yanında enerjinizi anlık olarak hızlı bir şekilde yükselten ve etkisi geçtiğinde düşük kan şekerine neden olan, işlenmiş şeker içeren yiyeceklerden kaçınmanız gerekiyor.

Enerji Veren Besinler

Vücudunuz, yediğiniz yemekleri enerjiye dönüştüren bol çeşitte vitamine ve minerale ihtiyaç duyar. Enerji üretiminde B vitamin grubu, çok önemlidir.

Bir diğer önemli besin de C vitaminidir. Araştırmalar, C vitamininin vücudunuza güç verecek yağ asitlerini hücrelere taşıyan karnitin üretiminde büyük rol oynadığını gösteriyor.

Oksijeni hücrelere taşıdığı için, demir de enerji seviyelerini korumak için çok önemli besinlerden biridir. 

Enerjiyi Arttırmak İçin Egzersiz

Egzersiz yapmak bir ihtiyaçtır. İnanılmaz seviyede bir fiziksel aktiviteye ihtiyacınız yok, günde sadece 30 dakika yürüyerek, sadece yürümek de değil yüzerek ya da bisiklet binerek vücudunuza yüksek miktarda enerji sağlayabilirsiniz.

Egzersiz stresi azaltır, kan dolaşımını düzenler, oksijenin ve besinlerin bütün vücudunuza taşınmasını sağlar. Bütün bunlar da uyku ve ruh sağlığınız için faydalı olmanın yanında kemiklerinizi korurken kaslarınızın da çalışmasını sağlar.

Susuz Kalmayın

Beslenmenizde sıvı eksikliği dehidrasyona ve bu da uyuklamaya sebep olur.  Gün içinde bolca su içmek oldukça önemli olmasının yanı sıra su ihtiyacımızı su dışında başka içecekler ile de karşılayabiliriz.

Sadece uyku kalitenizi arttırmak istiyorsanız, fazla kafeinin sizin için çok uygun olmadığını aklınızdan çıkarmayın.

Meyve ve sebzeler de bol miktarda su içerir. Bunun yanında vücudunuza ihtiyacı olan bir çok besini barındırmaları da cabası.

tur