Vücudunuzu Değiştirmeyi Engelleyen 6 Zihinsel Problem

Fiziğinizi değiştirmek için diğer şeylerin yanı sıra egzersiz yapmalı ve sağlıklı beslenmelisiniz. Ancak bunların hepsi nasıl başa çıkacağınızı bilmeniz gereken bir geçiş süreci içerir. İstediği değişiklikleri gerçekleştiremeyen insanların bu sorunu genellikle zihinlerindeki çeşitli engellerden kaynaklanır.
 

Fiziğinizi değiştirmek, irade, tutarlılık ve her şeyden önce çok fazla hırs gerektiren bir süreçtir. Bazı durumlarda, görünümünüzü iyileştirmeniz zor olabilir ve bunun nedeni ruhunuzun içinde gizlenen, zihninizdeki çeşitli problemler olabilir. Bu yazımızda, size bu zihinsel problemleri tanımlayacağız ve onlarla nasıl mücadele edebileceğinizi göstereceğiz. Okumaya devam edin!

Tüm engeller zihninizdedir. Beyin eylemleri gerçekleştirmesi için vücudunuza emir verir. Bu kontrolün sizde olduğunu gösterir. Öyleyse zihinsel problemlere aldırış etmeden istediğiniz şeyi yapabilir ve elde edebilirsiniz.

Başlıca Zihinsel Problemler

Çoğu zaman, zihniniz sizi kandırır. Kendinizden şüphe etmenize ve belirli hedeflerden vazgeçmenize neden olur. Tıpkı gerçek hayatta birçok engel olduğu gibi, tanımlamanız ve üstesinden gelmeniz gereken zihinsel zorluklar ve problemler de vardır. İşte başlıca zihinsel problemler:

1. Kendinizi Sınırlandırmak

Yapabileceklerinizi sınırlamaktan daha kötü bir zihinsel problem yoktur. Başaramayacağınızı düşünerek ilerlemenizi durdurmayın. Örneğin; genellikle 50 squat yapıyorsanız, daha fazlasını yapmayı hedefleyin. Önce 60 ve daha sonra da 70 squat yapmaya çalışın. Kendinizi zorlamaya alışkın olmayabilirsiniz ancak enerjinizi kaybetmemelisiniz.

Egzersiz yaparken, sağlıklı bir diyet sürdürürken hatta yaşamınızda herhangi bir konuda değişiklik yaparken “yapamam” sözcüğünü zihninizden çıkarın.

Spor salonunda egzersiz yapan kadın

Öte yandan neler yapabileceğinizin farkında olmamanız, potansiyelinizi boşa harcamanıza neden olur. Kendilerinin ve başkalarının hayatlarında büyük değişiklikler yapan insanlar daha azına razı olmaz. Değişim daha fazla ilerleyerek elde edilir. Bu nedenle potansiyelinize sınır koymayın.

 

2. Korkmak

Değişim korkusu, başarısızlık korkusu, bilinmezlik korkusu…. Korku duymanız tamamen normaldir. Ancak her fırsatta korkunun sizi yenmesine izin vermemelisiniz. Bu belirsizlik duygusunun sizi ezmesine müsade etmeyin. Tam aksine, aklınıza koyduğunuz her şeyi yapabileceğinizi göstermek için bunu bir motivasyon aracı olarak kullanın. Kendinizden şüphe etmek sadece korkularınızı güçlendirir.

3. Çok Fazla Düşünmek

Zihinsel problemlerden bir diğeri de çok fazla düşünmektir. Yapmak istediğiniz değişiklikler hakkında çok fazla düşünmek, onları gerçekleştirmenizi daha da zorlaştırır. Genellikle, fazla düşünmek, performansınızı olumsuz yönde etkileyen duygusal sonuçlar ortaya çıkarır.

Spor salonunda oturan kadın

Olaylar hakkında çok fazla düşünmeyin, gelecek için aşırı endişelenmeyin ve her şeyden önce kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın. Değişim kendi hızınızda gerçekleşir ve değişimi gerçekleştirebilmek için zihinsel ve duygusal olarak sağlıklı olmanız gerekir.

4. Vazgeçme İsteği

Fiziksel bir değişim gerçekleştirmeye çalışıyorsanız, vazgeçip pes etmek istediğiniz zamanlar olacaktır. Ancak amacınızdan ne sebeple olursa olsun vazgeçmek istemeniz, sadece zayıf bir anınızı temsil eder.

Amacınızdan uzaklaşmayın, hayal kırıklığına uğradığınızda veya cesaretiniz kırıldığında karar vermeyin. Vazgeçmek istediğinizde, harcadığınız tüm çabayı ve ilk etapta çalışmak için gösterdiğiniz motivasyonunuzu düşünerek hareket etmeye devam edin.

5. Olumsuz Yorumlar

Hayatınızı değiştirmeye karar verdiğinizde, istediğiniz şeyleri elde etmeniz için sizi desteklemeye ve motive etmeye çalışan insanlar olacaktır. Bunun yanında olumsuz yorumlar yapan ve cesaretinizi kırmaya çalışan insanlar da olacaktır.

 

Bu olumsuz yorumları dinlemeyin; içinizi olumsuzluklarla doldurmak sizi amacınızdan uzaklaştırır ve en iyisini ortaya çıkarmanızı engeller. Bırakın insanlar istediklerini söylesinler! Siz sadece iyi tavsiyelere, faydalı ipuçlarına odaklanın ve sizi aşağı indirmeye çalışan herkesi görmezden gelin.

6. Motivasyon Eksikliği

“Bugün egzersiz yapamam çünkü çok meşgulüm” ya da “Gelecek hafta diyet yapmaya başlayacağım” gibi mazeretler ortaya koymak, motivasyon eksikliğinden kaynaklanır. Devam etmek için zihninizi canlandırmalısınız. Bunu, yeni egzersiz kıyafetleri satın almak, en sevdiğiniz müzikleri dinlemek veya arkadaşlarınızla egzersiz yapmak gibi küçük şeylerle de başarabilirsiniz. Ufak detaylar fark yaratır.

motivasyon düşüklüğü spor yapmanızı engeller

İşte zihinsel problemler tam da yukarıda bahsettiğimiz gibi sorunlardır. Hayattaki her şeyde olduğu gibi bunların da üstesinden gelebilirsiniz. Cesur olun, kendinizi sevin. Yaşamınız üzerinde olumlu etkisi olacak fiziksel değişiklikleri yapma dürtüsünü içinizden eksik etmeyin.

Böylece sonuçları görmeye başladığınızda kendinizi gerçekten mutlu ve gururlu hissedeceksiniz. Öyleyse kendinize odaklanın ve istediğiniz şeyleri elde etmek için çalışın. Farkı göreceksiniz!