Squat Hareketi, Leg Press'ten Daha Etkilidir: 5 Neden

14 Aralık, 2018
Makineler, vücudun belli bölgelerini çalıştırmakta iyidir. Leg press makinesi, bacak kaslarını çalıştırır ama tüm bacak kaslarına yopunlaşmaz. Leg press egzersizi, eğime bağlı olarak farklı kas gruplarını çalıştırırç Klasik squat hareketi ise aynı anda farklı kas gruplarını harekete geçirir. 
 

Sürekli egzersiz ile sağlam, sağlıklı ve güçlü bacaklar elde edilebilir. Spor salonlarında ve reklamlarda satılan bazı ürünleri görmüşsünüzdür. Bunlardan bir tanesi de leg press makinesidir. Bu spor aleti, bacaklar için etkilidir ancak ondan çok daha etkili bir egzersiz var: squat hareketi.

Leg press karşısındaki avantajlarından biri de, squat hareketinin çok çeşitli olması ve vücudun farklı bölgelerini daha yoğun ve etkili çalıştırmasıdır.

Bu yazımızda, squat hareketi ile leg press egzersizini karşılaştırıyor ve squat yapmayı seçmeniz için beş neden sunuyoruz. Mutlaka not alın!

Squat hareketi neden daha iyidir?

1. Her Yerde Squat Yapabilirsiniz

Günümüzde herkesin yaşam tarzını özetleyen bir kelime var: meşgul. Bu nedenle, egzersiz yapmak için zaman bulmak bazen zordur. Leg press egzersizini yapabilmek için spor salonuna gitmeniz veya evde bir makineniz olması gerekir, bu da çok para harcayacağınız anlamına gelir. Ayrıca makinenin nasıl kurulacağını bilmelisiniz. Çok fazla iş!

Squat hareketi ise evde, parkta, gerçekten her yerde yapabileceğiniz bir şeydir. Herhangi bir özel ekipmana veya  fazla alana bile ihtiyacınız yoktur. Ayrıca squat yapmak için spor salonuna gitmenize de gerek yok. Ya da spor salonuna gittiğinizde sıra beklemeniz gerekmez.

squat yapan kadın
 

Son zamanlarda, sokak antremanı popülerlik kazanıyor: vücudunuzun sınırlarını her yerde zorlamanızı sağlayan bir egzersiz. Bu egzersizlerin parçası olan squat için kendi bedeninizden ve egzersiz yapma isteğinden başka bir şeye ihtiyacınız yok.

2. Squat Duruşu İyileştirir

Leg press sizi oturmaya zorlar, bu nedenle sadece bacaklarınıza yoğunlaşır ve başka bölgelere pek fayda sağlamaz. Yalnızca belinizden aşağısını çalıştırdığınız ve vücudunuz sabit konumda olduğu için çok fazla yarar sağlamazsınız.

Oysa squat yaparken, vücudun fazla stabilitesi yoktur, bu yüzden diğer kasları kullanmanız gerekir. Bu, vücudunuz için çok faydalıdır çünkü karın kaslarınız ve alt sırtınızı çalıştırır, böylece duruşunuzu ve gövdenizi güçlendirirsiniz.

3. Squat Hareketi Yağ Yakar

Squat hareketi, yağ yakma özelliğine sahiptir. Çünkü birkaç kas grubunun kullanımını gerektirir. Yağ yakma işlemi, egzersizi bitirdikten sonra bile devam eder. Ancak leg press egzersizinde bu olmaz. Ayrıca direnç kazanır, kalori yakar ve kas kütlesi oluşturursunuz.

Squat hareketinin aksine, leg press sadece dörtlü kasllar, baldırlar ile kalça kaslarını çalıştırır. Ama çok fazla kalori yakmaz ve sadece kasların güçlenmesini ve büyümesini sağlar.

4. Kendi Ağırlığınızı Kullanarak Çalışırsınız

Leg press önceden tanımlanmış bir egzersizdir, seçtiğiniz miktarda ağırlığı bacaklarınızla itersiniz. Bu, hem kas hafızasında hem de vücudunuzun ağırlık yönetiminde bir dengesizliğe neden olabilir. Bunun nedeni, vücudun alışık olmadığı ek ağırlıktır.

 

Ancak squat hareketi, kendi kilonuzu kullanarak kas yapmanızı sağlar. Bu kas hafızasını geliştirerek vücudunuzla bağlantı kurmanızı sağlar. Dahası, kaslarınızın sınırlarını aşacak fazla bir ağırlık olmadığından kasları zorlama riski yoktur.

squat hareketi yapan kadınlar

5. Güvenli Dizler!

Bacaklarınızla itme hareketi, bağlarda gerginlik yaratır. Dolayısıyla, dizlerinizi tamamen gerdiğinizde ya da kalçanızı yerden kaldırırken, burkulma söz konusu olabilir. Ayrıca kaslarınızın düzgün çalışması da bozulur.

Squat hareketi, akıcı olduğu ve dizin bükülmesini etkileyen herhangi bir ağırlık içermediğinden bu tür problemleri önler. Bağları , eklemleri ve kasları güçlendirir.

Leg press ve squat hareketi arasında en çok tavsiye edilen, ikincisidir. Squat hareketi, belli fiziksel faktörleri iyileştirir ve çok çeşitlidir. Dolayısıyla, canınız sıkılmaz. Leg press ise tek bir hareketten oluşur ve yapmak için makine gereklidir.

Kendinizi ve kaslarınızı düşünün: spor, anın tadını çıkarmak ve daha iyi şeylere doğru ilerlemekle ilgilidir. Antrenmanınızı sağlıklı bir diyet ve bol su ile birleştirmeyi unutmayın. Şimdi, sıkı çalışın ve squat hareketini en sevdiğiniz egzersiz yapın!