Kadınların Ağırlık Çalışmakla Alakalı Doğru Bildiği Yanlışlar

08 Aralık, 2018
Ağırlık kaldırmak vücut şekillendirmek ve güçlendirmek için oldukça faydalıdır. Ağırlıklarla çalışmaktan çekinmeyin. Eğer nasıl ağırlık çalışmanız veya onları kardiyo programınıza nasıl eklemeniz gerektiği konusunda emin değilseniz spor salonundaki antrenörlerinizden yardım isteyebilirsiniz.
 

Spor salonuna giden kadınların birçoğu daha iyi görünebilmek için zayıflamayı ve vücutlarını şekillendirmeyi hedeflerler. Kadınlar ağırlık çalışmakla alakalı doğru bildikleri yanlışlardan ötürü genellikle ağırlık kaldırma antrenmanlarına pek sıcak bakmazlar.

Sonuç olarak bunların hepsi söylentiden ibarettir. Gerçek şu ki, eğer kilo kaybederken aynı zamanda kaslarınızı güçlendirmek istiyorsanız, ağırlık kaldırmak kasları çalıştırarak güçlenmelerini ve büyümelerini sağlayacağından ötürü son derece gereklidir. Kadınların ağırlık çalışmakla alakalı doğru bildiği yanlışların neler olduğunu biliyor musunuz?

Kadınların Ağırlık Çalışmakla Alakalı Doğru Bildiği Yanlışlar

dambıl kaldıran kadın

“Eğer Ağırlık Çalışırsam Çok Kaslı Görüneceğim!”

Bazı kadınların bu düşünceye kapılmalarının sebebi televizyonda gördükleri iri ve kaslı kadınlardır. Fakat şuna açıklık getirmek gerek ki bu vücut tipine ancak yüksek ağırlıkların kullanıldığı ağır antrenmanlarla ve ortalama bir kişininkinden oldukça farklı olan bir beslenme tipi ile ulaşılabilir.

Gerçek şu ki kadınların kas kütleleri erkeklerinkinden çok daha azdır. Bu sebeple iri ve kaslı bir görüntüye ulaşmaları çok daha zordur. Bunun yanı sıra, kas gelişiminden sorumlu testosteron hormonu bu süreci erkekler için daha da kolaylaştırır.

 

“Ağırlıklar Kadınlara Göre Değildir!”

Spor salonlarında genellikle erkeklerin ağırlık çalıştığı bir gerçektir. Fakat, spor salonunun her noktası kadın erkek farketmeksizin herkes tarafından kullanılabilir. Günümüzde kadın erkek eşitsizliğine sebep olan ayrımların çoğunun yanlış olduğu kanıtlanmıştır. Ağırlık çalışan kadınların sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Hem ağırlık aletleri hem de serbest ağırlıklar kasları çalıştırıp güçlendireceğinden vücudun şekillenmesine yardımcı olur.

“Ağırlık Çalışmak Kilo Almama Sebep Olacak!”

Kesinlikle hayır! Ağırlık çalışmak kas kütlenizi arttırmanıza yardımcı olur. Ayrıca, tartıya çıktığınızda kilonuzun arttığını görseniz dahi bunun sebebi kilo almış olmanız değil kas kütlenizin artmış olmasıdır.

Kaslar yağlardan daha ağırdır çünkü daha çok su tutarlar. Fakat sadece su, hepsi bu.

Eğer yine de emin olmak istiyorsanız vücut kütle endeksinizi ölçtürerek kas oranınızın yağ oranınızdan daha yüksek olduğundan emin olabilirsiniz.

“Ağırlık Çalışarak Kalori Yakamam!”

Yazının başında da belirttiğimiz gibi kadınların birçoğu zayıflamak için spor salonuna giderler ve bunun sırrı da doğru beslenirken kalori yakabilmekten geçer.

Kardiyo aletleri antrenman sürecini ve kaç kalori yakıldığını detaylı bir şekilde gösterdiklerinden kardiyo ile daha fazla kalori yakılacağı düşünülür. Fakat ağırlıkların daha karmaşık bir çalışma prensibi vardır. Ağırlık kaldırırken harcanan enerjinin yanı sıra kalp ritmi kardiyo aletlerinde olduğundan daha hızlı yükselir.

 

Ağırlık kaldırdığınızda kaslarda ufak yırtılmalar oluşur fakat bunlar sonraki 48 saat içinde onarılırlar. Bu da bir kardiyo antrenmanında yakacağınızdan çok daha fazla kalori yakmanız anlamına gelir. Yapılması gereken, kardiyo ve ağırlık çalışmalarının birleştirildiği bir antrenman programı oluşturmaktır.

ağırlık kaldıran kadın

“Ağırlık Kaldırmak Tehlikelidir!”

Ağırlık kaldırırken kas yırtılmalarının gerçekleştiği durumlar olur. Kadınların ağırlık kaldırmakla alakalı ön yargılı olmalarının ve denememeye karar vermelerinin sebeplerinden biri de budur.

Fakat şuna açıklık getirmek gerek ki kas yırtılmaları yürüyüş dahil herhangi bir egzersiz yaparken de gerçekleşebilir. Ağırlık kaldırmak diğer sporlardan daha az veya daha fazla tehlikeli değildir. Eğer doğru bir şekilde ısınır ve esnerseniz ağırlık kaldırmak da dahil olmak üzere antrenman yaparken hiçbir tehlike ile karşılaşmazsınız.