6 Psikolojik Kilo Verme Yöntemini Keşfedin

19 Aralık, 2018
Zayıflamak için psikolojik kilo verme yöntemlerini  kullanabilirsiniz. İlk adım, hedefinizi doğru bir şekilde belirlemektir, böylece kolay bir şekilde başarıya ulaşabilirsiniz.
 

Kilo vermek için hepimiz sağlıklı bir beslenme programını takip etmemiz gerektiğini ve düzenli olarak egzersiz yapmamız gerektiğini biliyoruz. Ancak birçok kişi için bu kolay bir iş değildir. Hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için kullanabileceğiniz psikolojik kilo verme yöntemlerini bu yazımızda sizler için açıkladık.

Yaşam tarzı, beslenme ve diğer kıstasların da ötesinde, her bireyin bedenini kaçınılmaz olarak etkileyen genetik sorunlar vardır. Bu nedenle, biraz kilo vermek birçok kişi için imkansız görünebilir.

Yolculuğunuzda muhtemelen sabırsızlık, sonuçları görmek için endişe duymak ve hatta hayal kırıklığı ile karşılaşacaksınız. Ve bu gibi durumlarda daha fazla yardıma ihtiyacınız olacak.

Zihniniz, doğru kullanıldığında, durdurulamaz güçlü bir silah haline getirebilir. Doğal olarak, kilo vermenin gerektirdiği çerçevede önemli bir rol oynar. Bu yüzden hedeflerinize ulaşmak için bilmeniz gereken 6 psikolojik kilo verme yöntemini bir araya getirdik.

Psikolojik Kilo Verme Yöntemleri

1. Tabağınıza Ne Yiyecekseniz O Kadar Koyun

Bu ilk yöntem, yiyebileceğinizden daha fazlasını pişirmemeyi öğütler. Yeterince basit bir yöntem gibi görünse de aslında sıklıkla yanlış uygulanır.

Çoğu zaman, çok fazla yemek yapmak sizi çok fazla kalori almaya götürecektir. Ve eğer hoşunuza giden bir yemekse, kaçınmak neredeyse imkansızdır. Bu yüzden sadece yemeniz gereken miktarı hazırlamanız ve tüketmeniz gerekir.

Yavaş yemek ve yemeğinizi yeteri kadar çiğnemek de önemlidir. Beyninizin tam olarak doymuş olduğunuzu söylemesi, on beş dakikadan fazla sürer. Yemek yemeye devam ederseniz, bitirdikten sonra kendinizi çok dolu hissedersiniz.

 

2. Egzersizi Bir Alışkanlık Haline Getirin

Bu sonraki nokta, bizi kilo vermenin önemli bir parçasına götürüyor: egzersiz. Eğer aktif bir yaşam tarzın yoksa, ilk denemede yüzlerce metre koşamazsınız.

Bunun yerine, aşamalı olarak egzersiz yapmaya başlamalısınız. Bu, özellikle sakatlanmalardan korunmanıza yardımcı olur ve vücudunuzun ve kaslarınızın fiziksel olarak harekete geçirilmesine olanak sağlar.

Egzersiz, psikolojik olarak sağlıklı bir ruh hali sağlar ve kendisi daha iyi hissedersiniz. Bu şekilde yaptığınız değişiklikler ile, tüm çabalarınızın buna değer olduğunu siz de fark edeceksiniz.

alışveriş yapan kadın

3. Açken Market Alışverişi Yapmayın

Bir başka temel kural. Eğer markete açken giderseniz, muhtemelen ihtiyacınız olmayan ve sağlıksız ürünleri satın alacaksınız.

Bunun temel sebebi, vücudunuz açken, görsel uyaranlara karşı daha duyarlıdır. Bu nedenle göz alıcı renkleri olan ambalajlar vardır. Bunlar aynı zamanda en çok şeker içeren ve dikkatinizi kolayca çekebilen ürünlerdir.

4. Disiplinin Önemi

Bu noktada, aklınızda birkaç şey tutmak zorundasınız. İlk olarak, tutarlılığın önemini vurgulamalıyız. Bu, bir gecede ulaşılamayacak uzun vadeli bir hedef olacaktır. Mucize diyet çözümleri yoktur; her şey çaba gerektirir.

 

Bununla ilgili engelleri aştığınız zaman, zihninizi güçlendirmeye başlayabilirsiniz. Mesela, sizi acıktıran alışkanlıklarla savaşmak ve onları ortadan kaldırmak zorunda kalacaksınız. Stres ve anksiyete genellikle diğer kötü alışkanlıklarla birlikte hareket eder.

Ek olarak, kendi kendinize düşünmenin ve meditasyonun gücünü asla hafife almayın. Kulağa çok soyut bir kavram gibi gelse de, vücudunuzla bir bağ içerisinde olmak, gerçekten ne ihtiyacınız olduğunu ve neye ihtiyacınız olmadığını keşfetmenin harika bir yoludur. Kendinizi nasıl hissettiğinizi ve nasıl yol aldığınızı düşünmek için vakit ayırın ve düşünün.

5. Bilgilenin

Eğer yediğiniz her yemeğin kilo verme yolculuğunuz için neden önemli olduğunu biliyorsanız, daha kolay yiyebilirsiniz. Örneğin, brokoliden pek hoşlanmasanız da, yüksek miktarda mineral ve lif içerdiğini hatırladığınızda, onu yemeye motive olursunuz.

Aynı şey sporla ilgili de söylenebilir. Her saat için yaktığınız kalorileri düşünmek, hedeflerinize ulaşmak için sizi motive edecektir. Başınızın üzerinde sarkan bir “havuç” olması şarttır. Başka bir deyişle, somut kısa vadeli hedeflere sahip olmak önem arz eder.

koşu bandında koşan adam
 

6. Aklınızı Çelecek Şeylerden Uzak Durun

İnsanlar, genellikle gözleri ve burunları ile kandırılır. Bu nedenle özel günler için evde atıştırmalık veya sağlıksız yiyecekler bulundurmaktan kaçınmalısınız. Ne yazık ki, onları sık görürseniz ya da orada olduklarının kokusunu alırsanız, bu akıl çelenlere yenik düşebilirsiniz.

Bu yüzden, aç kalmaktan kaçınmalısınız. Yemekler arasında sağlıklı atıştırmalıklar seçin. Bu şekilde, dış uyarıcıların cazibesinden daha rahat kurtulursunuz.

Sonuç olarak, zihniniz hareketlerinizi kesinlikle kontrol eder. Eğer güçlü kalırsanız, vücudunuz geçireceğiniz değişikliklere daha olumlu cevap verecektir. Psikolojik kilo verme yöntemleri ile, süreci daha az sancılı ve daha etkili hale getirme imkanız vardır.