Dukan Diyeti Sağlıklı Bir Seçenek midir?

Dukan diyeti, ünlü isimler uygulamaya başladıktan sonra popüler oldu. Bu ünlüler elde ettikleri sonuçları tüm dünyayla paylaşınca daha fazla insan bu diyeti denemek ister oldu. 
 

Bundan birkaç yıl önce Dukan diyeti pek çok kişi için harika sonuçlar veren bir modaya dönüştü. Peki bu sonuçlar gerçekten sağlıklı mıydı? Dukan diyeti faydalı mıdır?

Gelin bu diyetin nasıl çalıştığını ve vücudunuz için gerçekten iyi olup olmadığını bir inceleyelim.

Dukan Diyeti Nedir?

Dukan diyeti ayda 5-6 kilo verebileceğinizi iddia eden, yüksek oranda protein içeren bir diyettir. Bu yüzden kendinize bu diyetin aslında nasıl yapıldığını soruyor olabilirsiniz.

İşte diyetin temel bölümleri:

Hücum Aşaması

İlk aşama, en katı olan aşama ve vücutla metabolizma arasında bir çatışma yaratıyor. Bu aşama tavuk, et, deniz ürünü, yumurta ve doğal yoğurt gibi yiyeceklerden oluşuyor. Yani bol suyun yanı sıra sadece yüksek miktarda protein içeren yiyecekler tercih ediliyor.

çeşitli protein kaynakları

Gezinme Aşaması

Gezinme aşamasında öğünlerinize sebze eklemenize izin veriliyor. Bu aşamada bitkisel ve hayvansal yağa izin verilmiyor. Hatta elinizde yiyebileceğiniz yiyeceklerin bir listesi bulunuyor: 72 tane yüksek proteinli yiyecek ve 28 farklı sebze.

Sağlamlaşma Aşaması

Bu aşamada meyve, ekmek ve peynir çeşitlerini yemeye başlayabilirsiniz. Diğer günler tercih ettiğiniz bir yemekten sonra karbonhidratları, tatlıyı veya şarabı ekleyebilirsiniz. Bu aşama yaklaşık 10 gün sürer ve vücudunuzu daha önce beslenme programınızdan tamamen çıkardığınız yiyeceklere alışması için teşvik eder.

 

Stabilizasyon Aşaması

Son olarak stabilizasyon aşamasında hedeflenen kiloya ulaşılması ve verilen kiloların geri alınmaması istenir. Diğer aşamalarda yasak olan yiyecekleri bu aşamada yiyebilirsiniz ancak metabolizmanızla çatışma yaratmak için yalnızca protein yiyebileceğiniz bir gün olacaktır.

Bunu da okuyun: 

Metabolizmanızı Yavaşlatacak Üç Diyet

Dukan Diyeti Nasıl Etki Eder?

Bu diyetin ilk aşamasında vücudunuz düzgün bir şekilde çalışmak için, depoladığı glikozu salarak beynin şeker ihtiyacını karşılar. Karaciğer glikoz salgıladığında aynı zamanda su ve sıvı da açığa çıkarır. Bu da su kaybıyla birlikte kilo kaybını getirir.

Vücudunuzda depolanmış glikoz kalmamış olsa da beyniniz glikoza ihtiyaç duymaya devam edecektir. Bu nedenle glikoz ihtiyacını yediğiniz proteinlerden karşılayacaktır. Proteinle çalışan kaslarınızın bir enerji kaynağı olmayacaktır.

Bu nedenle bu aşamada yağ yakmak yerine su ve kas kütlesi kaybedersiniz. Bu durum sizin için faydalı olmaktan çok uzaktır. Bu aşamadaki hızlı kilo kaybı genellikle insanları diyete devam etmeleri için motive eder.

Sonra ikinci aşamada protein alımınız yüksek olduğu için tok hissedersiniz. Böylece doğal olarak daha az yemeye başlarsınız. Kilonun çoğu kas kütlesinden gider ama yağdan da biraz verilir. Bu aşamada amaç haftada yaklaşık 900 gram vermektir.

Dukan Diyeti İşe Yarar mı?

 

Mucize diyet diye bir şeyin olmadığını bilmek önemlidir! Dukan diyeti kilo vermenize yardımcı olsa da, antrenman yapmadan istediğiniz sağlıklı vücuda kavuşamazsınız. Dukan diyeti pek çok insana kilo verme yolculuklarında yardımcı oldu ancak diyeti tamamladıktan sonra aynı kiloda kalmayı sürdürmenin mümkün olduğunu gösteren herhangi bir kanıt yok.

verdiği kiloyu gösteren kadın

Ayrıca Dukan diyeti eleştiri yağmuruna tutuldu.

Pek çok doktor ve uzman, yalnızca protein tüketmeye dayandığı için bu diyetin şiddetli besin eksiklikliğine yol açtığını ifade etmektedir.

Besin eksikliği nedeniyle bu diyeti yapan kişiler ruh hallerinde değişiklikler, depresyon ve yorgunluk yaşayabilirler. Bu yüzden, bir doktora danışmadan Dukan diyetini yapmaya başlamak iyi bir fikir değildir.

Tüm riskleri kavradıktan sonra diyeti yapmaya karar verirseniz, diyetiniz nedeniyle ortaya çıkacak eksiklikleri kapatabilmek için takviye vitamin aldığınızdan emin olun. Örneğin proteine ve omega 3’e gerek olmayacak çünkü diyetinizde bu besinlerden bolca içeren balık ve et gibi besinler yiyor olacaksınız.

Sonuç olarak, evet! Dukan diyetiyle hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz ancak ne pahasına?

Sporcuyum.com’da biz mükemmel bir vücuda sahip olmanın, görüntünün ötesinde olduğuna, eksiksiz ve sağlıklı bir yaşam tarzı edinmekle ilgili olduğuna inanıyoruz.

Sağlıklı beslenmek ve düzenli olarak egzersiz yapmak bir yandan sağlıklı kalıp bir yandan kilo vermek için harika bir yoldur. Dukan diyetine göre daha yavaş mı kilo verdirir? Belki ama kesinlikle daha güvenli ve güvenilir bir süreçtir.