Metabolizmanızı Yavaşlatacak Üç Diyet

22 Şubat, 2019
Diyetinizi planlarken, kendinizi enerjik hissetmeniz ve metabolizmanızın hızlanması için vücudunuzun belirli miktarda kaloriye ihtiyaç duyduğunu göz önünde bulundurmanız önemlidir.
 

Dünya popülasyonunun büyük bir kısmı, internette hızla kilo vermek için oldukça katı şartlar içeren diyet listeleri araştırmaktadır.

Bu ‘sihirli çözümler’ veya ‘mucizevi diyetler’ oldukça tehlikelidir çünkü önerilen bu diyetlerde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besin dengesi gözetilmemektedir. Metabolizmanızı etkileyen ve uzun süreli olarak sağlığınıza zarar verebilen bu diyetler hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin!

Neden Bazı Diyetler Metabolizmanızı Etkiler?

Hızla kilo vermeyi vaat eden diyetleri uygulamamanız için pek çok neden vardır. Özellikle de sağlıklı bir diyetin neler içermesi gerektiğini bilmiyorsanız. Haydi bu mucizevi diyetleri, onlardan neden kaçınmanız gerektiğini anlamanız için biraz inceleyelim.

Salata yiyen kadın

Bir diyet günlük 1200-1400 kaloriden daha az kalori içeriyor ise; vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerji miktarını karşılamıyor demektir. Sonuç olarak, metabolizmanız yavaşlar ve bununla birlikte yorgunluk, baş dönmesi, baş ağrısı, konsantrasyon düşüklüğü ve bunlara benzer durumlar ile karşılaşırsınız.

Buna ek olarak, metabolizmanızın yavaşlaması kilo vermenizi de zorlaştıracaktır. Kilo vermek için vücudunuzdaki yağ kitlesini yakmak zorunda kalacaksınız ve bu yüzden yorgun hissedip, egzersiz yapmak istemeyeceksiniz. Ancak fiziksel aktivite sağlıklı kiloyu korumada esastır.

 

Bu sihirli diyetlerin’ pek çoğu kısıtlayıcı olma eğilimindedir yani sadece az miktarda gıda tüketirsiniz ki bu da oldukça düşük kalori içermektedir.

Bu durum ise; yediklerinizden almanız gereken esansiyel vitamin ve mineralleri alamadığınız dengesiz bir beslenmeyle sonuçlanır. Ek olarak, tekrar ve tekrar aynı türden yiyecekleri tüketmek sizi yıpratacak ve bu durumda da diyete bağlı kalmanız zorlaşacaktır.

Metabolizmanızı Yavaşlatacak Üç Diyet

Dukan Diyeti

Dukan Diyeti herkes tarafından bilinen protein temelli bir diyettir ve son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Bu diyet, dört aşamadan oluşur ve her birinin süresi sizin kaç kilo vermek istediğinize bağlıdır.

İlk aşamada; yalnızca kırmızı et, tavuk, balık, yağsız peynir ve yumurta gibi hayvansal proteinler tüketilmektedir. Bu aşama 10 günden daha uzun süremez. İkinci aşamada, protein tüketeceğiniz günler ile sebze tüketeceğiniz günleri birbirini takip edecek şekilde ayarlarsınız ve hedeflediğiniz kiloya ulaşana kadar buna devam edersiniz.

Üçüncü aşama ulaştığınız kiloyu korumakla ilişkilidir. Bu aşamada yavaş yavaş karbonhidrat tüketmeye başlayabilirsiniz. Bir veya iki hafta sonra, normal yemek düzeninize geri dönüş yapabilirsiniz ki bu da dördüncü ve son aşamayı oluşturmaktadır.

Peki ya bu diyetin riskleri nelerdir? İngiliz Diyetetik Derneği, Dukan Diyetinin böbrek ve akciğer rahatsızlıkları olan kişiler için tehlikeli olduğunu belirtiyor. Yüksek miktarda protein vücudunuz için toksik hale gelebilir ve metabolizmanızı yavaşlatabilir.

 

Atkins Diyeti

Atkins Diyeti temel olarak Dukan Diyetinin daha sıkı bir versiyonu gibidir. Bu diyetin menüsü esas olarak; zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, fındık ve tereyağı gibi hayvansal protein ve yağlara dayanmaktadır. Bu diyetin başarısının; karbonhidratların tamamen diyet içeriğinden çıkarılmasına dayandığı iddia edilmektedir.

Uzmanlar yüksek yağ alımının sağlığık için risk oluşturduğuna dikkat çekiyor. Koroner kalp hastalığına ve yüksek kolesterole sahip olan insanların Atkins Diyetinden kaçınmaları gerekmektedir.

Buna ek olarak, diyet içeriğinde sebze ve meyvelerin eksikliği, günlük beslenme ile daha az vitamin ve mineral alımına neden olmaktadır.

Çeşitli kuru meyve ve kuru yemişler

Açlık Diyetleri

Kontrollü açlık, eski pek çok kültürde dengeli ve bilinçli yapılan yaygın bir uygulamadır. Ancak, bazı diyetler temel bilimin gerçeklerini göz ardı ederek vücudu ‘detoks’ etmek için uzun süreli aç kalma önerileri sunar.

Netleştirmek gerekirse, detoks aslında sağlığınız için faydalı olabilir. Ama yeşil meyve suları, detoks karışımları, et suyu, çorbalar ve su dışında başka hiçbir şey tüketmemeniz konusunda ısrar eden diyetler sağlıklı bir şekilde kilo verme konusunda işe yaramaz.

 

Bu gibi diyetler ile verdiğiniz kiloları, normal beslenmenize tekrar döndüğünüzde, geri almanız çok kolay olacaktır.

Ek olarak, uzun süreli açlık midenizde yanma ve enflamasyona neden olabilir. Hatta bazı vakalarda, bu diyetlerin sindirim sisteminde ülser oluşumuna neden oldukları gözlenmiştir.

Tüm bu nedenler dolayısıyla, açlık diyetlerinin uygulanması, metabolizmanızı kaçınılmaz olarak yavaşlatacağınız anlamına gelir.

Jadvar, H. (2017). Metabolism. In Molecular Imaging: An Introduction. http://doi.org/10.1017/9781107360044.008