Kilo Verme Hataları: En Yaygın Hatalardan Birkaçı

13 Ocak, 2019
Hızlıca kilo vermeye çalışmak, yolun sonunda pek çok hatalara yol açacaktır. Kilo verme hatalarından kaçınmak için egzersiz rutininizi ve beslenme düzeninizi dikkatlice planlamanız gerekiyor.
 

Kilo vermek için çaba sarf etmek, özellikle acil veya mucizevi sonuçlar almak isteyenler için genellikle zor ve nahoş olarak kabul edilir. Bu gerçekçi olmayan beklentiler nedeniyle, doğru planlama ihtiyacı göz ardı edilmektedir. İşte bu noktada kilo verme hataları yaşanabilir.

Obezitenin yaygın bir sağlık sorunu olduğu bir dünyada, birçok insan, işlenmiş ürünlerden kaçınırken, temel besin maddeleri bakımından zengin yiyecekleri seçerek, daha sağlıklı yaşam tarzları benimsemeye karar veriyor.

Bir diyet uygularken, göz ardı edilemeyecek öğeler olduğunu unutmayın. Bunlara sağlıklı yağlar ve kaloriler dahildir.

Bu arada, birçok şirket insanların kilo verme konusundaki takıntılarından kâr elde ediyor. Bu nedenle, piyasada insanların çaba harcamadan kilo vermelerine yardım ettiği vaat edilen sözde takviyelerle dolup taşıyor.

kilo verme hataları

Sağlıklı bir vücuda ulaşmak için hiçbir kısayol yoktur. Dengeli bir diyet ve fiziksel aktivite kesinlikle gereklidir. Kilo verme hataları, genelde bu temel gerçeği inkar etmekten kaynaklanır.

Kilo Verme Hataları: Kendinizi Aç Bırakmak Yaygın Bir Hatadır

Öğün atlamak ve aç kalmak, yapabileceğiniz en ciddi hatalar arasında. Üstelik bunun etkisi genellikle istenen hedefin tam tersi olacaktır.

 

Mide, besin alsa da almasa da sindirim yapmaya devam eder. Sindirilecek bir şey yoksa, mide asitleri organın duvarları üzerinde çalışmaya başlar.

Vücut ihtiyaç duyduğu zamanda ihtiyaç duyduğu besinleri almazsa, acil bir durumun söz konusu olduğunu düşünür ve metabolizmasını yavaşlatır.

Bunun sonucunda tekrar protein, yağ ve karbonhidrat tükettiğinizde, vücut bu elementleri birikinti olarak depolamaya başlar. Bu da büyük miktarda kilo alımına yol açabilir.

Karbonhidratları Diyetten Çıkarmak

Karbonhidratlar, insan organizmasının birincil enerji kaynağıdır. Onları diyetinizden tamamen çıkarmak kötü bir fikirdir, yıkıcı sonuçları olabilir.

Her halükarda, karbonhidratlarınızın çoğunu kahvaltıda tüketmenizi öneririz, böylece vücudun bunları yakmak için tüm günü olacaktır.

Diyet Ürünlerde Aşırıya Kaçmak

Bu, insanların yaptığı en yaygın kilo verme hataları arasında yer alıyor. Diyet veya light ürünleri seçmenin; meşrubatlar, tatlılar ve diğer sağlıksız yiyeceklerde bulunan aşırı miktardaki şekeri tamamen ortadan kaldıracağına inanan insanlar var.

İlk olarak, bu ürünlerin vaatleri genellikle sahtedir. İkincisi, bunları aşırı tüketmenin vücudunuzun düzgün çalışması üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Vitamin takviyesi alan kadın
 

Su İçmemek

Bazı insanlar, su tutulumu ile ilgili endişeleri göz önüne alarak, suyun kilo almaya yol açtığına inanıyor. Gerçekte, bunun tersi doğrudur. Bu hayati sıvı, sindirimi ve tükettiğiniz tüm besin maddelerinin uygun şekilde kullanımını kolaylaştırır. Aynı zamanda metabolizmanızı da uyarır.

Sadece Diyet Yapmak

Başka bir efsane: sadece diyet yaparak kilo vermek! Egzersiz, dengeli bir diyet ve su içmek olmadan, kilo kaybı boş bir rüyadan ibarettir.

Yağ yakmak, kasları güçlendirmek ve tonlandırmak, dayanıklılığınızı artırmak ve akciğer kapasitenizi optimize etmek için fiziksel aktiviteye ihtiyacınız var.

Sadece Kardiyo Yapmak

Amacınız kas dokularınız arasında biriken fazla yağı yakmaksa, kardiyo rutinleri yeterli olmaz. Koşmak veya jogging, bisiklete binmek ve paten yapmak genel olarak vücuda faydalıdır ve özellikle de kilo vermek için etkilidir.

Bununla birlikte, dayanıklılığı artırmak için tasarlanmış egzersizler de yapmanız gerekir. Bu kombinasyon, her egzersiz sırasında yakabileceğiniz kalori miktarını artıracaktır.

Koşu bandında koşan kadın

Yeterli Protein Tüketmemek

Üç temel makro besin maddesi zayıflama meraklıları arasında kötü bir üne sahiptir. Özellikle de düzenli olarak spor yapmadığınız zamanlarda protein tüketiminizi kontrol altında tutmanız gerekse de bu besin maddesini tamamen ortadan kaldırmak büyük bir hatadır.

 

Unutmayın, kas dokularınız ve bağışıklık sisteminiz proteinlere bağlı. Ek olarak protein vücut için başka bir enerji kaynağı görevi görür.