Kardiyo: Sağlığınızı Riske Sokmaktan Kaçınmanın 4 Püf Noktası

30 Kasım 2018
Egzersiz yaparken her zaman kardiyovasküler bir sorun riski vardır. Bu özellikle yaşlılar için daha muhtemeldir. Kardiyo egzersizi yaparak bunu önlemek için bir tedbir almaya çalışıyorsunuz ancak yoğun tempolu seviyelerde çalışmak ters bir etki yaratabilir. Bu makalede, kardiyo yaparken sağlığınızı riske atmamak için 4 önemli noktaya değineceğiz.

Kardiyo egzersizinin sağlığa birçok faydası vardır. Kalori yakımında etkili olmasıyla birlikte solunum ve dolaşım sistemlerinizi geliştirir. Yine de, kendinizi çok zorlamanız da olumsuz sonuçlara yol açabilir. Kardiyo yaparken sağlığınızı riske atmanızı nasıl önleyebileceğinize değineceğiz.

Bununla birlikte, yüzmeye, koşmaya bisiklete binmeye, CrossFit yapmaya veya kalp atış hızınızı zorlaştıran herhangi başka bir spor yapmaya başladığınızda sağlığınızı riske atmaktan kaçınmak için birkaç püf noktayı unutmamalısınız. Aşağıda bunu nasıl yapabileceğinize dair bazı öneriler sunduk.

Kardiyo yaparken sağlığınızı riske atmamanız için 4 önemli nokta

Kalp sağlığınızı korumak ve kalbinizi harcadığınız efora dayanıklı hale getirmek için bazı önlemler almak çok önemlidir. Aşağıda aklınızda bulundurmanız gereken bazı önerilerde bulunduk.

1. Sınırlarınızın farkında olun

Motivasyonunuz, hevesiniz ve sınırları zorlama isteğiniz sizin harika şeyler yapmanızı sağlayabilir. Yine de aşırıya kaçmamalısınız.

Vücudunuz yavaş yavaş kendini adapte eder ve dinlenmenin ya da kısa bir mola vermenin zamanı geldiğinde size bunu belli eder. Bunu göz ardı etmeyin. Özellikle yaşlı bir bireyseniz; çünkü bu kardiyovasküler sisteminizin dayanamayacağı bir strese yol açabilir.

2. Bulunduğunuz çevreyi dikkate alın

Bu öneri özellikle yaz ve kış ayları için çok önemlidir. Kardiyo egzersizi ile birleştirildiğinde çok yüksek ya da çok düşük sıcaklıklar tehlikeli olabilir.

koşu bandında koşan kadınlar

Sıcak çarpması, dehidrasyon ya da sıcaklıktaki ani bir değişiklik, solunum ya da daha kötüsü kardiyovasküler bir komplikasyona yol açabilir.

Tabi bu mevsimlerde egzersiz yapmayı bırakmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Daha ziyade, soğuk ve sıcakların en kötü olduğu günlerden kaçınmalısınız. Üstelik, rüzgarlı, nemli ya da yağmurlu olmasına dikkat edin.

Son olarak, dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, uygun önlemler alındığı takdirde soğuk hava ve kardiyo çok iyi bir kombinasyondur. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve diğer şeylerin yanı sıra performansınızı önemli ölçüde arttırır.

Ancak herkes için önerilmez. Ufak bir aksilik ile akciğerlerinizden giren soğuk ve kuru hava, ciddi sonuçlara sebep olabilir.

3. Başlamadan önce check-up yaptırın

Herhangi bir spor dalında yarışmaya başlayacaksanız muhtemelen check up yaptırmanız gerekecektir. Bununla birlikte, eğer kendi başınıza, kişisel bir antrenörle çalışıyor ya da CrossFit’e başlamayı düşünüyorsanız doktorunuza önceden danışmalısınız.

Bir elektrokardiyogram, Doppler ultrasonografi ve stres testi, bir sporcunun sağlığını tehlikeye atabilecek sorunları önlemeye yardımcı olabilir. Buna ek olarak, doktorunuzdan yeşil ışık almak, yoğun bir antrenmana karşı güvenle üstesinden gelebilmenizi sağlar.

4. Egzersizlerinizi profesyoneller ile planlayın

Tüm bunlar bir araya getirildiğinde, bu noktalar sağlığınızı riske atmaktan kaçınmanıza yardımcı olur ve kardiyo bilen profesyonel bir eğitmenin rehberliğinde mükemmel bir biçimde ilerler. Durumunuzla ilgili spesifik bilgiler verecek doktorlar ve egzersizlerinizi yukarıdakilere dayanarak planlamaktan sorumlu eğitmenler de buna dahildir.

Fitness düzeyinizi, aile geçmişinizi ve olası sağlık risklerinizi bilen bir eğitmene sahip olmak, ihtiyacınız olan eğitimi planlamanıza yardımcı olacaktır. Tabi ki bu, aynı zamanda, sağlığınıza herhangi bir şekilde zarar vermeden aşamalı olarak kondisyonunuzun gelişmesini sağlayacaktır.

Son olarak, sonuçlarınızı ve ilerlemenizi ölçmek için elinizde bulunan tüm elektronik cihazlardan faydalanmayı unutmayın. Teknoloji inanılmaz olanaklar sunar ve ne zaman durmanız gerektiğini bilmenize yardımcı olur.

spor saati kullanan sporcu

Kalp sağlığınız için yararlı diğer alışkanlıklar

Yukarıda verdiğimiz tavsiyeler fitness ile ilgilidir. Bunun dışında, günlük yaşantınız ve sağlıklı kalmanız için aşağıdaki noktaları ve ipuçlarını da göz önünde bulundurmalısınız.

  • İlave tuzu azaltın ya da kesin.
  • Potasyum, lif ve vitamin alımını arttırın.
  • Doymuş yağ ve trans yağ alımını sınırlayın.
  • Daha az alkollü içecek tüketin ve daha az tütün ürünü için.
  • Sebze, meyve, kepekli tahıllar, balık ve kuru meyveleri içeren sağlıklı bir diyet uygulayın.

Dahası, sağlıklı ve aktif bir cinsel hayata sahip olmanız yaşam kalitenizde önemli bir rol oynar. Nihayetinde, vücudunuzu harekete geçiren ve metabolizmanızı hızlandıran hormonlar üretmek için harika bir yoldur.

Sonuç olarak, düzenli check-up yaptırmanın önemini vurgulamak istiyoruz. Bazen herhangi bir semptom görünmese bile, önceden tespit edilip tedavi edilmesi gereken bir sağlık durumu ortaya çıkabilir. Söz konusu kalp sağlığınız olunca hiçbir şey çok fazla değildir.