Kilo Vermek İçin 6 İpucu

Şimdi sizlerle birkaç hafta içinde kilo vermenize yardımcı olacak püf noktalarını ve ipuçlarını paylaşacağız. Her adımı takip etmek, kilo verme hedeflerinize ulaşmanın en iyi yoludur.
 

Hiç şüphesiz spor çaba ve çok çalışma gerektirir. Bununla birlikte spor kilo vermeniz için birçok püf noktasını da içinde bulundurur. Siz de kilo vermek için birçok şey denemiş ancak istediğiniz sonuca ulaşamamış olabilirsiniz. Sakın pes etmeyin! Bu yazıda size en kısa zamanda kilo vermeniz için altı püf noktası vereceğiz.

Kilo Vermenin En iyi Püf Noktaları

Acıkmaktan bıktınız mı veya kilo vereceğinizi iddia eden yavan bir diyetten sıkılıyor musunuz? Bir parça da olsa kek yemeyi bırakmak istemiyor ama birkaç kilo vermek istiyorsanız, kilo vermenize yardımcı olacak bu ip uçlarına göz atmanızı öneririz.

1. Daha Fazla Yiyin

Bu bir hata değil! Evet doğru okudunuz. Vücudunuzun daha fazla yiyecek alması gerekir, ancak hepsini bir kerede değil. Bunu daha iyi anlayabilmeniz için; yeme sıklığınızı arttırın, yemek porsiyonlarını küçültün şeklinde açıklayabiliriz. Bu nedenle, her gün en az altı öğün tüketmeniz gerekir.

Yiyecekleri sindirmek için vücudunuz kalori yakar. Yediklerinizden aldığınız kalori miktarı, yaktığınızdan daha az olursa kilo verebilirsiniz. Kilo vermenin pek bilinmeyen püf noktalarından biri de açlık ve endişe zirvelerinden kaçınmanızdır.

2. Kardiyo Egzersizi Yapın

Her gün spor salonuna gitmeniz ve iki saatinizi ağırlık kaldırarak ya da koşu bandında koşarak geçirmeniz gerekmez. Yalnızca 15 veya 20 dakikalık kardiyo egzersizi yaparak da hedeflerinize ulaşmanızı sağlayan birçok kardiyo disiplini vardır.

 

Uygulama süresi kısa olmasına rağmen, çok etkili egzersizler içeren iki egzersiz programı HIIT ve Tabata’yı  buna örnek verebiliriz. Bu egzersiz programlarında neredeyse hiç mola vermezsiniz ve yorgun düşerseniz. Ancak egzersiz yapmak için çok fazla zamanınız olmadığında oldukça pratiktirler.

Kardiyo yapan kız

3. Yağ Yakıcı Yiyecekler Yiyin

Bu mucizevi diyet gibi bir şey değildir. Çünkü “acı yok, kazanç yok” ifadesinin de belirttiği gibi emek harcamadan sonuç elde edemezsiniz. Bu kilo vermek için kullanacağınız ip uçlarından biridir.

Yemek yemek ve diyet yapmak özellikle de karın bölgesinde biriken yağı yakma konusunda üne sahip olan bazı yiyecekleri esas alır. Buna limon, greyfurt gibi turunçgilleri ve ananası örnek olarak verebiliriz. Sabahları bu meyvelerden meyve suyu veya smoothie hazırlayarak içebilirsiniz.

4. Kral Gibi Kahvaltı Yapın

“Kral gibi kahvaltı, prens gibi öğle yemeği ve dilenci gibi de akşam yemeği yiyin” sözünü duymuşsunuzdur. Bu bir sözün ötesinde, kilo vermek için de mükemmel bir yoldur.

Sabahları vücudunuz yemek yemeden (yakıtı olmadan) uzun saatler geçirdiği için, çok fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Ayrıca sabahları gece saatlerine göre daha fazla hareket ettiğiniz için daha fazla kalori yakarsınız. Yatmadan önce çok fazla yemek yerseniz her şey olduğu gibi birikir.

 

Bu nedenle sabahları, taze meyve, meyve suyu ve yağsız süt ile sağlıklı proteinler, sağlıklı yağlar ve tam tahıllı unlar içeren sağlıklı gıdaları mümkün olduğunca tüketmelisiniz.

kahvaltı yapan kadın

5. Kendinizi Bir Şeyler Yeme Arzusundan Mahrum Etmeyin

Bazen kilo verememenizin ana nedenlerinden biri, kendinizi sevdiğiniz şeylerden mahrum etmenizdir. Bu, aşırı yemek yemenize yol açar ve başardığınız her şeyi geçersiz kılar.

Bir partideyseniz, pastanın sadece bir kısmını yiyin. Arkadaşlarınızla ​​dışarı çıktığınızda küçük bir bira için. Biraz patates kızartması istiyorsanız, restoranda küçük bir tabak isteyin. Böylece, çok sevdiğiniz şeyleri yiyerek, yiyecek kaygınızı azaltacak ve aşırı yemekten kaçınacaksınız.

6. Bolca Su İçin

Belki de her gün en az iki litre su içmenin gerekli olduğunu duymuş ya da okumuşsunuzdur. Bu rastgele veya tuhaf bir miktar değildir. Vücudun dehidrasyondan kaçınması ve tüm fonksiyonlarını yerine getirmesi için tam olarak ihtiyaç duyduğu su miktarıdır.

Ayrıca suyun; sıcaklığın düzenlenmesi, idrar yoluyla toksinlerin ve yağların elimine edilmesi, midenin doldurulması gibi başka yararları da vardır. Çoğunlukla susadığımız zaman aç olduğumuz gibi bir yanılgıya düşeriz. Eğer hava sıcaksa veya egzersiz yapıyorsanız, su alımınızı üç litreye kadar artırın.

Gördüğünüz gibi, kilo vermenin püf noktaları takip etmek için çok karmaşık değil. Sadece kesin kararlılık ve özveri gerektirir. Siz de bu ip uçlarını uygulayın ve sonuçların tadını çıkarın!