En İyi ve Sağlıklı Kilo Verme Yolları

8 Şubat 2019
Kilo vermek, zor bir süreç olabilir ve çok fazla irade gerektirebilir. Ama sırf çabucak olmasını istediğiniz için sağlıklı ve besleyici bir diyetin önemini göz ardı etmemelisiniz.

Kilo vermek ve bunun sürekli olmasını istiyorsanız, “mucize” diyetleri veya birçok gıdayı yasaklayan diyetleri unutmalısınız. En iyi ve sağlıklı kilo verme yolları ve yöntemlerini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Düşünme Şeklinizi Değiştirin

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız bilmeniz gereken ilk şey, sadece bir diyetten ziyade nasıl yemek yiyeceğinizi öğrenmektir. Bu çok açık gibi görünse de, aslında sağlıklı yemeyi bilmeyen birçok insan var. Genellikle, ya her gün farklı saatlerde çok hızlı, çok yavaş ya da sağlıksız yiyecekler yiyoruz.

Yani, bir diyete başlamadan önce düşünce şeklinizi değiştirmelisiniz. Sürekli aç hissedeceğiniz fikrini unutun. Sağlıklı bir yaşam tarzına nasıl öncülük edeceğinizi öğreneceğinizi düşünmeye başlayın. Böylece aynı şekilde doyurucu ama sağlıklı yemek yiyebileceğinizi anlayabilirsiniz.

Egzersiz Kilo Vermek İçin Şart

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, sadece beslenmenin yeterli olmadığını bilmelisiniz. Çeşitli ve dengeli beslenmenin ötesinde günlük yaşamınıza bazı egzersiz biçimlerini de eklemelisiniz.

Uzmanlar her gün bir saat spor yapmayı öneriyorlar. Bunun düşük veya yüksek yoğunluklu olması fark etmez. Spor salonuna gitmenin yanı sıra yürüyüş, koşu ve yüzme gibi farklı egzersizler de yapabilirsiniz. Ayrıca günlük rutininizi değiştirebilir ve iş yerinize ya da süpermarkete yürüyerek gidebilirsiniz. Aracınızı veya toplu taşıma araçlarını yalnızca kesinlikle gerekliyse kullanmaya başlayın.

Açık havada koşan çift

Düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı kilo verme yolları arasında en etkili yöntemdir. Faydaları ise sayısızdır:

 • Egzersiz yapmak, kemik yoğunluğunu arttırır
 • Kasları şekillendirir ve gücünü arttırır
 • Stres seviyesini düşürür
 • Eklem hareketliliğini artırır

Yemek Pişirme Şeklinizi Değiştirin

Sağlıklı beslenmeyi seviyorsanız ama buna rağmen kilo veremiyorsanız, belki de yemeklerinizi doğru şekilde pişirmiyor olabilirsiniz. Sebzeleri tereyağına ya da sosa buluyorsanız, sebze yemenin hiç faydası yoktur. Aynı sorun salatalara çok fazla malzeme veya sos eklediğinizde de olur.

yemek yapan kadın

Sağlıklı kilo verme yolları ve yöntemlerini uygulayarak kilo verip ve bir daha kilo almayacağınızdan emin olmak istiyorsanız, pişirme işleminde aşağıdaki değişiklikleri yapmalısınız:

 • Eti ve balığı yağda kızartmak yerine, ızgarada pişirin. Böylece yemekleriniz daha hızlı pişecek ve aynı lezzette olacaktır ama çok daha az kalori içerecektir.
 • İşlenmiş sosları satın almayı bırakın ve sosları kendiniz hazırlayın.
 • Önceden pişirilmiş yiyecekleri unutun. Çok daha sağlıklı ve yapılması kolay seçenekler mevcut. Sağlıklı yemek tariflerine bir göz atın.

Bu basit değişikliklerle en sevdiğiniz yiyeceklerden yararlanmaya devam edebilirsiniz. Bu, günlük kalori alımınızdan 300 kalori eksiltmenin en iyi yoludur, kendinizi herhangi bir yiyecek yemekten alıkoymak zorunda kalmazsınız.

Sağlıklı Atıştırmalıklar Sayesinde Belli Şeyleri Yeme İsteğinden Kurtulun

Herhangi bir diyetin kritik anı, her zamanki yemek programınıza uymayan saatlerde umutsuzca bir şeyler yemek isteme hissidir. Bu anda marketten kolayca satın alabileceğiniz sağlıksız yiyecekler yemeyi düşünmeye başlarsınız.

Meyve dolu tabak tutan kadın

Diyetinize çok fazla kalori eklemeden, iştahınızı sağlıklı bir şekilde bastırmanıza yardımcı olacak sağlıklı atıştırmalıkların bir listesini paylaşmak istiyoruz. Bu atıştırmalıklar doyduğunuzu hissetmenin en iyi yoludur. Böylece bir sonraki öğüne kadar çok acıkmazsınız.

 • Bir porsiyon meyve
 • Yoğurt
 • Protein barları
 • Bir avuç fındık

Sonuç olarak, sağlıklı kilo verme yolları arasında kısıtlayıcı bir diyet yer almaz. Yapmanız gereken tek şey dengeli ve çeşitli beslenip yiyeceklerinizi mümkün olan en sağlıklı şekilde pişirmektir. Canınız abur cubur çektiği anlarda sağlıklı atıştırmalıklar müttefikiniz olacaktır. Unutmayın, sağlıklı bir kiloyu korumak için her zaman egzersiz yapmak için zaman ayırın.