Sabahları Egzersiz Yapmak Neden Faydalıdır?

2 Şubat 2019
Sabahın erken saatlerinde egzersiz yapmanın en önemli faydalarından biri, güne enerji ve istek ile başlamaktır. Öğleden sonra egzersiz yaparsanız, daha çabuk yorulabilir ve egzersiz yapma isteğinizi kaybedebilirsiniz.

Egzersizi ne zaman yaparsanız yapın bu sizin vücudunuzun formda kalmasını sağlar. Ancak, sabahları egzersiz yapmanın birkaç ek faydası vardır. Bununla birlikte uyuyup dinlendiğiniz zaman, vücudunuz egzersiz yapmak için günün son saatlerinden daha fazla hazır bir hale gelir.

Kilo Vermek İçin Faydalı

Çok sayıda uzman, sabah egzersizinin kilo vermek için en iyi seçenek olduğu konusunda hemfikir. Bunun nedeni, sabah egzersizinin, gün boyunca kalori yakmaya devam etmenize yardımcı olan metabolizma hızınızı arttırmasıdır.

Sabah 7'de uyanan kadın.

Sabahları Egzersiz Yapmanın Faydaları

Aşağıda sabahları egzersiz yapmanın faydalarını sıralayacağız.

  • Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar: Bir egzersiz rutinini tamamlamak kendinizi daha iyi hissettirir. Ayrıca belirlediğiniz hedeflere ulaşmanıza yardımcı olur. Günlük yaşamınızda karşılaştığınız zorlukların üstesinden gelmek ve başarılı olmak için size güç verir.
  • İştahınızı kontrol altına alır: Yaptığınız sabah egzersizi iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olur. Böylece günün en önemli öğünü olan kahvaltıdan daha iyi faydalanmış olursunuz. Hatta sabah egzersizleri; açlığınızın azalmasını, dolayısıyla da kilo vermenizi sağlar.
  • Güne rahat ve huzurlu başlarsınız: Çünkü fiziksel aktivite; stres ve endişeyi gidermek için en iyi ilaçtır. Sabah egzersizi; vücudun endorfin salgılamasını arttırır. Böylece güne mutlu ve rahat başlamış olursunuz.
  • Daha iyi uyumanızı sağlar: Egzersiz yapmayı gün sonuna bırakırsanız; kendinizi yorgun hisseder ve hemen uykuya dalabilirsiniz. Aslında bu pek sağlıklı bir seçenek değildir. Öte yandan düzenli olarak egzersiz yaparsanız uyku kaliteniz artar. Çok fazla uykuya ihtiyacınız olmaz, yatakta çok vakit geçirmezsiniz. Böylece sabah daha erken kalkıp güne egzersiz yaparak başlayabilirsiniz.
Ağaçlık alanda egzersiz yapan kadın

  • Daha tutarlı bir insan olmanızı sağlar: Sabahları güçlü bir iradeyle egzersiz yapmanız günlük rutininizin daha tutarlı daha verimli olmasını sağlar. Özellikle sabahları gününüze sabit bir egzersiz rutini eklemek gününüzün geri kalan kısmını da olumlu yönde etkiler ve iyileştirir. Çalışmalar, şafak vaktinde egzersiz yapıyorsanız, bunu, günün herhangi bir saatinde yaptığınızdan daha tutarlı bir şekilde yapacaksınız.

Araştırmalar gösteriyor ki; sabah saatinde yaptığınız egzersizler günün herhangi bir saatinde yaptığınız egzersizlerden daha verimli ve daha faydalı olacaktır.

Zihinsel ve Fiziksel Sağlığınızı Geliştirir

  • Bahaneniz kalmaz: Güne sabah egzersizleri ile başlarsanız; spor yapmamak için bahane arama gibi bir durum ortadan kalkmış olur. Ancak bu egzersizleri gün sonuna bırakırsanız beklenmedik ve kaçınılmaz olumsuzluklarla karşılaşarak egzersizi bırakmak zorunda kalabilirsiniz. Aynı zamanda sabahları egzersiz yapmak daha az yorulacağınız anlamına gelir.
  • Zekanızı geliştirir ve daha fazla enerji verir:  Sabah egzersizleri vücudunuzu anında harekete geçirir. Bu egzersizler bedenen kısa süreli bir yorgunluğa yol açsa da, kendinizi gün boyu enerjik hissetmenizi sağlar. Akşamları veya geceleri daha aktifseniz akşamdan kalan bu yorgunluğunuzu kafeinli içecekler içerek kaldırmak yerine sabah egzersizi yaparak yok edebilirsiniz. Böylece ayılarak güne daha zinde başlayabilirsiniz.
  • Daha iyi endokrin sistemi ve sirkadiyen ritm (biyolojik saat): Her gün aynı zamanda egzersiz yaptığınızda vücudunuz özellikle endokrin sistemini düzenler. Aynı etki uzun süreli biyolojik süreçlerin meydana getirdiği sirkadiyen ritmlerinizde (biyolojik saatimizde) de görülür. Vücudunuz erken egzersiz için kullanılacaktır ve sabah alarmı öncesinde kendini hazırlamaya başlayacaktır.
  • Uzun süreli sabah ezgersizleri sonucunda vücut buna alışır. Alarm saatinden önce kendini hazırlamaya başlar. Böylece erken kalkıp egzersiz yapmanız daha kolaylaşır. Aynı zamanda hormonlarınız da kalp problemlerinizi önlemek için kan basıncını ve kalp atış hızınızı düzenler.

Sonuç olarak, önemli olan, kendinizi daha iyi hissetmek için egzersiz yapmaya devam etmenizdir. Sabahları egzersiz yaparsanız yukarıda bahsedilen faydaları kolayca elde edebilirsiniz.