Fonksiyonel Egzersiz ve Gıda

02 Kasım, 2019
Fiziksel egzersizdeki yeni gelişmelerle birlikte sürekli yeni aktiviteler ve trendler ortaya çıkıyor. Fonksiyonel egzersizi hiç duydunuz mu? Bunu uygulayanlar için özel bir beslenme stili var mıdır?
 

Bu tür bir egzersiz her zaman bulunmasına rağmen, yakın zamana kadar çok önem verilmemişti. Aşağıdaki makalede, sağlıklı bir vücut için iki harika aracı nasıl birleştirebileceğinizi göreceğiz: yiyecek ve fonksiyonel egzersiz.

Fonksiyonel egzersiz, kaslarımızın günlük olarak gerçekleştirdiği egzersizlerin gerçekleştirilmesinden ibarettir. Amacı, vücudun doğal hareketine saygı göstererek kademeli bir güç ve dayanıklılık gelişimi aramaktır.

Fonksiyonel egzersizin tarihi

Fonksiyonel egzersiz, rehabilitasyon yöntemi olarak ortaya çıkmıştır. Seksenli yıllarda, Michael Boyle bu önceden var olan bilgiyi ele aldı ve bir antrenör olarak edindiği deneyimle ve biyomekanikte dünya lideri olan fizyoterapist Stuart McGill’in öğretileriyle birleştirdi.

Daha sonra, Boyle onu bu alıştırmalar için referans olarak birleştirecek bir kitap yayımladı: Spor için Fonksiyonel Egzersiz (2004).

Sağladığı Faydalar

Fonksiyonel egzersizler, kuvvetli tekrarlayan hareketlerle düşmelerden ve kasların aşırı kullanılmasından kaynaklanan sakatlanmaları en aza indirmek için tasarlanmıştır. Örneğin, bir ekranın önünde oturarak ya da ayakta durarak, insanlarla çalışan kişiler içindir.

Günlük hareketlerinizin kalitesini yükseltmenize yardımcı olacak çok sayıda araç var bu da bu yeni antrenman şeklinin konusudur. Merdiven çıkma veya alışveriş çantaları taşıma gibi günlük eylemleri kolaylaştırmak için fiziksel kondisyonunuzu artırmaktır. Ayrıca, bahsettiğimiz gibi, bir sakatlanmadan iyileştiğinizde de yardımcı olabilir.

 

Fonksiyonel egzersiz örnekleri

Belirli bir vakadan bahsetmemiz gerekirse, marangozlar omuzlarına, dirseklerine ve bilek eklemlerine özellikle dikkat etmelidir. Öte yandan, bir orman korucusunun bel ve bacaklarını güçlendirmek için aerobik dirence daha fazla odaklanması gerekir.

fonksiyonel egzersiz yapan kadın

Fonksiyonel egzersizleri herhangi bir spora uyarlayabileceğinizi söyleyebilirsiniz. Yarışmalarda yapılacak hareket kalıplarını taklit etmeye çalışır ve vücudun farklı bölümlerinin çalışmasından oluşur.

Bu egzersiz türü genellikle yüzme, futbol ve tenis gibi sporlarda kullanılır. Ayrıca atletizm antrenmanı için kullanılır.

Gıda ve Fonksiyonel Egzersiz

Farklı sporları kapsadığından, bu tür bir egzersiz için belirli bir beslenme düzeni yoktur. Ancak tüm spor uygulamalarının sahip oldukları ortak nokta, sağlığınız ne kadar iyi olursa performansınızın da o kadar iyi olacağıdır.

Yiyecek ve fiziksel aktivite, zindeliğimizin kaynaklarıdır ve neredeyse her zaman yakın ilişki içindedir. Güç ve dayanıklılık egzersizlerini birleştirerek tüm vücudu çalıştırmak çok önemlidir. Otobüsü yakalamak için yeterince uzağa ya da hızlı koşamazsanız, 150 kg kaldırabilecek olmanın faydası nedir?

 

Benzer şey yemekle gerçekleşir. Egzersiz yaparsanız sağlıksız yiyecekleri yiyebileceğinize dair yaygın bir inanç var. Örneğin, çoğu insan bir pizza yiyebileceğinizi ve ardından “yakmak” için spinning dersine gidebileceğinizi düşünüyor.

Aslında, farklı besinler vücudumuzda karmaşık etkiler yaratır; bu nedenle, yukarıda bahsettiğimiz örneği savunmak indirgeyici bir görüştür. Sporcu beslenmesinde, egzersiz yapmadan önce yedikleriniz, sırasında ve sonrasında yedikleriniz kadar önemlidir.

Egzersiz öncesi, sırası ve sonrasında beslenmeniz

Antrenman sırasında yemenin temel amaçları:

  • Egzersiz programına ayak uydurmak için enerji ve besin gereksinimlerini karşılamak.
  • Optimal sağlık durumu ve mükemmel performans ile uyumlu bir vücut kitlesi, yağ kütlesi ve kas kütlesi seviyesine ulaşmak.
  • Sakatlanmalar arasında adaptasyon ve iyileşmenin sağlanması.

Egzersiz öncesi yemek hayatidir çünkü vücudunuz karaciğerdeki karbonhidrat seviyelerini optimize etmek zorunda kalır. Egzersizden önce bir muz yemek de iyi bir seçenektir ve uygun miktarda su içmeyi de unutmamalısınız.

muz yiyen kadın

Bir saatten fazla egzersiz yapacaksanız, kendiniz için molalar belirlemeli ya da karbonhidratlar yemeli ve içeceğinize tuzlar eklemelisiniz. Genellikle fonksiyonel egzersizlerde olduğu gibi bir saatten azsa, içme suyu yeterli olacaktır.

 

Çalışmayı tamamladığınızda, amacınız suyu ve kullandığınız enerjiyi yerine koymaktır. Bu diyet sonrası öğünde, rehidratasyonunuzu tehlikeye sokacağından, gazlı veya kafeinli herhangi bir şey içmekten kaçının. Bir sonraki öğününüzün vakti geldiğinde bir parça meyve yeterli olacaktır.

Her durumda, egzersiz süresini, önceki beslenme durumunu ve hava koşullarını her zaman değerlendirmelisiniz. Kışın dış mekanda egzersiz yapmak yaz aylarında yapacağınız egzersizle aynı değildir.

Gıda ve fonksiyonel egzersiz: sonuç

Fonksiyonel egzersizin temel amacı, günlük aktiviteleriniz için fiziksel durumunuzu iyileştirmektir. Süpermarkette hiç bir squat yapmak zorunda kalmamanıza rağmen, süt kutularını yerden alışveriş arabasına kaldırmanız gerekebilir.

Spor, her sporcunun ruhsal durumunu vücuda zarar vermeden geliştirmelidir. Bu anlamda, yemek esastır çünkü egzersizlerimizi gerçekleştirmemiz için gerekli enerjiyi sağlar.

 
  • Dieguez J, Papí JD. Entrenamiento funcional en programas de fitness. Volumen I. Inde; 2006.
  • Chulvi-Medrano I, Cortell-Tormo JM, González CSD. Consideraciones generales sobre el entrenamiento funcional. 2015
  • Burke L. Nutrición En El Deporte: Un Enfoque Practico. Médica Panamericana; 2009.