İyi Bir Metabolizma İçin Sağlıklı Alışkanlıklar

İdeal kiloya ulaşmak ve ayrıca genel sağlık durumunun iyi olmasını sağlamak için etkili bir metabolizmaya sahip olmak önemlidir. Bu süreci nasıl iyileştirebiliriz?
 

Yavaş bir metabolizma vücudunuzda yağ birikmesine neden olabilir; bu nedenle, iyi bir metabolizma için alışkanlıklarınızı geliştirmek en iyisidir. Bu makalede alışkanlıklarınızı nasıl olumlu yönde değiştireceğinizi göstereceğiz!

Metabolizma, vücudunuzu canlı ve çalışır durumda tutan kimyasal reaksiyonların çoğunu tanımlayan bir terimdir. Bununla birlikte, konu metabolizma olunca, çoğu zaman vücudunuzun kalori yakması ve enerji üretmesinden bahsedilir.

Bu yüzden kolayca kalori harcayan ve yüksek enerji seviyelerine sahip insanlar hızlı bir metabolizmaya sahip olarak tanımlanır. Ayrıca, iyi bir metabolizma, genel olarak sağlığınız için faydalıdır.

Hızlı bir metabolizma elde etmek için vücudunuzun mümkün olan en iyi şekilde çalışmasına izin veren sağlıklı alışkanlıkların sürdürülmesi olmazsa olmazdır. Aşağıda paylaşacağımız ipuçlarına dikkat edin ve iyi bir metabolizma için sağlığınızın bu yönünü yalnızca birkaç değişiklikle geliştirin.

İyi metabolizma için gerekli alışkanlıklar

1. Yeterli uyku uyuyun

Uyku döngüsü, metabolizmanın düzgün çalışması için çok değerli bir özelliktir. Çünkü dinlenirken vücut hücreleri onarır, gün boyunca harcanan her türlü çabanın geri kazanılmasını sağlar ve kaybettiğimiz enerjiyi yeniler.

Aynı şekilde, yeterli uyku uyumamak da metabolizmamız üzerinde birçok olumsuz etkiye sahiptir. Bunlardan öne çıkan birkaçı; fazla kilolu olma riski, kan şekeri seviyelerinde artış ve açlık hormonunda (ghrelin) yükselmedir.

 

Bu bilgiler ışığında, her gece iyi dinlenmeliyiz. Sadece belirli bir programa sahip olmak yetmez, aynı zamanda sağlıklı bir uyku süresine de sahip olmak gerekir. Bu metabolizmayı ve hormonal süreçleri dengede tutar.

2. Yeterince su için

Sürekli su içmek birçok fayda sağlayan bir alışkanlıktır; daha sağlıklı bir cilt, toksinlerin atılması, beynin daha iyi oksijenlenmesi ve tabii ki uygun metabolik fonksiyonlar gibi.

Su içmek; meşrubat, soda veya işlenmiş meyve sularını içmekten çok daha iyidir. Bunun nedeni, alkolsüz içeceklerin, içerdikleri şeker, renklendirici ve sağlıksız kimyasal maddeler nedeniyle metabolizmanızın performansını kötüleştirmesidir.

iyi bir metabolizma için su içen kadın

Diğer içecekler yerine su içmek, özellikle de su soğuksa, metabolizmanızın hızını artırmaya yardımcı olur. Bunun nedeni, vücudunuzun, suyun sıcaklığını, vücut sıcaklığına uyacak şekilde düzenlemek için enerji kullanmak zorunda kalmasıdır. Böylece, çok daha etkili bir biçimde kalori harcarsınız.

3. İyi bir metabolizma alışkanlığı: öğünleri atlamayın

İyi bir metabolizmaya sahip olmak istiyorsanız, öğün atlamaktan mümkün olduğunca kaçının. Kahvaltı, öğle ve akşam yemeği için belirlenmiş bir programa sahip olmak en iyisidir; yemekler arasında atıştırmaları da atlamamalısınız.

Bu son derece önemlidir çünkü, eğer vücudunuz bir sonraki yemeğin ne zaman geleceğinden emin değilse metabolizmanız yavaşlar. Bu, vücudunuzun besini enerjiye dönüştürüp yakmaktansa yağ olarak depolamayı tercih etmesinin bir sonucudur.

 

4. Uzun süre oturmaktan kaçının

Çok uzun süre oturmak gerçekten kötüdür. Oturmak herhangi bir kas kullanımı gerektirmez; bunun aksine, basit ayakta durma eylemi, stabilite için birkaç kas grubunun katılımını gerektirir, bu da metabolizmayı arttırır.

Aynı şekilde, saatlerce oturmak, daha az kalori yakıldığından kilo almayı kolaylaştırır. Bu nedenle, eğer oturarak çalışıyorsanız, ayakta biraz zaman geçirmeye çalışın.

5. Daha fazla lif tüketin: iyi bir metabolizma alışkanlığı

Lif bakımından zengin yiyecekleri daha fazla tüketmek, vücut bu besini sindirmek için daha fazla çalıştığından daha yüksek kaloriler yakmaya neden olur. Aynı zamanda kabızlıkla mücadeleye yardımcı olur ve kolesterolü azaltır.

çeşit çeşit ekmek

Eğer diyetinize daha fazla lif eklemek istiyorsanız tam buğday, yulaf, ekmek, avokado, fıstık, bakla, brokoli, ahududu ve badem yiyebilirsiniz.

6. Ayçiçek yağından uzak durun

Yağ göründüğünden daha zararlı bir yiyecektir. Kardiyovasküler problemler, yüksek kolesterol ve obezite riski bazı negatif etkileri arasındadır.

Ayçiçek yağıyla hazırlanan yemekler yerine Hindistan cevizi yağı ya da natürel sızma zeytinyağı ile yapılmış yiyecekler çok daha sağlıklıdır. Hindistan cevizi yağı orta-zincir yağlar bakımından zengindir ki bu da metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olur.

Rutininizde yapacağınız küçük değişiklikler gerçekten fark yaratacaktır, hem de sadece metabolizmanız üzerinde değil. Sağlığınız genel olarak fark edilir ölçüde iyileşecek; bu nedenle bu alışkanlıkları uygulamaktan çekinmeyin.

 
  • Brown, C. M., Dulloo, A. G., & Montani, J. P. (2006). Water-induced thermogenesis reconsidered: The effects of osmolality and water temperature on energy expenditure after drinking. Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, 91(9), 3598–3602. https://doi.org/10.1210/jc.2006-0407
  • Stookey, J. J. D. (2016, January 2). Negative, null and beneficial effects of drinking water on energy intake, energy expenditure, fat oxidation and weight change in randomized trials: A qualitative review. Nutrients. MDPI AG. https://doi.org/10.3390/nu8010019
  • Stookey, J. D., Constant, F., Popkin, B. M., & Gardner, C. D. (2008). Drinking water is associated with weight loss in overweight dieting women independent of diet and activity. Obesity, 16(11), 2481–2488. https://doi.org/10.1038/oby.2008.409
  • Vij, V. A., & Joshi, A. (2014). Effect of excessive water intake on body weight, body mass index, body fat, and appetite of overweight female participants. Journal of Natural Science, Biology and Medicine, 5(2), 340. https://doi.org/10.4103/0976-9668.136180
  • Biswas, A., Oh, P. I., Faulkner, G. E., Bajaj, R. R., Silver, M. A., Mitchell, M. S., & Alter, D. A. (2015, January 20). Sedentary time and its association with risk for disease incidence, mortality, and hospitalization in adults a systematic review and meta-analysis. Annals of Internal Medicine. American College of Physicians. https://doi.org/10.7326/M14-1651
  • Scheen, A. J., Byrne, M. M., Plat, L., Leproult, R., & Van Cauter, E. (1996). Relationships between sleep quality and glucose regulation in normal humans. American Journal of Physiology, 271(2 Pt 1), E261-70.
  • Chokroverty, S. (2010, February). Overview of sleep & sleep disorders. Indian Journal of Medical Research.
  • Smith, M. R., Perreault, L., Wright, K. P., Eckel, R. H., Markwald, R. R., Melanson, E. L., & Higgins, J. (2013). Impact of insufficient sleep on total daily energy expenditure, food intake, and weight gain. Proceedings of the National Academy of Sciences, 110(14), 5695–5700. https://doi.org/10.1073/pnas.1216951110
  • Assunção, M. L., Ferreira, H. S., Dos Santos, A. F., Cabral, C. R., & Florêncio, T. M. M. T. (2009). Effects of dietary coconut oil on the biochemical and anthropometric profiles of women presenting abdominal obesity. Lipids, 44(7), 593–601. https://doi.org/10.1007/s11745-009-3306-6