Kürek Çekme Makinesi İle Çalışma

07 Temmuz, 2019
Kürek çekmenin faydaları nelerdir? Bu egzersiz esas olarak esnekliği ve dayanıklılığı aynı anda geliştirirken, vücudun farklı kaslarını güçlendirmeyi amaçlar.
 

Kürek makineleri ile spor yapmak, fitness dünyasında giderek daha popüler bir hale gelmektedir. Bu makineler dizleri olaya katmadan entegre bir egzersiz yapma fırsatı sunar. Asıl amaç karın, kalça, kuadriseps, hamstring ve vücudun diğer kaslarını güçlendirmektir.

Kapalı alanda kürek çekmeye yönelik iki tür ekipman vardır:

 • Statik makineler: Çoğu spor salonunda mevcuttur.
 • Direnci artırmak için suyun gücünü kullanan makineler

Bu egzersizin kökeni kayak, kano ve botlarda yapılan geleneksel kürek çekme hareketine dayanır. Bunun yanında modern hayatın şartları dolayısıyla çoğu insan, haftada üç ya da dört kez dışarıda kürek çekme imkanına sahip değildir.

Bu makineler, tasarımları sayesinde gerçek kürek çekme hareketini simüle ederler. Bu da, dış mekanda kürek çekmenin sağladığı muazzam faydaların birçoğunu elde etmede bize yardımcı olur.

Kürek çek!

Kürek çekme hareketi, vücudun neredeyse tüm kaslarını çalıştırır. Entegre bir dayanıklılık aktivitesidir. Ayrıca eklemler üzerinde çok fazla bir etkiye neden olmaz. Bu, uygunsuz teknikler uygulamadığınız sürece yaralanmalardan muzdarip olma riskinizi neredeyse imkansız hale getirir.

Bu egzersiz, gücü artırmaya ve kas tonusunu yeniden oluşturmaya yardımcı olmasından dolayı rehabilitasyon için idealdir. Ayrıca hareketliliği ve esnekliği de aşamalı olarak artırmanıza yardımcı olur.

Aynı zamanda mükemmel bir kardiyovasküler egzersizdir. Kalp hızı kademeli olarak artar ve bu da, vücudunuzu olumsuz yönde etkilemeden aktivitenin hızını daha uzun süre korumanıza olanak tanır.

 

Kürek çekme hareketi, kalori yakmak için de çok etkili bir yoldur. Ayrıca postürel kasları da çalıştırarak sırtınızı güçlendirebilir.

kürek çeken kadın

Kürek çekme makineleri ile grup eğitimi

Günümüzde kürek çekme makinesi, sabit bisiklet kadar popülerlik kazanmıştır. Bunun sebebi, toplu olarak gerçekleştirilebilecek bir faaliyet olmasıdır.

Çoğu insan için bir grupla birlikte çalışmak, bireysel olarak spor yapmaktan daha etkilidir. Grubun en yavaşı olmamak için yapılan mücadele, büyük bir itici güç olabilir.

Yürüyüş gibi, kürek çekmek de tamamen doğaldır. Bu nedenle, uygun teknikleri uygulamak çok fazla zaman almaz. Doğru tavsiyelerle yapacağınız bir seans, uygun tekniği öğrenmeniz için yeterli olacaktır.

Kürek çekme: İtme ve çekmeden daha fazlası

Her antrenman seansı, mesafe ve yoğunluğu değiştirmek suretiyle özelleştirilebilir. Ayrıca bu parametrelerin ötesinde, kürek çekme eylemi sırasında yapılan hareketler üç aşamaya ayrılır:

 • Yakalama: Bu başlangıç ​​noktasıdır. Bacaklarınız tamamen bükülmüş ve kollarınız öne doğru uzatılmış olmalıdır.
 
 • Çekiş: Ellerinizle küreği göğsünüze doğru çekerken bacaklarınızı uzatın.
 • Başa dönüş: Başlangıç ​​pozisyonuna geri dönüş. Önce kollarınızı uzatın, sonra da dizlerinizi yeniden bükün. Geçişlerin tümü mümkün olduğunca yumuşak bir şekilde yapılmalıdır.

Kürek makineleri ve geleneksel kürek çekme arasındaki farklar

Makinelerle çalışmak daha eğlenceli olabilir. Bu makineler spor salonunun rahatlığını sunarken sanki açık havadaymış gibi hissetmenizi sağlayacaktır.

Özel ihtiyaçlarınıza göre ayarlanabilecek bazı seviyeleri bulunur. Statik ekipmanlar üzerinde yapılan egzersizler, sudan kaynaklanan doğal dirence sahip olmadıkları için daha az çaba gerektirir.

kürek çeken kadınlar

Kürek makinesinde sık yapılan hatalar

Bu makinelerde egzersiz yaparken en sık yapılan hata sırta dikkat etmemektir. Sırtınız tamamen düz durmazsa, egzersiz üst gövdeye odaklanmayacaktır.

Diğer yaygın olarak yapılan hatalar ise şunlardır:

 • Elleri birbirine çok yakın tutmak
 • Bileği bükmek
 • Dizleri ayırarak oturmak
 • Hareketleri çok hızlı yapmak

Sonuç olarak, bu makinelerle yapılan egzersizler sakince ve sabırla yapılmalıdır. Egzersizleri uygun teknikle yapmak da son derece önemlidir. Acele etmek ve dikkatsiz davranmak yaralanmalara ve diğer komplikasyonlara neden olabilir.

 
 • Mäestu, J., Jürimäe, J., & Jürimäe, T. (2005). Monitoring of performance and training in rowing. Sports Medicine. https://doi.org/10.2165/00007256-200535070-00005
 • García-Pallars, J., & Izquierdo, M. (2011). Strategies to optimize concurrent training of strength and aerobic fitness for rowing and canoeing. Sports Medicine. https://doi.org/10.2165/11539690-000000000-00000
 • Gee, T. I., Olsen, P. D., Berger, N. J., Golby, J., & Thompson, K. G. (2011). Strength and conditioning practices in rowing. Journal of Strength and Conditioning Research25(3), 668–682. https://doi.org/10.1519/JSC.0b013e3181e2e10e