Üst ve Orta Karın Bölgesi İçin Egzersizler

Hem üst hem de orta karın bölgenizi çalıştırmak istiyorsanız, bu yazımız size iyi sonuç almanız için gereken egzersizleri gösterecektir. Not alın!
 

İyi görünen bir vücuda sahip olmak istiyorsanız, fazla kilolarınızdan kurtulmanız gerekir. Bu karın kaslarınızın görünür olmasını sağlar. Bu yazımızda, üst ve orta karın bölgenizi çalıştırmanız için en iyi egzersizlerin bir listesini hazırladık. Bu yüzden not alın ve favorilerinizi egzersiz rutininize ekleyin!

Tabii ki, üst ve orta karın bölgenizi çalıştırmayı hedefleyen çok çeşitli egzersizler vardır. Ancak, bu egzersizlere spor salonunda yapılan egzersizler ve kardiyo egzersizleri eşlik etmelidir. Benzer şekilde, baklava karın kaslarına sahip olmak için sağlıklı bir diyet sürdürmeniz gerekir. İstediğiniz sonuçlara ulaşmaya yardımcı en iyi egzersizleri öğrenmek için makaleyi okumaya devam edin.

Üst ve Orta Karın İçin En İyi Egzersizler

1. Ters Crunch

Listedeki ilk egzersiz ters crunch hareketidir. Bu egzersiz için bir ucunda kulp olan bir bench sehpasına ihtiyacınız var. İki elinizi kullanarak, başınızın arkasına (veya herhangi bir taraftan) uzanıp kulbu tutun. Dizlerinizi mümkün olduğunca bükün ve yukarı bakacak şekilde yerleştirin. Pelvisinizi bench sehpasından kaldırmadan topuklarınızı mümkün olduğunca kalçalarınıza yaklaştırın. Ayaklarınızın tabanını bench sehpasında düz tutun.

Ardından, dizlerinizi yüzünüze doğru hareket ettirin, pelvisinizi kaldırırken sırtınızı yerleştirin. Dizleriniz üst bedeninize ulaştığında, pozisyonunuzu koruyun ve karın kaslarınızın kasılmasını sağlayın. Pelvisiniz tekrar sehpanın üzerine gelene kadar dizlerinizi ve kalçanızı yavaşça indirin. Tüm tekrarları tamamlayana kadar ayaklarınızın sehpa ile temas etmesine izin vermeyin.

 

2.Asılı Bacak Egzersizi

Şüphesiz , bu üst ve orta karın bölgenizi çalıştırmak için en sevilen egzersizlerden biridir. Bu alıştırmayı yapmak için bir çubuğa ihtiyacınız olacak. İlk önce, barın önüne yerleşin ve dümdüz bir şekilde karşıya bakarken avuç içlerinizi başınızın arkasına yerleştirin. Sonra bacaklarınızı yere paralel olana kadar kaldırın.

Bacak egzersizi yapan kadın

Bu noktada, vücudunuz “L” şeklinde, bacaklarınız yatay ve gövdeniz dikey konumda olmalıdır. Bu, egzersizin başlangıç ​​pozisyonudur. Devam etmek için, vücudunuzu dik tutarken, göğsünüzü bara doğru çekin. Hareket sırasında nefes verirken göğsünüzü dışarı çıkarın. Dirseklerinizin öne değil, yanlara dönük olması gerektiğini unutmayın. Vücudunuzu yavaşça başlangıç ​​pozisyonuna getirin, böylece siz nefes alırken kollarınız tam olarak uzanır.

“Başarılı olmak için önce yapabildiğimize inanmalıyız.”

– Nikos Kazantzakis –

3. High Pulley Crunch (Yüksek Kasnak Egzersizi)

Kasnak sayesinde üst karın bölgenizi geliştirmek için bir makine de kullanabilirsiniz. Bu egzersizin avantajlarından biri de, daha ağır veya daha hafif ağırlıklar kullanmanıza imkan vererek direnci arttırmanızı veya azaltmanızı sağlar. Alt sırtınızı çalıştırırken tam uzunlukta hareketlere izin verir.

Her tekrarı yaparken üst bedeninizin pozisyonunu koruyun. Bu üst karın egzersizini ayakta durarak ya da diz çökerek yapabileceğinizi unutmayın. Egzersizi yapmak için, kendinizi yüksek kasnağın önüne yerleştirin (bir kordon aksesuarı ile). Kordonu iki elinizle tutun ve karnınız kasılırken belinizi bükün, dirseklerinizi orta uyluklarınıza doğru hareket ettirin. Hareketin bu kısmını yaparken nefes verin ve kasılmayı bir saniye devam ettirin. Nefes alarak yavaşça başlangıç ​​pozisyonunuza dönün. Hareket sırasında karın kaslarınızın sabit bir gerginlikte olduğundan emin olun.

 

4. Denge Topu İle Karın Egzersizi

Son olarak, listeye denge topuyla yapabileceğiniz bir egzersizi ekledik. İdeal bir egzersiz olmasının yanı sıra gerçekten basit ve etkilidir. Çünkü onu çok daha eğlenceli bir egzersiz yapan bazı ekipmanlar kullanılmaktadır.

Denge topu kullanan kadın

Denge topu, karın kasları da dahil olmak üzere tüm vücut dengesinden sorumlu olan kasları çalıştırmanızı sağlar. Egzersizi yapmak için, sırtınızı topun üstüne yerleştirin ve vücudunuzun dengesini koruyarak ileri doğru yuvarlanmasını sağlayın.

Son olarak, üst ve orta karın kasları için en iyi egzersizler listesinin, egzersiz rutininize dahil etmeniz gereken seçeneklerden sadece bir kısmını içerdiğini unutmayın. Doğru egzersiz ve bazı diyet değişiklikleriyle, her zaman istediğiniz karın kaslarını elde edeceğinize eminiz.