Egzersiz Yapmanın Sağlığa 10 Faydasını Keşfedin

Bazı istisnalar dışında her yaştan bireyler egzersiz yapabilir. Hatta çocukların oyun oynaması, birçok faydası olan doğal bir egzersiz yapma biçimidir. Yürümeyi öğrendikten sonra önlerine gelen her topa vurmaya çalışacaklardır. 
 

Egzersiz yapmanın sağlığa sayılamayacak kadar çok faydası vardır. Bu olumlu faydaları görebilmek için profesyonel sporcu olmak, özel derslere veye spor salonuna yazılmak şart değil. Yalnızca biraz iradeli olmak yeterli.

Sağlıklı Bir Eğlence

Egzersiz yapmanın aslında çok eğlenceli bir aktivite olduğunu farketmemiş olabilirsiniz. Bu, egzersiz yapmanın birçok olumlu yönünden sadece biridir. Bu, basit görünen özellik aslında birçok faydayı da beraberinde getirir.

Eğlenmek ve keyif almak insanlar için olmazsa olmazdır. Bir fiziksel aktiviteden faydalı ve kalıcı sonuçlar elde edebilmenin yolu da bu fiziksel aktiviteyi yaparken keyif almaktan geçer. Eğlenmek ve keyif almak iyimserliği ve mizah anlayışını da beraberinde getirir.

koşan insanlar

Stresten Uzak Bir Hayat

Düzenli egzersiz yapan kişiler anksiyete duygusunu daha az hissederler. Düzenli egzersizle birlikte gelen rahatlama hissi, akademik veya işle alakalı günlük aktivitelere odaklanmayı kolaylaştırır ve gece uykusunun kalitesini arttırır.

Buna ek olarak, düzenli egzersiz yapan kişilerin hareketsiz bir yaşam tarzını benimsemiş kişilere göre iş kazasıyla karşı karşıya kalma ihtimalleri çok daha düşüktür. Bunun sebebi, aktif bir hayat süren insanların çevrede olup bitenlere karşı daha farkında ve tetikte olmalarıdır.

Karar Vermeyi Kolaylaştırır

Fiziksel aktivite ne kadar yoğunsa, karar verme süreci de o kadar kesin ve kolay olur. Bu durum, kişilerin günlük hayatta daha üretken olmalarına ve yaratıcı yönlerinin daha da güçlenmelerine katkı sağlar.

 

Kendini Daha İyi Hissetme

Düzenli egzersiz yapan kişiler genellikle artan öz saygıları ile kendilerini daha iyi hissederler. Depresif, kızgın ve agresif hissetme durumları daha az sıklıkla görülür.

gülen kadın

Egzersiz Yapmanın Vücuda Faydaları

Egzersiz yapmanın en farkedilen ve en arzulanan faydaları fiziksel boyutta olanlardır. Ne de olsa iyi hissetmek büyük ölçüde iyi görünmeye bağlıdır.

Kilo Kontrolü Sağlar

Fiziksel aktivite aerobik hareketlerini de kapsadığı sürece kilo vermeye de yardımcı olabilir. Doğru beslenme ve yeterli miktarda sıvı alımı ile birleştiğinde kilo kontrolü sağlamak, egzersiz yapmanın en belirgin faydalarından biri haline gelir.

Kas ve Kemikleri Güçlendirir

Kasları şekillendirmek ve güçlendirmek, egzersiz yapmanın bir diğer  arzulanan faydalarındandır. Aynı zamanda güç ve dayanıklılığı arttırarak eklemlerin esneklik kazanmalarını sağlar.

Ayrıca, egzersiz yapmak kemik yoğunluğunu da arttıracağından kırık ve çıkık gibi sakatlanma ve yaralanma risklerini de azaltır.

Orta yaşlı kişiler için ağırlıklarla yapılan orta dereceli egzersizler şiddetle tavsiye edilir. Ağırlıklarla yapılan orta dereceli egzersizler kas kütlesi kaybını yavaşlatarak kemik erimesi gibi dejeneratif hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

Cinsel Zevkte Artış

Fiziksel dirençteki artış kişilerin cinsel hayatlarını da olumlu yönde etkiler. Bu durum, artan öz güvenin bir sonucudur.

Fitness: Sosyal Bir Araç

 

Düzenli egzersiz yapan kişiler diğerlerine göre daha az sosyal anksiyete hissederler. Bu durum, özellikle de takım çalışması içeren aktivitelerde geçerlidir.

futbol oynayan çocuklar

Egzersiz yapmak çocuklar için korkuları ve utangaçlığı yenmek ve hiperaktivite durumlarında anksiyeteyi kontrol etmek için bir araçtır. Ayrıca çocukların disipline girmelerine, söylenilenlere uymalarına, sıralarını beklemelerine ve hayal kırıklıklarını kontrol altında tutabilmelerine yardımcı olur.

Bağımlılıkları Önler

Egzersiz yapan çocukların ve yetişkinlerin sigara içmeye ve uyuşturucu kullanmaya karşı eğilimleri, çocukluğunu fiziksel aktivite olmadan geçiren kişilere göre daha azdır.

Kronik Hastalıklara Yakalanma Riskini Azaltır

Düzenli fiziksel aktivite kalbi güçlendirdiğinden tüm dolaşım sistemi ve kardiyovasküler sistemin daha iyi çalışmasını sağlar. Buna ek olarak, tansiyon ve diyabet hastalıklarını önler.