Spor Salonunda Kaçınmanız Gereken Egzersizler Ve Makineler

23 Aralık, 2018
Spor salonunda sakatlanma riski nedeniyle, kaçınmanız gereken bazı egzersiz ve makineler vardır. Bu egzersiz ve makinelerin sağladığı faydaları ve sonuçları daha az tehlikeli yöntemlerle de elde edebilirsiniz.
 

Spor salonunda tehlikeli olan bazı egzersizler ve makineler bulunur. Buna rağmen, insanlar hala bu makineleri kullanarak düzenli egzersiz yapıyor. Bunların çoğu kaslarınıza, tendonlarınıza, eklemlerinize veya vücudunuzun diğer kısımlarına zarar verebilir. Bu nedenle spor salonunda hangi egzersizlerden ve makineleri kullanmaktan kaçınmanız gerektiğini iyi bilmelisiniz. Lütfen not alın!

Vücudunuzun birçok bölgesi kötü egzersizlerden etkilenebilir. Bu, ekipmanların kötü ve yanlış kullanılması veya aşırı egzersiz yapmak gibi çeşitli faktörlerden dolayı meydana gelebilir. Bununla birlikte, spor dünyasında, zararlı olabilecek farklı egzersiz ve makineler vardır. Bu nedenle dikkatli olmalısınız.

Bu onların kötü egzersiz ve makineler olduğu anlamına gelmez. Ancak bunlar az fayda sağlamalarına rağmen yüksek düzeyde risk içerirler. Bu makine ve egzersizlerin yerine vücudunuza zarar vermeyecek ve tehlikeli sonuçlara yol açmayacak alternatifleri tercih edebilirsiniz. Bu nedenle dikkatli olmalı, vücudunuza özen göstermeli ve mümkün olduğunca aşağıdaki egzersiz ve makinelerden kaçınmalısınız:

Leg Press

Leg press kuadrisepsleri çalıştıran bir makinedir. Bu makineyi kullanmak için öncelikle, ayaklarınızı pressin altına yerleştirip oturmalısınız. Daha sonra, ayaklarınızı iterek, dizlerinizi gerersiniz. Burada kilit nokta, basıncı yükseltmek için kuadrisepslerin gücünü kullanmanızdır. Ne yazık ki, bu, dizlerinizi, tendonlarınızı ve bağlarınızı, tavsiye edilmeyen bir baskı altında bırakır.

 

Kuadrisepslerinizi çalıştırmak için leg press kullanmak yerine, tek bacaklı squat hareketi yapabilirsiniz. Genellikle insanlar crossFit programlarında yaygın olarak yer alan bu egzersizi “bullet squat” olarak adlandırır. Bu egzersiz, bir bacağınızı önünüze doğru uzatıp, tüm ağırlığınızı diğer bacağınız üzerine vererek çömelmenizi gerektirir. Bu şekilde, kuadrisepslerinizi ve dizlerinizi, bacaklarınız gibi baskı altında bırakmadan çalıştırmış olursunuz.

Abdominal Crunch

Karın egzersizleri; düz ve düzgün şekilli midseksiyon (göğüs ile karın arasındaki kısım) için önemlidir. En popüler karın egzersizi, yere sırt üstü uzanıp dizlerinizi bükerek yapılan crunch egzersizidir. Bu egzersizi yaparak belki iyi bir sonuç alabilirsiniz. Ancak, tüm karın bölgesini daha iyi bir şekilde tonlayan başka etkili egzersizler de vardır.

crunch yapan kadın

Bu egzersizdeki problem, egzersizin her tekrarında sırta baskı uygulanmasıdır. Ayrıca göründüğü kadar etkili bir egzersiz değildir. Bu nedenle bu egzersiz yerine plank egzersizini tercih edebilirsiniz. Plank egzersizi karın kaslarınızı çalıştırmakla kalmayıp aynı zamanda kalori yakmanızı da sağlar.

 

Plank egzersizi yapmak için, yüzükoyun uzanın. Kendinizi; dirsekleriniz ile ayak parmaklarınız üzerinde, kalçalarınız yere yakın olacak şekilde kaldırın. 30 saniye boyunca düz bir pozisyonda durun. Eğer daha uzun süre dayanabilirseniz, pozisyonu bir dakika boyunca koruyun.

Chest Press (Göğüs Presi)

Göğüs presi kollarınızı, omuzlarınızı ve göğsünüzü güçlendiren bir makinedir. Göğüs presindeki ana problem, egzersizleri yapmak için sadece birkaç kas grubunun çalıştırılmasıdır. İşte bu nedenle, bu hareket vücudunuz için doğal bir hareket değildir. Bunun eklemleriniz ve tendonlarınız üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Son olarak, bu egzersizi oturarak yapmanız gerektiği gerçeği, egzersizin etkisini azaltır.

göğüs presi yapan adam

Göğüs presi makinesini kullanmak yerine, şınav çekebilirsiniz. Bu şekilde, göğsünüzü dengeli bir şekilde ve eklemlerinize zarar verme riski olmadan çalıştırabilirsiniz. Çok çeşitli şınav hareketleri vardır. Bunlardan bazılarını yapmanız zor olabilir. Ancak bu egzersizlerle göğsünüze baskı uygulamadan güçleneceksiniz.

Kısmi Squat

Squat, duruşunuzu geliştiren, bacaklarınızı güçlendiren ve kalçalarınızı şekillendiren harika bir egzersizdir. Kısmi squat; en popüler squat egzersizlerinden birisidir. Ancak çok verimli değildir. Bunun nedeni, kaslarınızı normal squat egzersizinde olduğu kadar kullanmamanız sebebiyle maksimum sonuç alamamanızdır.

 

Sadece bu değil, aynı zamanda kısmi squat diz bağlarınıza zarar verme riskini de artırır. Bu egzersiz yerine normal squatı tercih edebilirsiniz. Normal squat daha çok çaba gerektirir. Ancak sonuçları mükemmeldir. Unutmayın, bacaklarınızın belirli bölgelerini çalıştırmak istiyorsanız, rutininize başka squat stilleri de ekleyebilirsiniz.

Pratikte neredeyse hiçbir faydası bulunmadığından kısmi squat egzersizi yapmaktan kaçınmalısınız. Bunun yerine, diğer squat çeşitlerini deneyebilirsiniz. Bu egzersizlere örnek olarak zıplanan squat,goblet squat ve bullet squat verilebilir.

Yüksek Riskli Egzersizleri ve Makineleri Değiştirin

Spor salonunda sakatlanma riskini en aza indirmek için, bu riskli egzersiz ve makinelerden kaçınmalısınız. Bunların yerine, zamanınızı size daha iyi sonuçlar verecek spor egzersizlerine ayırın. Vücudunuzun değerli olduğunu unutmayın! Bu yüzden onu mükemmel bir formda tutmalısınız. Sonuçları etkili olmayan makineler ve egzersizleri tercih ederek kendinizi tehlikeye atmayın. Zira, son pişmanlık fayda etmez.