Kürek Makinesi: Pek Bilinmeyen Kardiyo Cihazı

19 Kasım 2018
Son yıllarda kürek makinesi son derece popüler hale geldi. Büyük avantajlarına ek olarak, kürek makinesi rahatça katlanabilir ve evin herhangi bir köşesine saklanabilir.

Spor salonunda, uzun bir şekle sahip ve garip bir ses çıkartan, garip bir cihaz görmüş olabilirsiniz. Bu kürek makinesi, güç, direnç ve kardiyo üzerinde fonksiyonel ve yenilikçi bir şekilde çalışmamıza yardımcı olan çok yönlü bir alternatiftir. 

Temel olarak kürek makinesi, bir oturak ve suda yapacağınız kürek hareketini taklit etmenizi sağlayan, bir zincirle çarklara bağlı olan bir koldan oluşur. Çalışması için kolu itmeniz veya çekmeniz gereklidir.

Kürek Makinesi Nasıl Çalışır?

Kürek makinesini kullanmak için her şeyden önce, uygun bir şekilde giyindiğinizden emin olmalısınız. Yani, serbest bir şekilde hareket etmenizi sağlayacak, koltuğa takılmayacak ve en önemlisi kaymanıza sebep olmayacak bir kıyafet giymelisiniz.

Kürek makinesi ile antrenman yapan kadın.

Kürek makinesinin koltuğuna oturun ve ayaklarınızı pedalların üzerine yerleştirin. Bunu yaptıktan sonra, her pedalı ayağınızın boyuna göre ayarlamanız gerekecektir; bant ayağınızın ortasında olmalıdır. Son olarak, koltukta rahat olup olmadığınızı kontrol etmek için bacaklarınızı esnetmeniz ve bükmeniz gereklidir. Artık ufak ufak çalışmaya başlayabilirsiniz.

İlk olarak bacaklarınızı bükün ve kollarınızı uzatın. Ardından tam tersini yapın, bacaklarınızı uzattığınızda kollarınızı geri çekip bükün. Devam etmek için kollarınızı uzatıp bacaklarınızı bükün.

Hangi Kasları Çalıştırıyor?

Kürek makinesi oldukça fonksiyonel bir cihazdır. Kürek makinesiyle günlük yaşantınız ve aktiviteleriniz için ihtiyaç duyduğunuz çeşitli kas gruplarını da çalıştırabilirsiniz. Kürek makinesi ile çalıştığınız kas grupları ise:

Kuadriseps

Bacakların bükülmesi ve uzatılması hareketi, kuadrisepsleriniz de dahil olmak üzere bacaklarda birkaç kas grubunu çalıştıracaktır. Bu egzersiz sadece üst bedeninizi kürek çekmek için kullanmak ile kalmaz, aynı zamanda bacak kuvveti kullanarak itmeyi de gerektirir. Kuadrisepslerinize ek olarak, kalça kaslarınızı ve diz ardı kirişlerinizi de güçlendirir.

Sırt kasları

Tabii ki sırt kaslarınız da bu tür bir egzersizde çalışan kas gruplarından biridir. Pedalı geri çekerken, sırt ve bel kaslarınızı daha birazdan açıklayacağımız diğer kaslarla birlikte çalıştırırsınız.

Trapezius (boyun kası) ve Rhomboids

Kürek makinesinde bu kasları çalıştırmanın birçok faydası olacaktır. İlk olarak, omuzlarınızın ve sırtınızın duruşunu geliştirirler. Ek olarak, sırtınızı genişletir ve ağrının önlenmesine yardımcı olurlar. 

Karın Kasları (Abs)

Kürek makinesi ile çalışmak, karın kaslarınızın ve vücudun dik durmasını sağlayan kas gruplarınızın gelişmesini sağlayacaktır. Sırtınızı geriye doğru iterek, bu kas grubunu çalıştırıyor olacaksınız.

Üst vücut kasları

Bu son grup şu şekildedir; pektoral, deltoid, biseps ve trisep. Tüm bu kaslar, kürek makinesinde yaptığımız kol hareketleriyle çok çalışır.

Spor salonunda kürek makinesi ile antrenman yapan kadınlar.

Kürek Makinesinin Faydaları

Bu makineyle ilgili en iyi avantajınız, kullanımının basit olması ve herkesin egzersiz yapabilmesidir. Kürek makinesi ile çalışmanın başka avantajları da vardır.

Birincisi, yaktığınız kalori ile ilgilidir. Bu egzersiz çok kalori yakmanızı sağlar, çünkü hem alt hem de üst vücutta çok sayıda kas grubunu sürekli çalıştırır ayrıca, mükemmel bir direnç ve kardiyovasküler egzersizidir.

Ağırlık kullanılmaması ve fiziksel baskı yaratmaması, sakatlanma riskini aza indirir. Ayrıca yoğun spor antrenmanlarından sonraki günlerde rejeneratif (yenileyici) çalışma yapmak için oldukça etkili bir egzersiz aletidir.

Son olarak, kürek makinesi çok eğlenceli bir alettir. Pek  bilinmeyen bir egzersiz olduğu için, birçok insan bunu denemek için heyecan duymaktadır. Ayrıca kürek makinesi performansınızı arttırmanıza da yardımcı olacaktır.

Yaygın Hatalar

Kürek makinesi son derece güvenli bir cihazdır. Aslında kürek makinesini kullanırken sakatlanma riski çok düşüktür. Ancak kullandığınız zaman kaçınmanız gereken bazı yaygın hatalar da vardır.

  • Bacaklarınızı uzatmadan kollarınızla çekmek. Bu tüm gücü kollarınız üzerinde yoğunlaştıracaktır, bunun yerine esas güç bacaklarınız tarafından uygulanmalıdır.
  • Bacaklarınızı bükerken dizlerinizi dışarıya doğru eğmek.
  • Sırtınızı çok fazla uzatmak ve tutacağı çenenize çok yaklaştırmak.
  • Bacaklarınızı uzatmak ve kollarınızı öne uzanmış bırakmak. Bu, tutacağı kendinize doğru çekerken sırtınızın bükülmesine sebep olacaktır bu da sırtınızı incitmenize neden olabilir. Bacak ve kol hareketlerinizi koordine etmelisiniz.

Sonuç olarak, kürek makinesi her sporcunun denemesi gereken bir seçenektir. Avantajları muazzamdır, tehlikeleri neredeyse sıfırdır ve sanki bunlar yeterli değilmiş gibi son derece de zordur.