Bilmediğiniz Spor Salonu Dersleri

18 Aralık 2018
Eğer bir spor salonu dersine katılmak veya belki de mevcut dersinizi bir diğeriyle tamamlamak istiyorsanız bu yazımız tam size göre. Bu yazımızda farklı egzersiz derslerini ve bunları nasıl uygulayabileceğinizi anlatacağız.

Spor salonları zamanla gelişip derslerini sporcularının ihtiyaçlarına göre uyarlamıştır. Aerobik, step ve diğer meşhur dersler tamamen terk edilmiştir. Günümüzde derslerinin başka isimleri var ve eskiden alıştığımız derslerden çok farklılar. Bu yazımızda size bilmediğiniz bazı spor dersleri hakkında bilgi vereceğiz.

Bilmediğiniz Yeni Spor Salonu Dersleri

Spor salonunda tanıdık gelmeyen isimlere sahip birçok yeni toplu sınıflar olabilir. Aslında bazı spor salonları kendi dersleri için kendi isimlerini üretir ve onları bir trend haline getirir. İşte keşfettiğimiz ve araştırdığımız bazı dersler.

Güç Zıplayışı

Bir sınıf olarak güç atlayışı egzersizi yapan sporcular.

Zıplama; dengenizi, direncinizi ve kaslarınızı güçlendirirken aynı zamanda hızlı bir şekilde yağ yakmanızı sağlayacak yoğun bir aktivite olduğu için birçok spor salonunda da bilinir.

Bu antrenman, bir trambolin üzerinde zıplayarak çeşitli egzersizler yapmaktan oluşur. Zıplama, yağ yakıp eğlenirken, kardiyopulmoner durumunuzu iyileştirmenin mükemmel bir yoludur.

Cxworx

Cxworx’un ismini telaffuz etmek kadar alıştırmaları da zor! Sizi vazgeçirmesin ancak bu egzersiz yağ seviyelerini minimuma indirmek, karın,oblik ve bel bölgesini iyicene şekillendirmek ve tonlamak isteyen, zaten fit olan kişiler için tasarlanmıştır.

Bu, her zaman hayal ettiğiniz karın ve vücudu verecek çeşitli karın egzersizlerine dayanan bir derstir.

Bikram Yoga

Çok özel bir yoga türüdür. 43 derece sıcaklıkta, yüzde 60 nem oranına sahip bir odada 90 dakika boyunca 26 farklı pozisyonun bir kombinasyonunu yapacaksınız. Kim spor salonuna gitmek için Karayipler’e gitmek ister?

Bu yüksek sıcaklık egzersiziyle, vücudun içsel bir genleşmesinin yanı sıra sıvılarının genişlemesi de sağlanır. Bu eklemlerin ve kasların daha geniş bir hareket aralığına sahip olmasına izin verir. Sıkı çalışmaya hazır mısın?

Vücut Dengesi

Vücut denge egzersizi yapan bir grup.

Birçok insan yoganın faydalarından bahsederken, diğerleri pilatese daha eğilimlidir. Ya her iki dünyanın en iyilerini bir araya getiren bir aktivite bulabilirseniz?

Ayrıca vücut dengesi bazı tai chi tekniklerini de kapsamaktadır. Bu birliktelik, esneklik, güç ve vücut direncini artırmak için inanılmaz bir antrenman oluşturur.

Tabata

Farklı isimlere sahiptir ancak diğer grup derslerinden farklı olarak, bu aktivite spor salonunuzun grup fitness dersinde (genel bir kural olarak) yapılacaktır. Kısa süreli yüksek yoğunluklu egzersizlerin birleştirildiği yaklaşık 30 dakikalık bir dersten oluşur.

Yani, 20 saniye boyunca vücudunuzun sınırlarını zorlayacak, sonra on saniyeliğine dinleneceksin. Tabata uyum sağlamanın, direncinizi artırmanın ve elbette vücudunuzun tamamını tonlamanın mükemmel bir yoludur.

Vücut savaşı

Vücut savaşı yapan kadın sporcular.

Birkaç yıl önce aerobox yani hava boxunu duymuş olabilirsiniz. Bu dersler benzemektedir. Ancak vücut savaşının daha yüksek bir yoğunluğu vardır. Vücut savaşı yağ yakmak, güçlenmek, dengeyi ve esnekliği geliştirmek ve bazı kişisel savunma hareketlerinin püf noktalarını öğrenmek için mükemmel bir yoldur. Bir dersten başka ne isteyebilirsiniz?

Sh’Bam

Zumba moda olsa da Sh’Bam kısa bir süre içinde onu gölgede bırakacak gibi görünüyor. Zumba Latin danslarına dayanırken, Sh’Bam bir gece dışarıda dans ettiğiniz ritmler gibi güncel dans hitlerini kullanıyor.

Sadece dikkatli olun, dans etmek için çıktığınızda antrenman yapıyor hale gelebilirsin! Tüm vücudu çalıştıracak orta yoğunlukta bir faaliyet olmasının yanı sıra egzersiz dünyasına girmek için ideal bir spordur.

Tüm spor salonlarında seçim yapabileceğiniz düzinelerce ders vardır. Sadece hangi hedeflere ulaşmak istediğinizi ve geçmişteki antrenmanlarınızı göz önünde bulundurun. Sonra size en uygun olduğunu düşündüğünüz dersi seçin.