Mükemmel Bir Karın: İstediğiniz Sonuçlar İçin 10 Yol

10 Aralık, 2019
Bu, disiplin ve sabır gerektiren uzun bir süreçtir. Mideniz etrafında biriken kilolardan kurtulmak bir gecede gerçekleşmez. Kontrolsüzce birkaç gün yemek yedikten sonra o kiloları tekrar geri almak kolaydır. Bu yazıyı okuyarak mükemmel bir karın sahibi olmak için ne yapmanız gerektiğini öğrenin.
 

Mükemmel bir karın sahibi olmak fitness dünyasının ana hedeflerinden biridir. Fakat bazen egzersiz yapmak ve dengeli beslenmek yetmez. Zor olsa da hiçbir şey imkansız değildir, mükemmel bir karın da öyle.

Herkes Farklıdır

Düz bir karına sahip olmak için bir plan yapmadan önce metabolizmanızın nasıl çalıştığını öğrenmelisiniz. Bazı insanların diğerlerine göre daha hızlı kilo kaybettikleri bir gerçektir. Bu nedenle bir uzmanla görüşmek her zaman faydalıdır.

Karın yağlarını tutan kadın

Karbonhidrat Tüketiminizi Kontrol Altında Tutun

Kontrol altında tutmak onu tamamen ortadan kaldırmak anlamına gelmez. Ne de olsa karbonhidratlar vücudun temel görevlerini yerine getirmesini sağlayan birincil enerji kaynağıdır.

Karbonhidratlar kasların fonksiyonlarını yerine getirmesine, sindirim sistemine ve metabolizmaya yardımcı olur. Sonuncusu karın çevresinde biriken kasları yakmada temel bir rol oynar.

Sağlıkla ilgili her şeyde olduğu gibi aşırı uç durumlar tavsiye edilmez. Bu biyomoleküllerin eksikliği vücudun zayıf düşme ve kötü ruh halleri gibi semptomlar içeren genel bir arıza vermesine yol açar. Öte yandan aşırı karbonhidrat ise obeziteyi tetikleyen en büyük faktörlerden biridir.

 

Yağlardan Tamamen Kaçınmayın

Yağların da karbonhidratınkine benzer bir ünü vardır. Öyle kötü bir imaja sahiplerdir ki, insanlar onları beslenmelerinden tamamen çıkarmaya çalışmaktadır. Burada da ölçülülük esastır.

Yağ olmaksızın vücut enerji depolayacak hiçbir yere sahip olamaz. Yağlar bir çeşit ulaştırma sistemi olarak hizmet verirler, vitaminler ve diğer besin maddelerinin kan akışında yolculuk etmesini sağlarlar.

Doymuş Yağlardan Kaçının

Çoğu zaman yağ ile ilgili ortadaki karışıklık tüm yağların doymuş yağ olduğu varsayımından gelmektedir. Eğer her gün doymuş yağ tüketiyorsanız mükemmel bir karın (veya iyi bir sağlık) elde etmenizin hiçbir yolu yoktur.

Daha Az Tuz, Daha Az Şeker

Birçok bağlantılı soruna ek olarak, vücutta sodyum ve şeker fazlalığı da karında yağ birikimini destekler. Bu içerikleri tüketiminizi asgari minimumda tutmak belinizi inceltmek istiyorsanız çok önemlidir.

Küp şeker kasesi

Mükemmel Bir Karın Egzersiz Gerektirir

Doğruya doğru. Düzenli fiziksel aktivite olmaksızın düz bir karın ulaşması zor bir hayaldir. Fakat plansız bir biçimde mekik çekmekten çok daha fazlası gerekir. Bunun yerine ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere tasarlanmış belirli bir çalışma programı izlemelisiniz.

 

Su Tüketin

Vücut su olmadan çalışamaz. Yetersiz su tüketimi karın yağını etkili bir biçimde eritememek de dahil olmak üzere birçok negatif etkiye neden olabilir. Hangi egzersizi yaptığınız hiç fark etmez.

Hafif Akşam Yemekleri

Mükemmel bir karın ile uyanmak için akşam yemeğini tamamen ortadan kaldırmayı öneren insanlar bulunmaktadır. Bu tip önlemler hiç yardımcı olmayacaktır. Aksine, daha fazla anksiyete yaratarak daha doyurucu ve protein açısından zengin yiyecekler tüketme dürtüsü uyandıracaktır.

Hafif bir akşam yemeği yiyen kadın.

Genel tavsiye hafif yemekler yiyip tükettiğiniz malzemelere dikkat etmenizdir. Un, şeker ve karbonhidratları azaltın. Kırmızı et ve baharatlı yiyecekler, şeker, tatlılar ve abur cubur içinde bu geçerlidir.

İyi Uyuyun

İşte sağduyulu bir başka örnek daha! Eğer vücudunuz ihtiyaç duyduğu kadar dinlenemiyorsa karın yağından kaçınmanızı epey bir zorlaştıracak metabolik bir bozukluğa neden olacaktır.

Çikolataya Evet

Bu, istediğiniz tip çikolatayı canınız ne zaman çekerse yiyebileceğiniz anlamına gelmez. Aslında düşük şekerli bitter çikolatadan bahsediyoruz. Çinko açısından zengin oluşu sayesinde vücutta leptin artışına neden olur. Bu hormonun işlevleri arasında dokularımızda depolanan yağı kontrol etmek de bulunmaktadır.