Çelik Gibi Karın Kasları Elde Etmenin Yolları

16 Ocak 2019
Çelik gibi karın kasları elde etmek kolay değildir ama imkansız da değildir. Elbette, bazı tavsiyelere uymanız şartıyla. Bu yazımızda sizlerle bilmeniz gereken her şeyi paylaşıyoruz. 

Çelik gibi karın kaslarına sahip olmak mümkündür! Bunun için, beslenmenize dikkat etmeniz, bazı yiyecekleri bırakmanız ve bir egzersiz programına uymanız gerekli. Cesaretinizi kırmayın ve hemen sonuç almayı beklemeyin. Karın bölgesi, vücudun şekillendirilmesi en zor bölgelerinden biridir ve bu süreç zaman alır.

Herkesin karın kasları vardır. Ne yazık ki, bunlar pek çok insanda görünür halde değildir, çünkü kaslar mide ve bel çevresinde biriken yağların arkasına gizlenmiştir. Bu amaçla, doğru beslenmeye odaklanmak, düzenli kardiyo egzersizleri yapmak ve egzersiz rutininize özel egzersizler dahil etmek gibi küçük değişiklikler yapmanızı öneriyoruz.

Doğru egzersizleri yapmak, vücudunuzu şekillendirmenize ve fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Sonunda karın kaslarınız ortaya çıkacak ve o çok istediğiniz çelik gibi karın kaslarına sahip olacaksınız. Ancak bunlar göz önünde bulundurmanız gereken tek faktör değil.

Beslenme söz konusu olduğunda, istediğiniz her bir şeyi yiyerek karın kaslarınızı şekillendirmeniz mümkün değil. Özel bir diyete bağlı kalmanız ve bir sporcu disiplinini kazanmanız gerekir. Hangi fiziksel aktiviteyi seçerseniz seçin, kalorileri yakmalısınız. Yani hedefinize ulaşmak için fiziksel bir çaba harcamanız gerekmektedir.

Bacak kaldırma egzersizi yapan kadın

Çelik Gibi Karın Kasları İçin İpuçları

Erkek ya da kadın olmanız fark etmez, çalıştığınız takdirde çelik gibi karın kaslarına sahip olabilirsiniz. Sadece, vücudunuzla özellikle de karın bölgenizle ilgilenmek için motivasyona ihtiyacınız var. İşte hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak bazı öneriler.

1. Rutin Değişiklikleri

Şekilli kaslara ulaşmak için dengeli bir plan yapmak önemlidir. Günlük rutininiz için iki unsuru aklınızda tutmanız gerekir: karın bölgenizdeki yağ miktarı ve karın kaslarınızdaki kas gelişimi.

Unutmayın, yapılı kaslar isteyen erkeklerin vücut yağının yüzde 12’nin altında olması gerekir. Kadınlar için bu oran yüzde 17 ila 20 arasındadır. Kas geliştirme egzersizleri yapmak ve bazı gıdalardan uzak durmak, vücudunuzun yağ yüzdesinin istenen aralıkta kalmasını sağlar.

2. Doğru Beslenme

Eğer çelik gibi karın kasları istiyorsanız, sağlıklı bir diyet uygulamanız gerekir. Bu, yağ tüketimini azaltmak ve özellikle de şekerden kaçınmak anlamına gelir. Katı bir diyet uygulamanıza gerek olmasa da, sağlıklı ve dengeli bir beslenme mecburidir.

Bu amaçla, meyveler, sebzeler ve protein diyetinizin temeli haline gelmelidir. Ayrıca karbonhidrat ve yağ alımınızı azaltmanız gerekir. Şekerli içecekler ve alkol de mümkün olduğunca kaçınmanız gereken diğer şeylerdir.

Meyve dolu kase tutan kadın

3. Egzersiz Yapmak

Rutininizde değişiklik yaptıktan ve sağlıklı bir diyet uygulamaya başladıktan sonra, güçlü bir egzersiz programına başlamanız gerekir. Kardiyo yapmak için yeterli zaman ayırırsanız, arzu ettiğiniz karın kaslarını elde etmek kolay olacaktır. Bu sayede karın kaslarınızı kaplayan yağlar yakılacaktır. Koşmak, yüzmek ve bisiklet sürmek vücudunuzun yağ oranını azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Benzer şekilde, kardiyovasküler antrenmana, karın bölgesinin farklı kısımlarını güçlendirmenize yardımcı olacak özel egzersizler eşlik etmelidir. Burada niceliğe değil niteliğe önem vermeniz önemlidir. Yani mekik çekmeyi abartmanıza gerek yoktur. Bu, tıpkı diğer kaslar gibi karın kaslarınızı daha düşük bir tekrarlama aralığıyla çalıştırmanız gerektiği anlamına geliyor.

4. Nefes

Egzersizlerin çoğu için, efor harcarken nefes vermeniz ve hareketin daha kolay kısmında ise nefes almanız önerilir. Bununla birlikte, abdominal egzersizler sırasında nefesinizi tutarsanız karın kaslarınızı kasmanız daha kolay olacaktır.

Nefes egzersizi yapan kadın

Örneğin, tekrarı bitirdikten sonra nefes vermeyi denemenizi öneririz. Benzer şekilde, tam bir set tamamladıktan sonra, sabit durun ve karın kaslarınızı kasın.

Unutmayın: çelik gibi karın kasları elde etmek için bu ipuçlarının her birini hesaba katmanız gerekir. Hepsinden önemlisi, birkaç hafta içinde sonuçları görmezseniz cesaretiniz kırılmamalıdır. Antrenmanınızın tutarlılığı ve kalitesi fark yaratacaktır. Bu yüzden amacınıza ulaşmak için her gün çalışmaya devam edin.