Yarış Öncesi İyi Bir Uyku İçin 5 İpucu

Uykunun ne kadar önemli olduğunu ve atletik performansınızı nasıl etkilediğini öğrenin. Herhangi bir yarış öncesi iyi bir gece uykusu çekmek için bu ipuçlarını kullanın.
 

Yarış öncesi gece, gerginlik, huzursuzluk ve güvensizlik yaşamak oldukça yaygındır. Sonuç olarak, uyku bozuklukları ortaya çıkabilir ve daha sonra atletik performans üzerinde etkili olabilir. Bu sorunlardan kaçınmak ve yarış öncesi iyi uyumanız için sizinle paylaşacak beş ipucumuz var.

Uyku ve atletik performans

Uyku döngülerinizi doğru bir biçimde tamamlamak, optimum atletik performans için çok önemlidir. Hepimizin hayatımızın bir noktasında yaşayabileceğimiz uyku yoksunluğunun sonuçları çok rahatsız edicidir. Sinirlilik, yorgunluk ve konsantrasyon eksikliği en yaygın olanlardan birkaçıdır.

Egzersiz veya spor yapıyorsanız, uyku eksikliği çoğu zaman atletik performans üzerinde olumsuz etki yaratacaktır. Yorgunluk daha hızlı gelir ve hedeflere konsantre olmak daha zordur.

Yarış öncesi iyi uyumak için öneriler

1. Rutine sahip olmanın önemi

Rutinler sağlıklı bir uyku programını sürdürmek için çok yardımcıdır. Her gün aynı saatlerde yemek yemeye, uyumaya ve egzersiz yapmaya alışırsanız, vücudunuzun uyku programını değiştirmesi daha zor olacaktır. Rutin izlemekte ve sabit bir programa sahip olmakta başarılı değilseniz, işleri biraz esnek tutmaktan çekinmeyin.

yarış öncesi iyi uyku çeken kadın

Yarış günü yaklaştıkça, özellikle uyku saatleriniz için rutinlerine daha sıkı bağlı kalın. Geceleri yorulmanızı engelleyebileceği için uzun şekerlemelerden kaçının. Sabahları uyuduğunuz süreyi kontrol altında tutmak için bir alarm da kullanabilirsiniz.

 

2. Ağır öğünlerden kaçının

Genellikle ağır yemekler geceleri uykuya dalmamamızın nedenidir. Bunun ışığında, akşam yemeklerinizi hafif tutun. İşte sağlıklı akşam yemekleri için sizi ağırlaştırmadan doyurabilecek bazı fikirler.

Ayrıca, akşam yemeğini gece yatmadan en az iki saat önce yemeyi deneyin. Bu şekilde yatağa gittiğinizde yemeği zaten sindirmiş olursunuz ve şişkinlik hissetmezsiniz.

3. Dikkatinizi dağıtın ve yarışı unutun

Yarışlar yaklaştıkça, düşüncelerimiz onun etrafında dönmeye başlar. Bu tamamen normaldir çünkü yarışlara hazırlanmak için oldukça fazla zaman ve çaba harcarız.

Yarışı düşünmek, motive olduğunuz anlamına gelir ve bu harikadır. Ancak düşüncelerinizi serbest bırakmamak uykusuzluğa neden olabilir.

Yarışı unutmak için sizi birkaç saat meşgul tutabilecek bir dikkat dağıtıcı arayın. Sinemaya gitmek, yürüyüşe çıkmak veya arkadaşlarla buluşmak iyi seçenekler olabilir. Gerginliği azaltmanıza ve daha rahat hissetmenize yardımcı olur.

4. İyi bir gece uykusu için çay içmeyi deneyin

Diğer yazılarda da belirttiğimiz gibi, çay vücudumuzu dinlendirmek için harika bir yol olabilir. Uyumadan hemen önce çay içmeyi deneyin. Rahatlamanıza ve daha kolay uykuya dalmanıza yardımcı olurlar.

5. Rahatlama teknikleri

Bir yarış öncesi gergin hissetmek normaldir. Sinirlerinizin gerilmesinin net bir sonucudur.

Mide sorunları da, hareketsiz kalmakta zorluk çekme ve sinirlilik gibi sorunların yanı sıra bir başka gerginlik belirtisidir. Bu semptomların tümü genellikle uykuya dalmada sorunlara yol açar.

esneme hareketleri yapan kadınlar

Bu sorunlara cevap olarak, rahatlama tekniklerini deneyebilirsiniz. Bu egzersizler kaslarınızı gevşetmenize ve gerginliği gidermenize yardımcı olur.

Sonuç: İyi bir gece uykusu esastır

Dinlenme, işte, okulda veya herhangi bir yarışta iyi performans için gereklidir. Yetersiz uyku almak, kişisel ve profesyonel yaşamımıza zarar verebilir ve bu sorunun ele alınmasını çok önemli kılabilir. Bu ipuçlarını kullanın ve iyi uyumaya başlayın.

  • Montserrat Galaa, A. M., & Fortes del Valleb, M. A. (2013). Aprender a dormir. Pediatría de Atención Primaria.