Uyku Eksikliği ve Vücudunuz Üzerindeki Etkileri

23 Ocak, 2019
Yeterince uyumamak günümüzde stres, teknoloji ve hareketsiz yaşam tarzıyla birlikte modern bir alışkanlık halini aldı. Bu durum biyolojik saatimizi etkiliyor. Uykusuzluk ve vücudunuz üzerindeki etkilerini öğrenmek için yazımızı okuyun.
 

Alışkanlıklarımız son birkaç yılda birçok nedenden dolayı büyük ölçüde değişti. Kuşkusuz, yavaş yavaş yok olan şeylerden biri de, yeterli dinlenmek. Sürekli dikkat dağıtan şeyler ve hayatın hızlı temposu uyku için çok az zaman bırakıyor. Bu uyku eksikliği vücudunuz üzerinde olumsuz etkilere yol açıyor. Dolayısıyla, bunun bedelini sağlığınızla ödüyor olabilirsiniz.

Cep telefonları, bilgisayarlar, televizyonlar ve hızlı tempolu bir yaşam tarzından kopmanın imkansızlığı dinlenmemizi engelliyor. Yapılan bir habere göre, Dünya Uyku Derneği, insanların yüzde 45’inin bir tür uyku bozukluğuna sahip olduğu sonucuna varmıştır.

Aslında, bu oranlar salgın seviyelerine ulaşmış durumda. Çok az insan, uykunun yemek yemek kadar önemli olduğunun farkında. Ama durumun farkında olanlar da iyi uyumak için harekete geçmiyor.

Vücudunuzdaki uyku eksikliğinin etkileri nelerdir? Daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.

Yetersiz Uyku ve Vücudunuz Üzerindeki Etkileri

uyuyan kadın

Uyku eksikliği birçok olumsuz etki yaratır ve bunlar daha ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. En yaygın olanlardan bazıları şunlardır:

 

Beyin dejenerasyonu: Uyurken, beyin hücreleriniz yenilenir ve bu da enerjinizi geri kazanmanızı sağlayıp hastalıkları önler. Uyku eksikliği ise enerjinizi geri alamamanıza ve dolayısıyla, bunamaya yol açabilir.

Vücut kütlesinin kaybı: Geceleri beş saatten az uyuyanlar, vücut kitle indekslerinde bir kayıp yaşarlar. Ortalama olarak, sadece gece vuku bulan metabolik süreçlerdeki eksiklikler nedeniyle vücut kütlesi indeksi yaklaşık% 3.6’sı kaybedilmektedir.

Yeme bozuklukları: Genel olarak, yeterince dinlenmeyen insanlar kötü beslenme alışkanlıklarına sahiptir. Uyuduğunuz zaman, vücudunuz sizi tok olarak hissettiren ve vücut yağını düzenleyen leptin hormonunu üretir. Vücudunuz leptin üretimini düşürdüğünde, olur olmaz saatlerde yemek yer ve dolayısıyla yağ depolarsınız.Dahası, bu diyabet ve obezite gibi rahatsızlıkların gelişimini de teşvik eder.

Refleks eksikliği: Bir birey yeterince uyumadığında bilişsel performans ve motor koordinasyonu önemli ölçüde azalır. ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Yönetimi’ne (NHTSA) göre, uykusuzluktan kaynaklanan etkiler her yıl 40.000’den fazla kaza ve yaralanmaya yol açıyor.

Düşük performans: Uyku eksikliğinden kaynaklanan kavrama becerisi ve enerji kaybı, becerilerinizde önemli bir azalmaya neden olur. Yeterince dinlenmeyen kişiler, okulda veya işte iyi performans gösteremezler.

Neden Gün Geçtikçe Daha Az Uyuyoruz?

Bu 21. yüzyıl sorununun birçok sebebi var. Birincisi kötü uyku alışkanlıkları ile ilgilidir. Bu, uykuya dalmadan önce televizyon seyretmeyi, cep telefonu veya bilgisayar kullanmayı içerir.

 
yatakta elefonuna bakan adam

Ayrıca retinada bulunan gangliyon hücrelerindeki algının azalmasından kaynaklanır. Bu hücreler beyninize gündüz veya gece olup olmadığını söyler. Kısa dalga boyundaki ışığa (örneğin, cep telefonların veya ekranların ışığı) karşı çok hassas olan bu hücreler nedeniyle biyolojik saatiniz, etkilenebilir ve saatin kaç olduğu konusunda şaşırabilir.

Ayrıca fiziksel hareketsizlik de önemli bir rol oynar. Çoğu insan (Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği gibi) günde en az 30 dakika egzersize zaman ayırmadığı için vücutlarının dinlenme ihtiyacı artık zorunlu değildir.

Son olarak, ilgili bir faktör olduğu için beslenmeden de bahsetmeliyiz. Kafein, alkol veya sigara tüketimi sirkadiyen (uyku) ritminizi değiştirebilir. Bu nedenle, mümkünse bu alışkanlıkları bırakmanızı öneririz.

Yatmadan Öncesi İçin İpuçları

Uyku eksikliği yaşıyorsanız, bu ipuçları kötü alışkanlıklarınızı değiştirmenize gerçekten yardımcı olabilir:

 
  • Dinlenmeyi ertelemeyin: bir işi başka bir gün bitirebilecekseniz fazla mesai yapmayın. Vücudunuz bir mola istediğinde, ertesi gün için daha dinlenmek ve güne enerji dolu başlamak önemlidir.
  • Uyku geri alınamaz: hafta sonlarında daha fazla uyuyarak hafta içinde “kaybettiğiniz”uykuyu geri almak bir efsanedir. Uyku ritminiz sabit olmalıdır.
  • Geceleri çok fazla yemekten kaçının: Vücudunuz o enerjiyi tüketemeyecek ve yağ olarak depolayacaktır. Ayrıca uyku halindeyken yaşamsal işlevleriniz yavaşlar. Bu nedenle sindirim sisteminiz yeterince etkili değildir ve bu da sindirim sorunlarına yol açabilir.
  • Bağlantıyı kesin: Yatma bir veya iki saat önce, bilgisayarınızı, cep telefonunuzu veya sizi uyanık tutan diğer elektronik cihazları bir kenara koyun. Bunun yerine, dinlenmenize izin verecek bir kitap ya da başka bir etkinlik seçin.

Açıkçası, uyku eksikliği daha pek çok sonuca yol açıyor. Bu nedenle önlem almak, günlük alışkanlıklarınızı değiştirmek ve yeterli uykunun tadını çıkarmak önemlidir. Uzun vadede, günlük hayatınızdaki farkı göreceksiniz ve vücudunuz size gerçekten teşekkür edecektir.