Beden ve Ruhu Birleştirmek İçin Yoganın Dört Yolu

20 Mayıs 2019
Yoganın amacı, ruhumuzu ilahi olanla birleştirmektir. Yogadaki her bir duruş, ruhsal mükemmelliğe, beden ve akıl arasındaki uyum ve refaha atılan bir adımdır. Peki, yoganın farklı dört yolu nelerdir?

Yoga popülaritesi günden güne artan bir disiplin olmasına rağmen, yoganın dört yolu çok az kişi tarafından bilinmektedir. Yoga, fiziksel ve zihinsel yönden birçok insanın anladığından çok daha karmaşıktır. Düzensiz esneme hareketlerinden ibaret değildir. Tam aksine, düzenli bir felsefeye sahiptir.

Jnana Yoga: Dünya Düşünürleri İçin İdeal

Bu uygulamaya başladığımız zaman, azdan çoğa doğu ilerleriz, bu bir sır değildir. Temel olarak, derin nefes egzersizleriyle ve sırtımız düz olarak klasik bağdaş kurmayla başlarız.

Bu tekniğe zaman ayırmak, özellikle uzun bir iş gününün ardından rahatlamak için faydalı olabilir. Bu yöntem filozof ruhu taşıyan insanlara tavsiye edilir. Her yaştaki tasarımcılar, sanatçılar ve yazarlar ise Kundalini yöntemini uygulayabilirler.

yoga yapan kadınlar

Kundalini Yoga: Genelde Derslerde Öğretilen Yoga

Genelde, bu ilginç disiplinin ilk başlayanları, Kundalini yogasıyla başlar. Bunun sebebi, duruşların oldukça kolay olması ve daha zorlu duruşlar için birleştirilebilmeleridir. Bu yöntemde, duruşların çoğu simetriktir ve doğru nefes alıp vermeyi öğretmeyi hedeflemektedir.

Aslında, yoganın en yaygın ticari türlerinden biridir. Bu yönteme dayanarak bedenimizi arındırabilir ve bazı mantraları öğrenebiliriz. Bu yaklaşım, bizim çakralarla çalışmamıza imkan sağlar.

Ashtanga Yoga: Gelişen Esneklik

Ashtanga temel olarak, yoga derslerine ilk kaydolduğumuz zaman kazandığımız genel bilgilerdir. Yoganın bütün dalları, çeşitleri ve duruşları arasında Ashtanga, belki de en çok fiziksel hareketlere dayalı olandır. Bu metotla, esneklik ve insan vücudunun dayanıklılığı üzerinde çalışabilirsiniz.

Yoganın dört yolundan biri olan bu tür, günlük hayatta kaybettiğimiz fiziksel ve zihinsel dengeyi toparlayabilmek için çok fazla tavsiye edilmektedir. Her atlet ve sporcu için egzersizlerin tamamlayıcısı olabilecek duruşların olduğu bir yöntemdir.

Anekdot olarak, Hindistan’da askerlerin fiziksel performanslarını geliştirmek için bu teknikleri uyguladıklarını  belirtmek isteriz.

Karma Yoga: Komşunuzu Sevin

Bir rutinden farklı olarak, karma yoga, eylemle harekete geçmektir. Duruşları ve yoganın felsefesini öğrendiğinizde değişmeye başlarsınız. Bu da özgürlüğe ve üstünlüğe giden yoldur.

Esas olarak, bu inanç objektif ve ön yargısız davranışların performansına dayanır. Fikir olarak ilahi ve soyut yöne yönelerek, fedakar kişiliğimizi uyandırmayı amaçlamaktadır. Bu seviyede, herhangi bir ücret istemeden sadece bilgilerini arttırmak isteyen yoga öğretmenleri vardır.

Yoga Öğrenin

Yoganın bir yaşam tarzı olduğunu ve çeşitli hareketlerden birçok şey öğrendiğimizi unutmayalım. Örneğin; Yama ahlaki kodlara karşılık gelir ve Niyama karakterimiz hakkındadır. Yani, amaç bireysel kişiliği pekiştirmektir.

Asana, yoga hareketlerini ve duruşlarını kapsar. Gördüğünüz gibi, egzersizler bu disiplinin sadece bir parçasıdır. Bu felsefe, aynı zamanda pranayama (nefes ritmlerini kontrol etme teknikleri) öğrenmektir. Bütün bunları yaparak, Dharana (konsantrasyon) tekniğini de uygulamış olursunuz.

yoga yapan kadın

Pratyahara tekniğinin konsepti ise, çevremizle ve dış dünyadaki objelerle ilgilidir. Son olarak, Dhyana, meditasyon sürecini anlama yeteneğiyle ilgilidir. Benzer şekilde, Samadhi de meditasyonun neden olduğu, değişen bilinç halidir. Ve tabi ki yoga, her zaman barışı ve sükuneti sağlamaktır.

Sonuç olarak, yoga fiziksel bir egzersizden daha öte bir uygulamadır. Yogadaki duruşlar, Hint kültürünün kişisel gelişimi amaçlayan fiziksel hareketleridir. Yoganın ana amacı ise iç dengeyi sağlamaktır.