Bikram Yoga: 40 Derecede Yoga

Bikram Yoga, 26 poz ya da asananın art arda uygulandığı bir egzersizdir. Ayrıca bu hareketlerin, her dersin sonunda ve başında nefese odaklanarak yapılması amaçlanır.
 

Çeşitli duruşlardan oluşan bir yoga türü olan Bikram Yogayı farklı kılan şey, 40 °C sıcaklıkta yapılmasıdır. Bu yoga türü hakkında daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Bu yazımızda, bilmeniz gereken her şeye değineceğiz.

40 °C sıcaklıktaki bir odada yoga yaptığınızı hayal edebiliyor musunuz? Bikram Yoga dediğimiz yoga özetle bundan ibarettir. Bu yoga türü, Bikram Choudhury tarafından geliştirildi.

İnsanlar bunu Sıcak Yoga ile karıştırsa da bu ikisi farklı uygulamalardır. Sıcak Yoganın duruşları değişkenlik gösterirken Bikram Yoga belirli bir rutin üzerinden gider.

Bikram Yoganın Faydaları

Yoganın bu türü hakkında ilk merak edilen konu sağladığı faydalardır. Vazodilatasyon ile kan dolaşımını arttırmasının ve terleyerek toksinlerin atımını sağlamasının yanı sıra, aşağıda bahsedeceğimiz faydaları da vardır:

1. Esnekliği Arttırır

Tüm yoga türleri gibi Bikram Yoga da kasları güçlendirmek için harika bir egzersizdir. Bu bağlamda gücünüzü, direncinizi ve duruşunuzu geliştirmek için birebirdir.

Dahası, odanın sıcaklığı kaslarınızın ısınmasını sağlar. Bunun sonucunda da kaslarınızın esnekliği artmış olur ve yapabileceğinizi sizin de tahmin edemediğiniz hareketleri yapabildiğinizi görürsünüz.

yoga çocuk pozu yapan kadın

2. Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Sıcaklık hareketlerin zorluğunu arttırdığı için, her duruşta vücudunuzun daha çok efor harcaması gerekir. Bunun sonucunda da daha çok yağ ve kalori yakımı gerçekleşir.

 

Şu konuda anlaşalım – kilo vermenizi sağlayan şey terlemek değildir, egzersiz sırasında yaktığınız kalorilerdir.

3. Vücudunuzu Daha İyi Kontrol Edebilmenizi Sağlar

Bikram Yoga yüksek konsantrasyon ve bedeniniz üzerinde kontrol ve hakimiyet kurma becerisi gerektirir. Zorlanmalara dayanacak mental gücü toplamanız gerekir. Ayrıca kendinizi ne kadar zorlayabileceğinizi anlamanız için kendi sınırlarınızı tanımanız ve ne zaman durmanız gerektiğini bilmeniz gerekir.

4. Mutluluk Verir

Bu aktivite sayesinde, gösterdiğiniz büyük efor için hissedeceğiniz mutluluk da cabası. Bunun sebebi ise zorlu bir egzersizin sonunda salgıladığınız endorfin hormonudur. Böylece stresle baş edebilmek ve gerginliği azaltmak daha kolay hale gelir.

5. Eklem ve Kemklerinizi Güçlendirir

Kaslarınız ve esnekliğiniz için sağladığı faydanın yanı sıra, yüksek sıcaklıkta yapılan yoga kemik sağlığınıza da iyi gelir. Bu şekilde herhangi bir sakatlık ya da rahatsızlık yaşamayı önlemesi bir yana, yaşlanmanın etkilerini de azaltabilir.

Bikram Yoga Herkes İçin Uygun mudur?

Yoga kilo vermek isteyenlere önerilen bir uygulama olsa da, herkes yoga yapabilir.

Ancak, yüksek sıcaklığa toleransı düşük olanlar ya da dehidrasyona yatkın bir bünyeye sahip olanlar ilk önce önlemlerini almalıdır. Örneğin, hastalığınız doğrultusunda tıbbi önlemler alabilir, ayrıca kısa aralar vererek susuzluğunuzu giderebilirsiniz.

 

Yine de bazı eğitmenler ara vermenize müsade etmeyebilir. Bu yüzden, seanslar sırasında herhangi bir problem yaşamamak için formda olmanız gerekir. 

Ayrıca hamile kadınlar ya da solunum veya dolaşım problemleri olanlar için de önerilmiyor. Çocuklar ve yaşlılar için de uygun olmadığını belirtelim.

Bikram Yoga: Duruşlar

Bikram Yoga esnasında yapılan duruşlardan bazıları şunlardır:

 • Yarım Ay Duruşu
 • Eller Ayakların Altında Duruşu
 • Kartal Duruşu
 • Üçgen Duruşu
 • Ağaç Duruşu
 • Yay Duruşu
 • Dengede Duran Ayı Duruşu
 • Deve Duruşu
 • Ceset Duruşu

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, her seansa nefes egzersizleriyle başlanır. Daha sonra ayakta yapılan duruşlara geçilir, sonrasında denge duruşlarıyla devam ederek en son yerde yapılan duruşlarla seans sonlandırılır.

yoga yapan kadınlar

Önlemler

Bu egzersizin yoğunluğu sebebiyle bazı önlemler almanızı tavsiye ederiz:

 • Su ihtiyacınızı iyi giderin ve derslerden önce ağır yemekler yememeye özen gösterin.
 • Hafif ve esnek kıyafetler giyin.
 • Terinizi havluyla düzenli olarak kurulamaya çalışın; bu şekilde giysilerinizin ağırlaşmasını önlemiş olursunuz.
 • Kaslarınızı çok fazla yormayın ki sakatlıklara davetiye çıkarmayın.

Bikram Yoga yapanlar, faydalarını sıcaklıkla daha da arttırdığını söylüyor. Ayrıca haftada iki veya üç kez yapmanız önerilir. Zoru seviyorsanız ve kendinize güveniyorsanız ücretsiz bir deneme seansına katılmak için tereddüt bile etmeyin!