Her Gün Tartılmak: Yardımcı mı Yoksa Engel mi?

15 Aralık, 2019
Her gün tartıya çıkmak, birçok yönden ters etki yaratabilir. Öncelikle, hedefinize ulaşmazsanız, bunalmış hissedebilirsiniz. Ya da sizi bir saplantıya götürebilir.
 

Kilo kaybı veya kilo almak olsun, çoğumuzun tartısıyla kişisel bir savaşı var gibi görünüyor. Fakat her gün tartılmak aslında o kadar da yardımcı olmayabilir. Bunu biliyor muydunuz? Bugünkü yazımızda her gün tartıya çıkmaktan kaçınmak için nedenleri ve ne zaman kilo vermek için bunu yapmayı atlamanız gerektiğini açıklayacağız.

Her gün tartılmak: yanlış yol

Eğer bir kilo verme ya da alma planındaysanız, muhtemelen tartıyı kaçınamayacağınız bir düşman olarak düşünürsünüz. Ancak birçoğumuz, iki gün arasındaki kilo farkının tamamen farklı olacağına inanarak, tartıya adım atma hatasını yapıyoruz – ancak durum böyle değildir.

Hatta bazı insanlar sabahları ve sonrasında geceleri de tekrar tartılırlar! Aşağıdaki nedenlerden dolayı her 24 saatte bir tartılmamanızı öneririz:

1. Her gün tartılmak kaygı yaratır

Diyet ve egzersiz planınızın her aşamasını izlediniz… ama tartıldığınızda hala aynı sayıyı görüyorsunuz. Bir değişiklik görmemek sizi diyetiniz ve egzersizlerinizden endişe ve şüphe duymanıza neden olabilir. Sonuç olarak, endişe sizi daha fazla yemeye zorlayabilir ya da geceleri kötü bir uyku çekmenize yol açabilir.

2. Takıntı haline getirebilirsiniz

Endişe ile birlikte, bir saplantı içine de düşebilirsiniz. Her gün tartılmak, kilo kaybı veya alımına karşı bir takıntı geliştirmenize neden olabilir. Ek olarak, sizi diyet ve egzersiz sonuçlarınıza aşırı bağlı hale getirebilir.

3. Her gün tartılmak: depresyon veya hayal kırıklığı

“Bu kadar çaba sarf etmeme rağmen nasıl bir kilo bile veremiyorum?” Bu, her gün tartılan insanlar arasında yaygın bir sorudur. Ardından, başarısız hissetmekten kaynaklanan depresyon veya hayal kırıklığı gelebilir.

 

Unutmayın, tartıda beliren herhangi bir sayı sadece geçicidir ve değişime açıktır. Ayrıca, kilonun her zaman bir diyetin veya egzersiz rutininin ne kadar etkili olduğunun en iyi göstergesi olmadığını unutmayın.

kendinizi her gün tartmak takıntıya yol açar

Tartınızın yaşamınızı, mutluluğunuzu veya ruh halinizi kontrol etmesine izin vermeyin. Tartınız yalnızca size, ne kadar kilo geldiğinizi söyleyen bir araçtır. Bir gün aynı kiloda olup daha ince olabilirsiniz (kıyafetlerinizin üstünüzde duruşlarında dikkat çekici bir fark olabilir) çünkü yağ kaybetmişsinizdir ve kas kazanmışsınızdır.

Öyleyse ne sıklıkla tartılmalısınız?

Tartıldığınızda, bazı faktörleri dikkate almayı unutmayın. Onları incelemek için zaman ayırırsanız, her gün tartılmanın olumsuz sonuçlarından kaçınabilirsiniz.

Vücut ağırlığının gün boyunca değişen bir şey olduğunu unutmayın. Kahvaltıdan önce, egzersiz yaptıktan veya akşam yemeğinden sonra ve hatta banyoya gittikten sonra tartılmak farklı sonuçlar verecektir.

Bunu göz önünde bulundurarak, her zaman günün aynı saatinde (veya mümkün olduğunca yakın saatlerde) tartılın. Örneğin, ofisten çıktıktan sonra saat 17: 00’da ya da egzersizden sonra saat 20:00’da tartılıyorsanız, bu alışkanlığa sadık kalın.

 

Hatırlanması gereken bir başka önemli ipucu da aynı tartıya çıkmaktır. Her tartı farklı ölçer ve dijital tartılar mekanik olanlardan da farklı sonuçlar verebilmektedir.

Son olarak, ayakkabılarınızı çıkarmayı ve tartıya basmadan üstünüzdekileri iç çamaşırlarınıza kadar çıkarmayı unutmayın. Tartıldığınızda, kilonuzu eşit şekilde dağıtmaya çalışmak için ayaklarınızı ayırın.

Ek ölçümler

Bazı uzmanlar ayrıca, vücut ağırlığını kilo hedeflerine ulaşmak için izlemenin yanı sıra başka yöntemler de önermektedir. Örneğin, her ay fotoğraf çekmeyi veya kalça, bel veya bacaklarınızı ölçmeyi deneyin.

bel ölçüsünü alan kadın

Elbette, kıyafetlerinizin üstünüze nasıl olduğunu (bir çift pantolonun veya bir ceketin nasıl daha gevşek veya daha sıkı geldiğini) veya hatta yakın çevrenizdeki insanların görüşlerini de not edebilirsiniz.

Ancak, doktorunuzun veya antrenörünüzün talimatlarını izleyerek her iki ila dört haftada bir, tartılmak için iyi bir sıklık olabilir. Tartıldığınız günler arasında kendinize zaman ayırarak, diyet ve egzersiz planınız içinde nasıl geliştiğinizi görebilirsiniz.

Tartınız size görmek istediğiniz sayıları göstermiyorsa, bu konuda moralinizi bozmamaya çalışın. Kilo vermeyi takıntı haline getirmek bir hastalık işareti olabilir. Moralinizi bozmak yerine ihtiyaçlarınızı karşılayan dengeli bir plana sadık kalın. Birkaç kilo yüzünden sağlığınızı elden bırakmayın.

 
  • Giménez Sánchez, J., Fleta Sánchez, Y., & Meya Molina, A. (2016). Coaching nutricional para la pérdida de peso. Nutricion Hospitalaria.