Diyet Yaparken Kalori Hesabı Yapmamak İçin 3 Neden

31 Mart 2019
Tam tersini yapmamız gerekiyor gibi gözükebilir çünkü kalori miktarı genelde her diyetin yapı taşıdır. Ancak gerçek şu ki onlar sadece önemsiz sayılardır. İyi bir diyet yapmak için tükettiğiniz kalorileri saymanın yanında aklınızda tutmanız gereken pek çok önemli şey vardır. 

Kaloriler, pek çok diyetin baş kahramanıdırlar. Diyet yapanlar, günlük maksimum miktarı aşmamak için, genellikle günlerini kalori hesabı yaparak geçirirler. Ayrıca süper markete gittiklerinde yiyeceklerin üstünde yazanları da kontrol ederler. Bu durum bazen bir obsesyona bile dönüşebilir.

Bu yazımızda diyet yaparken yediklerinizin kalorisini hesaplamamanız için size bazı sebepler vereceğiz.

Aldığınız Her Kalori Aynı Değildir

Netleştirmemiz gereken ilk şey budur. Aldığınız tüm kaloriler aynı değildir. 5 farklı besin türü tüketmelisiniz: vitaminler, proteinler, karbonhidratlar, mineral tuzları ve yağlar.

Bu besinlerin her birinin farklı özellikleri vardır. Bu nedenle onları farklı zamanlarda ve farklı miktarlarda tüketmelisiniz. İşte tam da bu yüzden bir besin türünden aldığınız kaloriyle diğer besin türünden aldığınız kaloriyi karşılaştırmak manasızdır. Aynı şekilde aralarında genelleme de yapmamalısınız.

Yiyeceklerin kalori içeriklerinin size rehberlik edebileceği doğrudur ancak onları diyetinizin baş kahramanı yapmamalısınız. Normalde diyet yapan insanların aşmamaları gereken bir kalori miktarı vardır.

Bunu yapabilmek için gün içinde yediklerinizi kaydedebileceğiniz, böylece kalori hesabı yapmanızı sağlayan uygulamalar mevcuttur.

kalori hesabı uygulaması

Bir düşünün, diyetteki biri gün boyunca sağlıklı şeyler yer ve gün sonunda günlük kalori sınırını aşmamayı başarır.

Diyet yapan başka bir kişi ise gün içinde tükettiği kalorileri hesaplar ve sınırı aşmaz. Ancak bu kişi yalnızca fast food yer. Sizce böyle bir durumda bu kişinin kalori hesabı yapması bir işe yarar mı? Bu örnek sayesinde kalorinin her şey olmadığını anlamanıza yardımcı olmuştur.

Ayrıca vücudunuz farklı besin türlerini aynı şekilde sindirmez. Bu nedenle iki farklı besinden aynı miktarda kalori alındığında bunlar eşit miktarda özümsenmeyebilir. Ayrıca besinleri günün hangi saatinde yediğinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin kahvaltıda karbonhidrat yemekle akşam yemeğinde karbonhidrat yemek aynı şey değildir.

Bunu da okuyun: 

Diyet Yaparken Kaçınmanız Gereken 4 Meze

Farklı Besinler Hesaba Katılmaz

Gün boyunca aşmamanız gereken belli bir kalori sınırı belirlemek gereken besinleri yememenize yol açar. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi her besin türünün eşit olduğunu farz etmek doğru değildir.

Dengeli beslenmek için kişinin yapısını ve fiziksel aktivitelerini de hesaba katmak gerekir. Çok fazla egzersiz yapan bir kişi daha fazla kalori almalıdır. Çünkü aldığı kalorilerin büyük bir kısmını yakar.

Benzer şekilde 1,67 boyu olan 54 kiloluk bir kadın, 1,82 boyu olan 88 kiloluk bir erkekle aynı diyeti yapamaz. Yani dengeli bir diyet kalori hesabı yapmaktan çok daha fazlasıdır.

sebze, balık, tavuk ve kuru yemişler

Kalori Hesabı Her Şey Değildir

Söz konusu diyet yapmak olduğunda kalorilerin ötesinde çok daha önemli noktalar vardır. Diyet yapmanın yediklerinizin içeriğine kafayı takmaktan ve kalori miktarlarını birbirine eklemekten daha fazlası olduğunu anlamanız için, sağlıklı bir diyet yapmak için hesaba katmanız gereken bazı detaylardan bahsedeceğiz:

  • Günde 2 litre su için. Bu miktara çay veya doğal meyve suları içerek ulaşabilirsiniz.
  • Lif içeren yiyecekler tüketin. Böylece sindiriminizi ve bağırsak geçişini iyileştirmiş olacaksınız.
  • Günde 5 kez meyve ve sebze tüketin. Vücudumuzun doğru bir şekilde gelişebilmesi için çok önemlidirler. Her öğününüzde sebze ve meyve tüketirseniz kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.
  • Günde 5 kez yiyin. Diyet yapıyorsanız en iyisi gün içinde pek çok kez küçük porsiyonlar yemektir. Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği yemeye çalışın. Ayrıca sabah ve öğle arası, öğle ve akşam arası bir atıştırmalığınız olmalı. Ağır öğünler yemeyi unutun. Midenizin bu çabanıza karşılık verdiğini göreceksiniz.
  • Akşam yemeğinde karbonhidrat yemeyin. Bu besini yalnızca günün ilk saatlerinde tüketmelisiniz. Böylece sağladıkları enerji günü canlı bir şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır. Ancak onları gece tüketirseniz yalnızca yağ alırsınız.