Diyet Yaparken Kaçınmanız Gereken 4 Meze

17 Mart 2019
Diyette olmak belirli yiyecek türlerini yemeyi bırakmanız anlamına gelir. Bu nedenle; bu mezeleri yeme isteğinizden vazgeçmeniz önemlidir. Bunların yerine daha sağlıklı seçimler yapmayı tercih etmelisiniz.

Elbette, eğer bir diyete başladığınızda ailenizle ya da arkadaşlarınızla yemek yemeyi bırakmanız gerekmez. Diyette olmak sosyal yaşantınızı etkilememelidir, sadece hangi yiyecekleri yemeniz ve hangilerinden kaçınmanız gerektiğini bilmek zorundasınız. Diyetinize devam etmenize yardımcı olmak için, bu yazımızda diyet yaparken kaçınmanız gereken 4 mezeden bahsedeceğiz

Bir diyette hangi mezelerden kaçınmanız gerektiğini bildiğinizde, sağlığınıza dikkat ederek boş zamanlarınızın tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz.

Diyet Yaparken Yememeniz Gereken Mezeler

Rus Salatası

Rus salatası, özellikle yaz aylarında çok tercih edilen bir mezedir. Havalar ısındıkça, soğuk bir Rus salatası herkese cazip gelmeye başlar. Ancak eğer diyet yapıyorsanız, bunun en fazla kalori içeren mezelerden biri olduğunu bilmelisiniz. Bunun ana nedeni mayonezdir, bu yüzden bu meze yerine başka seçeneklere yönelmelisiniz.

Bir kase Rus salatası

Rus salatası sebze içerikli olmasına rağmen, sağlıklı bir meze değildir.Bol miktarda mayonez içermesi onu çok fazla kalori ve yağ içeren bir yiyecek haline getirir.

Kumpir

Kumpir, hem bir yemek hem de küçük patateslerle hazırlandığında meze olarak tüketilen, bir çok farklı şekilde hazırlanabilen bir yiyecektir. Genelde çok çeşitli iç malzemeleri ve sos içerirler. Aslında sağlıklı olan pişirilmiş patates, bir kalori bombasına dönüşür.

Servis tabağında iki kumpir.

Kumpir yapmak için ilk adım patatesi fırınlamak ya da pişirmektir. Daha sonra, malzemelerle içi doldurulur ve daha da lezzetli hale getirmek için biraz sos eklenir. Bu soslar genellikle ya bir çeşit beşamel sos, ya da mayonez içerir veya bir peynir türünden yapılır. Bu tarz soslar, diyet yapan kişiler için tavsiye edilmeyen yüksek miktarda yağ içeriği barındırır.

Öte yandan, patatesin içini dolduran malzeme genellikle peynir, salam veya sosis gibi şarküteri malzemeleridir. Diyet yapıyorsanız bu yağlı etleri tüketmeniz hiç önerilmez. Tahmin edebileceğiniz gibi, arkadaşlarınızla dışarı çıktığınızda kumpir tercih etmemeniz gereken bir yiyecektir.

Kızarmış Kalamar

Kalamar pek çok farklı çeşitte yenebilen bir yiyecektir. Biraz limon veya sosla meze olarak hazırlanabilir. Ara sıcak olarak veya bir sandviçin şeklinde de yiyebilirsiniz.

Bir kase kızarmış kalamar

Kalamar sağlıklı bir besindir çünküdüşük kalorilidir ve çok sayıda besin içerir. Bu besinler arasında A, E, C ve D vitaminlerinin yanı sıra demir, potasyum ve fosfor bulunur. Sorun şu ki, insanlar kalamarı genelde paneleyip yağda kızartarak tüketir. Bu hazırlama yöntemiyle, bu harika gıda, diyet yaparken kaçınılması gereken yiyeceklerinden biri haline gelir.

Buna ek olarak, kalamar genellikle mayonez benzeri bir sosla birlikte servis edilir. Mayonezin hiç sağlıklı olmadığı göz önünde bulundurulduğunda,  kalamar da pek sağlıklı olmayan bir seçenek haline gelir.

Börek

Börek ülkemizde sevilen ve çokça tüketilen bir yiyecektir. Ana malzemesi; su, tuz, zeytinyağı ve un içeren hamurdur. İç malzemesi olarak birçok seçenek vardır: et, balık, sebze vb. Hamurun içi doldurulup kenarları kapatılır ve ardından hamur çıtır çıtır olana kadar yağda kızartılır.

Bir tabağa üst üste dizilmiş kızarmış börekler.

Kızarmış börekler özellikle diyet yaparken uygun değildir. Hamur çok miktarda yağ emer ve bu da onu sağlıksız bir besin haline getirir. Bu geleneksel gıdayı, fırında pişirmek giderek daha yaygın hale geliyor. Ancak buna rağmen, bu eşit derecede lezzetli ama daha az gevrek bir seçenek sunar. Eğer canınız illa börek çekiyorsa, kızartma börekler yerine fırında pişirilen börekleri tercih etmelisiniz.