Daha İyi Uyumak İçin İpuçları

2 Nisan 2019
Çok az uyumak yaygın bir alışkanlıktır. Çoğunlukla iyi uyuyamaz ve yorgun ve bitkin bir şekilde hayatımıza devam etmek zorunda kalırız. Ama uyku kalitemizi arttırmak mümkündür.

Daha iyi uyumanın kolay bir şey olmadığını biliyoruz, çünkü iyi uyumak birçok sosyal, psikolojik ve fizyo-patolojik faktöre bağlı olan bir durumdur. Uykunuzu geliştirmek için birkaç faydalı ipucunu bu yazımızda bulabilirsiniz.

Daha İyi Uyumak İçin Uyarıcılardan Kaçının

Yatağa gitmeden en az altı saat önce kafein, alkollü içecekler ya da enerji içecekleri tüketmek iyi bir fikir değildir. Bu yüzden, bu içeceklerin yerine kafeinsiz içecekler tercih etmeniz gerekir.

camdan bakan kadın

İyi Bir Ortam Yaratın

Rahat uyumak için ideal bir ortam yaratabilmek çok önemli bir faktördür. Bu da uygun oda sıcaklığı, karanlık seviyesi ve mümkün olduğunca sessiz bir yer demektir.

Yeme Alışkanlıklarınıza Dikkat Edin

Yatmadan önce mutlaka hafif yemekler tercih etmelisiniz. Çünkü yatağa dolu mideyle gitmek kadar boş mideyle gitmek de iyi bir alışkanlık değildir. Bu yüzden, uyumadan yaklaşık üç saat önce dengeli, sağlıklı ve hafif bir yemek yemeniz önerilir.

Daha İyi Uyumak İçin Fiziksel Aktivite

Günlük 15 dakika boyunca aerobik egzersizi yapmak uyku döngüsüne çok iyi gelir. Rahatlamayı önleyebileceği için bu aktiviteyi gece değil gün içinde yapmak daha iyi olacaktır.

Uyumadan önce, yoga gibi rahatlatıcı olan ve nefes egzersizleri içeren aktiviteler yapmanız önerilir. Bu, iyi uyumak için en iyi ipuçlarından biridir.

Uyku Düzeni Oluşturun

Uyumak için bir program oluşturmak çok önemlidir. Her gün aynı saatlerde yatıp aynı saatlerde kalkmaya çalışın, bu sayede zihniniz rahatlayıp uyku için hazır olacaktır.

uyuyan kadın

Şekerleme Yapmaktan Kaçının

Gün içinde şekerleme yapmaktan kaçının. Bu sayede, vücudunuz, akşam eve gittiğinizde hak ettiğiniz uykuya ihtiyaç duyuyor olacaktır. Bu yüzden, daha iyi uyumak için verdiğimiz bu tavsiyeyi mutlaka dikkate almalısınız.

Daha İyi Uyumak İçin Doğru Zamanı Seçin

Çoğu zaman yatağa gittiğimizde hemen uyuyamayız. Biraz kitap okuyup ya da sizi rahatlatan bir aktivite yapıp daha sonra yatağa tekrar gitmenizi öneririz.

Uyumadan Önce Bir Bardak Süt İçin

Uyumadan önce bir bardak süt içmek çok faydalı olacaktır. Süt, triptofan adı verilen amino asidi içermektedir, bu da serotonin üretimini artırır. Bu hormon da vücudun rahatlamasını ve dolayısıyla daha iyi uyumamızı sağlar. 

Daha İyi Uyumak İçin Sıcak Bir Duş Alın

Vücuda rahatlatıcı bir etki yapmasının yanı sıra, sıcak duş almak vücut sıcaklığını da düşüreceği için kişinin uykusunun gelmesini sağlayacaktır.

Zihninizi Boşaltın

Eğer sizi uykunuzdan alıkoyacak anksiyete ya da korkular yaşıyorsanız, size yardımcı olacak bazı rahatlama teknikleri kullanmanızı öneririz.

meditasyon yapan kadın

En basit ve en çok önerilen yöntem, derin derin nefes almak ve olumlu şeyler düşünmek ya da en azından zihninizi yoran sorunlardan uzaklaşmaya çalışmaktır.

Daha İyi Uyumak İçin Alkollü İçeceklerden Kaçının

Uyumadan önce bir miktar alkollü içecek içmek rahatlatıcı olabilir, ama aşırıya kaçıldığında, alkol almak, derin uykuyu önler ve sadece uykunun zayıf aşamalarının gerçekleşmesine izin verir.

Aşırı alkol alımı ayrıca, gece boyunca nefes almada rahatsızlıklara sebep olabilir. Buna ek olarak, alkolün etkisi geçtiğinde gecenin ortasında uykudan uyanmak da çok yaygın bir durumdur.

Ilık Bir Banyo Yapın

Banyodan çıkmadan vücut sıcaklığını düşürmek uykulu hissetmenize ve banyo yapmak uyumak üzere rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Bir Uzmana Danışın

Eğer uyumakta ya da uyku düzeni oluşturmakta zorluk çekiyorsanız ve gün içinde kendinizi yorgun hissediyorsanız, bir uyku bozukluğuna sahip olabilirsiniz. Aile hekiminiz ya da bir uyku uzmanı size bu konuda ihtiyacınız olan tavsiyeyi sağlayacaktır.

Ayrıca, uykunuzu etkileyebilecek başka sağlık problemleri ya da duygusal sorunları da elemeniz önemlidir.