Anksiyeteyi Yenmek İçin Öneriler ve Yöntemler

Anksiyete yaşayan bireyler düzenli olarak hayatlarına karşı tehdit oluşturan bir şey varmış gibi hissederler. Buna ek olarak, aşırı zafiyet ve kendini savunamama durumlarıyla karşılaşırlar. Tedavi belirtilere göre veya sorunun kökenine ulaşmaya çalışılarak verilebilir.
 

Anksiyete rahatsızlık veren bir bozukluktur. Bu psikolojik durum, fobiler ve panik atakları gibi diğer ciddi problemlerle ilişkilendirilir. Anksiyeteyi yenmek için önerilerimizi okumaya devam edin.

Anksiyete Bozukluğunun Karakteristik Özellikleri ve Semptomları

Bu rahatsızlık anksiyete krizi şeklinde ortaya çıkar. Alışılmış korku ve hisler irrasyonel acı ve ölüm fantezileriyle bağlantılı bir seviyeye ulaşır. Günlük yaşantıda herkesin sıkça deneyimlediği her küçük endişe, tüm düşünceleri ele geçiren bir canavara dönüşür.

başını tutarak sırt üstü uzanmış endişeli kadın.

Terk edilme korkusu, ihanet korkusu, kaza korkusu, reddedilme, dışarıdan kabul görmeme ve işini kaybetmek altta yatan muhtemel korkulardan bazılarıdır. Kriz, birey çekişmeli bir durumla karşılaştığında baş gösterir.

 

Terleme, ağız kuruluğu, taşikardi, sersemleme, migren ve hareket edememe anksiyetenin sık görülen belirtilerinden bazılarıdır. Bu semptomlar daha çok veya daha az şiddetli olabilir. Mesela, bir iş görüşmesinde veya bir sınavda, anksiyete sorunu yaşayan birisi ağız kuruluğundan dolayı konuşmakta zorluk çekebilir.

Tekerrür eden anksiyete bozuklukları bireyin hayatını etkiler. İlişki durumları ve günlük performansları kötüleşir. Bu, rahatsızlığa sahip kimseler için çok zararlı bir döngüdür.

Bireyin vücudu, defans mekanizmasının devreye girmesine ve duygusal boşluklara neden olan, sinirlerin aşırı çalıştığı ataklara maruz kalır.

Bu rahatsızlığı yaşayan bireyler anksiyeteyi yenmek için profesyonel yardım almayı deneyebilirler. Sınırlama ve dinleme yardım için ilk adımlardır.

 

Anksiyete Bozuklukları İçin Tedavi Yöntemleri

Farmakolojik tedavi tartışmalı bir meseledir. Antidepresanların satışı, toplumdaki stres miktarı ile doğru orantıda artmaktadır. İnsanlar genelde cevabı aşırı bağımlılık yaratıcı ilaçlarda arıyorlar.

Endişeli kadın

Anksiyete problemleri erken çocukluk çağında başlamış olabilir. Bazı travmatik olaylar, katı ebeveynler, okul ve katı kurumların hepsi anksiyete bozukluklarının tohumlarını atabilir. Toksik olan çevreye ek olarak, bu olaylar bireye kaçmak imkansızmış gibi hissettirebilir.

Bazı uzmanlar bir çok anksiyete vakasının psikoterapi ile tedavi edilebileceğini söylemektedir. Psikolojik bir tedavinin, zorunlu olarak ilaçları içermesine gerek yoktur. Anksiyeteyi yenmek için diğer bir iyi tavsiye de düzenli yoga yapmaktır.

 

Anksiyetenin Üstesinden Gelmek İçin Teknikler ve Öneriler

Anksiyete sorunundan muzdarip bireyin düzenli olarak fiziksel egzersiz yapması çok önemlidir. Eğer spor yapmak cazip gelmiyorsa, size yogayı öneriyoruz. Bu disiplin kasları şekillendirir ve eklemleri rahatlatır. Aynı zamanda zihni rahatlamaya da yardımcı olur.

Bol ve dinlendirici bir uyku da iyileşmek için çok önemlidir. Bu nedenle, uyku alışkanlıklarınıza konsantre olun ve refahınızın iyiliği üzerine çalışmaya devam edin. Sağlıklı, çeşitli ve besleyici bir diyet, vücudunuza iyi gelecektir.

Korkularınızı ve fobilerinizi yenmeye başladığınız anda, iyileşme süreci daha katlanılabilir olacak. Aynı zamanda anksiyeteyi azaltmak için size el işini öneriyoruz. Yeni insanlarla tanışmak ve yeni mekanlar keşfetmek da zihni açacaktır. Böylece tekrarlamakta olan problemlerinizle ilgili yeni bir bakış açısı kazanabilirsiniz.

 

Son olarak , yardım istemekten korkmayın. Genellikle bu tarz problemleri güvenebileceğiniz insanlar ile konuşmanız gerekir. Benzer deneyimler yaşamış diğer kişileri dinleyin. Eğer anksiyete ataklarından muzdaripseniz, konuşmalı, sesinizi duyurmalı ve sevildiğinizi hissetmelisiniz.