Egzersiz, Depresyon Tedavisine Yardımı Nasıl Olur?

Egzersizin, estetik dışında bir çok yararı daha vardır. Salgılanan endorfin, kendimizi daha iyi hissetmemizi sağladığından, akıl sağlığımızı korumamıza yardım eder.
 

Hayatta, ruh halimizde değişikliklere sebep olan anlar veya durumlar vardır. Bazen bu şeylerin olumlu ya da olumsuz etkileri olabilir. Olumsuz bir etki durumunda, çabalamanız ve bu depresyon evresinin üstesinden gelmeniz tavsiye edilir. Ve, bunun üstesinden gelmek için, spor gibi dış unsurların düşündüğünüzden çok daha fazla yardımı olabilir.

Zor Bir Evre

Olumsuz ruh hali evrelerini azaltmak için, öncelikle depresyonun nasıl belirleneceğini bilmemiz gerekir. Hepimiz ruh halimizi değiştiren zor durumlara maruz kalırız, ancak bu durum sık sık tekrarlandığında ne olur?

Depresyon, düşük öz saygı, ruh hali bozulması, günlük aktivitelere karşı ilgi kaybı, üzüntü ve diğer semptomlara neden olan bir rahatsızlıktır. Kısaca, kalıcı bir sıkıntıdır.

mutsuz kadın

Depresyonun Evreleri Nelerdir?

Depresyon, insanı doğrudan sarsmaz. Diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi, zamanında tedavi edilmezse daha da kötüye gidebilecek semptomları vardır. Depresyonun evrelerini dörde ayırabiliriz:

  • Sebep: semptomların ortaya çıkmasına sebep olan herhangi bir olay veya durum, örneğin, zorbalığa maruz kalmak.
  • Tekrarlayan semptomlar: anksiyete, uyku kaybı ve ilgisizlik gibi semptomlar.
  • Boşlamak: bireyler hoşlandıkları durumlardan kaçınmaya başlarlar ve kendilerini izole ederler.
  • Tamamen boşlamak: sadece daha önce hoşlandıkları şeyleri değil, aynı zamanda sorumluluklarını da bırakırlar.

Tüm bu evrelerin nasıl belirleneceğini bilmek oldukça önemlidir. Ancak endişe etmeyin, bu yazıda, depresif evrelerin herhangi birisinin üstesinden gelmeniz için, egzersizin nasıl en iyi yardımcınız olabileceğini anlatacağız. Okumaya devam edin!

 

Egzersiz, Kalbinizin En İyi Arkadaşıdır

Egzersiz, belli kuralları olan her türlü fiziksel aktivitedir. Dolayısıyla spor, hem fiziksel hem de zihinsel anlamda en iyi arkadaşınız olabilir.

Fiziksel aktivite gerçekleştirildiğinde, depresif evreleri azaltmak çok daha kolay şekilde başarılır. Buna inanmayabilirsiniz, ama egzersizin zihinsel sağlık için birçok faydası vardır. Yazımıza bir göz atın, şaşırabilirsiniz:

Endorfin Salınımı

Endorfin, beyin tarafından salınan bir kimyasaldır. Mutluluk verir ve çok daha rahat hissetmenizi sağlar. Müzik de spor gibi endorfin salınımı sağlar. Dolayısıyla, bu ikisini birleştirirseniz, iyi sonuçlar elde edersiniz. Yoğun bir spor seansı içinde bulunmanız gerekmez. Bu tamamen rahat hissetmekle ilgilidir. Yarım saat boyunca parkta koşarak ve en sevdiğiniz şarkıları dinleyerek bunu başarabilirsiniz!

spor yapan mutlu kadın

Kendinizle Bağlantı Kurmanıza Yardımı Olur

Egzersiz bir zihin-beden bağlantısı oluşturur, duyularınızı geliştirir, konsantrasyonunuzu ve motor becerilerinizi iyileştirir. Ayrıca, depresyon evrelerini azaltmak için gerekli olan, kendinizle bağlantı kurmanıza da katkıda bulunur. Özellikle boşlama  evresinde, bedeni ve zihni iyi kontrol etmek, daha da ilerlemeyi çok kolay hale getirecektir.

Daha Çok Arkadaşınız Olur

Bazen depresyon evrelerinden, tek başına kurtulmak zordur. Herhangi bir sebepten dolayı, bir evrede yalnız kaldıysanız, spor yapmanız, sizin gibi çoğunluğu sağlıklı ve iyi hissetme amacında olan insanlarla ilişki kurmanıza yardımcı olur. Ayrıca, her şey birlikte veya takım halinde yapıldığında daha eğlenceli olur. Yeni arkadaşlar edinirsiniz ve spor yaparken eğlenirsiniz.

 

Kendinizle Daha Barışık Olursunuz

Depresyon evreleri sıklıkla öz güven kaybına neden olur. Fiziksel aktivite yapmak, sadece endorfin salgılayarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bedeninizde öz saygınızı arttıran ve kendinizle barışık olmanız gerektiğini hatırlatan değişiklikler görmenizi sağlar. Bu değişiklikler sadece fiziksel görünümünüzde değil, aynı zamanda sağlığınızda da olacaktır. Spor yaparak başarabileceğiniz tüm sonuçları görmekten gurur duyacaksınız.

Depresyon Evreleri Azaltmak

Hayatınızın depresif bir evresindeyseniz, üstesinden gelmek için, kontrolü elinizde bulundurmanız gerektiğini unutmamalısınız. Kendinizi motive etmeye başlamanın en iyi yolu spor yapmaktır. Depresif bir evreyi arkanızda bırakmanın yanı sıra, başka birçok fayda da elde edersiniz.

İşte deneyebileceğiniz bazı sporlar:

Boks Yaparak Depresyonla Mücadele

Boks bir dövüş sporudur, bir ringde iki rakibin yumruklarıyla dövüşmesi şeklinde gerçekleştirilir. Bu spor, depresyon evrelerini azaltmanız için idealdir, çünkü ringde ve hatta antrenman sırasında tüm negatif duygularınızı atabilirsiniz.

boks yapmak

Adrenalin patlaması istiyorsanız, boks yapmak size keyif verebilir. Ring dışındaki antrenmanlar bile oldukça çeşitli ve enerjiktir. İp atlamak veya kum torbasına vurmak, içinizi karartan hisleri atmanıza yardım eder.

Deniz Kenarında Hayat Daha Güzeldir

Denizi seviyorsanız ve sahile yakın bir yerde yaşıyorsanız, bu başlık sizin için! Sörf yapmayı deneyebilirsiniz. Özgür biri haline gelmeniz, depresif evreleri azaltmanıza yardım eder. Sadece denizin ve güzel bir bronzluğun keyfiyle kalmaz, aynı zamanda fiziksel bir aktivite yaparken de eğlenebilirsiniz.

 

Sörf yapmanın yanı sıra, sahile yakın yaşayanlar için birçok spor seçeneği vardır. Deniz kıyısında yavaş tempoyla koşabilir, yoga yapabilir, voleybol veya frizbi oynayabilirsiniz. Ya da isterseniz, hayal gücünüzün desteğiyle yeni bir fiziksel aktivite de bulabilirsiniz. Amacınız, plajın size sunduğu nefis manzaranın tadını çıkarmak ve böylece sıkıntı veren şeylerden kurtulmaktır.

Her Şeyi Bir Kenara Bırakın ve Dans Edin!

Zumba, dans kursları, aerobik, su aerobiği, ritmik jimnastik, bale ve diğerleri sizin için mükemmel seçeneklerdir. Depresyon evrelerini azaltmanız için en iyi yardımcılarınız olurlar. Müzik ve egzersizin birleşimi, kendinizi harika hissetmenizi sağlayan, bol miktarda endorfin salınmasını sağlar.

Kendi zevkinize en uygun olan sporu seçin ve ona devam edin! Sıkıcı bir rutinden kaçınmak için birçok mükemmel alternatif bulursunuz. Bu sayede, depresyon evrelerini eğlenceli ve neşeli bir şekilde azaltabilirsiniz.

mutfakta dans eden çift

Sağlıklı Zihin, Sağlıklı Vücut

Depresyon evreleri, hayatımızın aşılması zor ve zahmetli dönemleri olabilirler. Böyle bir evrede olmakla, depresyonda olmak arasında bir çizgi olduğunu unutmayın. Bu nedenle, psikolojik bir bozukluk durumunda, bir profesyonelden ne zaman yardım almak gerektiğine dikkat etmelisiniz.

Hayatınızın zor veya problemli bir döneminden geçiyorsanız, herhangi bir spor türü size faydalı olacaktır. Sadece bahsettiğimiz sporları değil, kendinizi iyi ve rahat hissettirecek her türlü fiziksel aktiviteyi yapabilirsiniz. Ayrıca, egzersiz yapmanız her zaman stres ve gerginlikten kaçışınız olacaktır, bu yüzden tadını çıkarın!