En İyi Açık Hava Sporları ve Faydaları

24 Şubat 2019
Açık hava sporu yapmak, güneşin tadını çıkarmak ve rahatlamak için çevreden keyif almanın harika bir yoludur. En iyi açık hava sporu önerilerimiz için makaleyi okumaya devam edin.

Havalar güzel olduğunda ve güneş parladığında dışarı çıkıp açık hava sporları ve aktivitelerinin tadını çıkarma fikri aklımıza gelir. Spor salonuna gitmek vücudunuz için iyi olsa da, taze hava soluyarak egzersiz yapmak da çok fayda sağlar. Bu yazımızda size keyif alabileceğiniz bazı açık hava sporları ve onlardan nasıl yararlanabileceğiniz hakkında bilgi vereceğiz.

Açık Hava Sporlarının Faydaları

Fit bir kişi olarak egzersizin fiziksel ve zihinsel sağlığınız için harika olduğunu biliyor olabilirsiniz ama dışarıda egzersiz yaparken daha büyük bir mutluluğun tadını çıkarabilirsiniz. Açık havada egzersiz yaptığınızda elde edebileceğiniz faydalardan bazıları şunlardır:

Daha Yüksek Öz Güven

Dışarıda spor yapmanın öz saygınızı önemli ölçüde arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çünkü güneşin enerjisi akıl sağlığınız üzerinde olumlu bir etki yaratmaktadır.

Bir parkta squat yapan kadın.

Açık havada egzersiz yapmanın içinizde oluşturduğu özgürlük hissi bir spor salonununkiyle karşılaştırılamaz, üstelik bir de egzersiz alanınız doğayla bağlantı kurabileceğiniz bir yerse; bu durumu daha fazla hissedersiniz.

Endorfin Salgısı

Egzersiz yaparken hissettiğiniz zevkten dolayı vücudunuz endorfin salgılar. Egzersiz seçiminiz çabalamanızı ve belki de ağrı çekmenizi gerektirse bile spor süresince hormon salgılandığı için büyük bir zevk duygusu hissedersiniz.

Açık havada egzersiz size kendinizi daha mutlu hissettirir ve iyi bir ruh haline sahip olmanız için zihninize yardımcı olur.  Arkadaşlarınızla veya sevdiklerinizle egzersiz yapabilmeniz daha mutlu hissetmenize ve bu nedenle vücudunuzun uzun vadede fayda sağlayacağı “zevk dozları” yaşamasına yardımcı olur.

Fiziksel Faydalar

Unutmayın, egzersiz ilk önce doğal alanlarda açık havada başladı! Son zamanlarda makine ve ekipman kullanılmaya başlandı. Bir makinenin bize verebileceği her şeyin, doğayla iç içe olmanın faydalarıyla kıyaslanması asla mümkün değildir.

Örneğin, koşmayı seviyorsanız açık havada koşmak kaslarınız ve eklemleriniz üzerindeki baskıyı azaltırken egzersizi maksimum potansiyelde yapmanıza olanak sağlayacaktır. Bu etki bir koşu bandı üzerinde daha az olabilir.

En İyi Açık Hava Sporları

Bisiklete Binmek

Bisiklete binmek, çocukluğumuzdan beri farkında olmadan yaptığımız bir spordur. Bu büyük bir kas egzersizidir. Açık havada bisiklet sürmek de doğa ve temiz havanın tadını çıkarırken farklı arazi tiplerinde bisiklet sürerek direncinizi arttırmanızı sağlar.

Doğal bir ortamda bisiklet yolculuğuna çıkmış bir kadın.

Ayrıca, bir grup sporu yaparak arkadaşlarınızla sosyalleşebilirsiniz.

İlginizi çeken yerleri ziyaret etmenizi sağlayacak bir rota tasarlayabilir hatta bisikleti ulaşım yönteminiz olarak kullanabilirsiniz.

Koşu

Bu sporun en ünlü açık hava sporu olmasının bir nedeni var! Her yerde koşabilirsiniz: parkta, sokakta, plajda, vb. Nerede yaşıyor olursanız olun herhangi bir yer bu sporu yapmak için uygundur. Aynı şekilde bu sporu yapmak için büyük bir yatırıma ihtiyacınız yok, rahat kıyafetler ve iyi koşu ayakkabıları yeterlidir. Bir koşuya çıkın ve biraz temiz hava alın!

Paten Kayma

Bu spor, iyi bir çift patene ihtiyaç duyacağınız için finansal yatırım gerektirmektedir. Ayrıca kolayca kayabileceğiniz ve egzersiz yapabileceğiniz bir düz zemine de ihtiyacınız olacak. Ancak bu düşündüğünüz kadar zor değil, her geçen gün daha fazla şehir bu sporu uygulamak için mükemmel bisiklet yolları ve paten alanları inşa ediyor.

Yüzme

Bir plajın yakınında yaşıyorsanız, kapalı yüzme havuzlarını unutun ve denize dalın. Doğanın ve temiz havanın tadını çıkarın ve cilt ve kan dolaşımınız için faydalı olan deniz suyundan yararlanın.

Diğer Açık Hava Sporları

Yaşadığınız bölgeye bağlı olarak, şehrinizin size sunduğu açık hava sporları fırsatlarını yakalamak için sadece hayal gücünüzü kullanmanız yeterli olacaktır. İşte size bazı fikirler:

  • Tenis
  • Voleybol
  • Basketbol
  • Maraton koşusu
  • Plaj tenisi
  • Golf
Basketbol oynayan erkekler.

Son olarak, birçok şehirde –örneğin parklarda- spor salonundakilere benzeyen ve kaslarınızı güçlendirmek ve kalori yakmak için çok faydalı olan makineleri de bulabileceğinizi unutmayın. Hangi açık hava sporunu seçerseniz seçin, herhangi bir açık hava sporu sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir. Hangisini seçeceğinize hala karar veremediniz mi?