Beden ve Zihin Arasındaki Bağlantı

16 Nisan, 2020
Hiç kimse bu noktada zihnin vücudumuz üzerindeki önemini inkar edemez ancak sporu nasıl ve hangi seviyelerde etkilediğini görelim.
 

Vücudunuza mümkün olduğunca dikkat etmeniz önemlidir çünkü tüm hayatımız boyunca sadece bir tane olacaktır. Her gün, hem egzersiz yoluyla hem de doğru yakıtı sağlayarak onu koruyacağımız fikriyle uyanmaya çalışmalıyız. Beden ve zihin arasındaki bağlantıyı unutamayız.

Bunu yaparsak, muhtemelen zihnimizin daha açık, yaratıcı, olumlu ve memnun olduğunu anlayacağız.

Zihin-beden bağlantısı olarak bilinen bu tıbbi olgunun refahı bulmanın anahtarlarından biri olduğunu açıklamak için daha fazla kanıt gerekli görünmüyor.

Gün boyunca bizde meydana gelen duygular, hisler, stres ve olaylar önemsiz değildir ve sağlığımızda yansımaları vardır.

Beden – Zihin bağlantısının tarihi

19.yüzyıla kadar, doktorlar duyguların hastalığa bağlı olduğu fikrini ciddi olarak değerlendirdiler, bu yüzden kıyı bölgeleri ve diğer rahatlama yerleri için ‘tatil reçeteleri’ görmek yaygındı.

Bu inanç, duyguları kontrol ederek vücudun sağlıklı tutulacağı teorisine dayanıyordu. Modern tıp giderek artan bir oranda giderek daha gelişmiş bilimsel keşifler yaptığından, beden ve zihin arasındaki bu bağlantı nispeten yakın zamana kadar ihmal edildi.

Son yirmi yılda, beden ve zihin arasındaki bağlantı hakkındaki bu teori, duygusal ve zihinsel sağlık ile ilgili çeşitli çalışmalarla yeniden gözden geçirilmiştir.

Beden – Zihin ilişkisini geliştirmek

Stres ve kronik hastalıkları hafifletmek için yoga, tai chi veya hipnoz, fiziksel egzersiz, meditasyon gibi disiplinleri ek olarak kullanabiliriz.

 

Egzersiz ile çıkış yolu bulma

Egzersizi beden ve zihin için ilaç şeklinde kullanabiliriz. Bazı insanlar yoğun bir günün ardından zihinlerini temizlemek ve streslerini hafifletmek için koşmayı terapi olarak sever.

zihin

Önemli olan, zevk aldığımız şeyler zumba, ağırlıklar, koşu veya dövüş sanatları gibi şeyler olması fark etmeksizin üzerimizde bu etkileri olan bir egzersiz şekli bulmak önemlidir.

En çok sevdiğimiz aktiviteyi bulduktan sonra, ilk başta zor görünse bile, beden ve zihin üzerinde sağlıklı bir etkisi olan bir rutine dönüştürmek daha kolaydır.

Neden meditasyon?

Suratımızı asan günlük yaşamın endişeleri ya da vücudumuzun mutluluğumuzu etkileyen hormonları üretme ve sentezleme biçimini de etkileyen bir endişe durumu yaygındır.

Bilinçli dikkat, yaşadığımız anın gerçekliğine konsantre olmamıza, onu yargılamadan doğru düşünmemize ve gerçek sorunları ve endişeleri çözmemize, onlara başka isimler koymamıza ve onlara başka sorumluluklar yüklememize yardımcı olur.

Bu uygulamaların her zaman nefesle birlikte dayandığı şey; beden ve zihin arasındaki bağlantı için temel bir unsurdur.

meditasyon
Nefes alın, vücudunuzu dinlemek için bir dakikanızı ayırın ve zihninizin uyaranlarına cevap vermesine izin verin.
 

İnsanların mevcut vücut durumu

Bugün, birçok Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından vurgulandığı gibi, yetişkin nüfusun yaklaşık %35’inin aşırı kilolu olduğu açıktır.

Obezite, depresyon, yüksek tansiyon, diyabet, bazı kanser türleri ve diğer kronik hastalıklar gibi rahatsızlıklar için bir otoyoldur.

Bu zihin-beden bağlantılarını geliştirmeye odaklanmak yerine, bu hastalıklarla mücadele etmek için ilaçlara yönelmek yaygındır.

Her şeyden önce, vücudumuza daha iyi bakmakla, egzersiz ve doğru bir diyetle başlayan yaşam tarzındaki bir değişiklikten bahsediyoruz.

Endorfinlerin önemi

Fiziksel egzersiz hem kısa hem de uzun vadede faydalar sağlar. Boston Üniversitesi’nde Psikolog olan Michael Otto şöyle belirtiyor;

“Egzersiz ve ruh hali arasındaki ilişki oldukça güçlüdür. Genellikle ılımlı egzersizden sonra beş dakika içinde ruh hali arttırıcı bir etki elde edersiniz.”

egzersiz

Egzersiz yaptığımızda, beynimiz ruh halimizi önemli ölçüde geliştiren endorfinleri serbest bırakır. Bu hormonlar, ağrı algılarını azaltarak beynimize yerleştirilen endorfin reseptörleri ile reaksiyona girer.

Ek olarak, endorfinlerin morfin kullanımından kaynaklanan duyguya benzer bir mutluluk hissine de neden olduğu belirtilmelidir.

 

Bu nedenle, stresli, depresif ve günlük sorunların üstesinden geldiğimizde, stresin vücut üzerinde ve dolayısıyla sağlığımız üzerinde olumsuz bir etkisi olacağını hatırlamak önemlidir.

Kendimizi rahatlatmanın bir yolu fiziksel egzersizdir; bu sadece zihni sakinleştirmek için değil, aynı zamanda vücudu da sakinleştirmeye ve sağlığımızı düzeltmeye yardımcı olacaktır.