Boyun Ağrısı İçin Üç Yoga Duruşu

16 Mart, 2020
Günlük işlerimiz sebebiyle yaptığımız hareketler, stres ve kötü duruşa bağlı olarak, çok sinir bozucu bir boyun ağrısı ile sonuçlanabilir. Bu durum, kötü oturmaktan ya da uyumaktan kaynaklanabilir. Neyse ki, bazı yoga pozisyonları sayesinde bu rahatsızlıklardan kurtulmak mümkündür.
 

Çalışma saatlerinin uzunluğu, az uyku ve telefona bakarak geçirdiğimiz saatler gibi günlük alışkanlıklarımız yüzünden boyun ağrısı git gide daha yaygın hale gelmektedir. Neyse ki, bazı yoga pozisyonları sayesinde boyun ağrısıyla savaşabilir ve onun tamamen yok olmasını sağlayabilirsiniz. Bunların neler olduğunu merak ediyorsanız okumaya devam edin!

Yoga duruşları ile boyun ağrısı nasıl yenilir?

Boyun ağrısı, git gide daha sık karşılaşılan bir sorun haline gelmiştir. Boyunda ortayan çıkan ağrı ani hareketler, hareketsiz yaşam tarzı ya da e-maillerinizi ya da sosyal medyayı kontrol etmek gibi belli günlük alışkanlıklardan kaynaklanabilir.

Bir de bunların üzerine stres, ekonomik sorunlar, yetersiz dinlenme ve yanlış yastık seçimi gibi faktörleri eklediğimizde boynunuzun ağrımaması neredeyse imkansız hale gelmektedir.

Boyun ağrısı tedavi edilmediğinde baş ağrısı, baş dönmesi, ellerde karıncalanma ya da hissizlik, omuzlarda ve kollarda güçsüzlük gibi ek problemlerle beraber çok acı verici bir kronik soruna dönüşebilir.

Yoga yapmak, boyun ağrısı ile savaşmanın yanı sıra fiziksel ve duygusal açıdan pek çok faydaya sahiptir. Bu disiplin esnekliği artırır, kas ve eklemleri güçlendirir ve sakinlik ve uyuma sahip olmanızı sağlar.

Yoga, yoğun hayat temposunda bulamadığınız huzur ve sakinliği size sağlar. Yoga derslerinde aceleye, saate ve sorunlara yer yoktur. Her şey yavaş, tam ve dengeli şekildedir.

boyun ağrısı çeken kadın
 

Boyun ağrısı için üç yoga duruşu

İlk olarak, boynunuzun ağrımasına neyin sebep olduğunu tespit etmeniz gereklidir. Bunun sebebi her zaman bir alışkanlık olmayabilir, bazen hakkında konuşmadığınız şeyler ya da çözülmemiş sorunlar gibi sizi duygusal olarak geren durumlar da buna yol açabilir.

Korku, psikolojik engel, haksızlık ya da utanç gibi her zaman hakkında konuşamadığınız duygular da boyun ağrısının nedenleri arasında yer alabilir. Yani, boynunuzun ağrımasının sebebi sekiz saat bilgisayar karşısında durmaktan farklı bir şey de olabilir.

Yoga pozisyonları, gerginliğinizi atmanıza fakat daha önemlisi sizi kıran ya da üstesinden gelemediğiniz konularla başa çıkmanıza da yardımcı olur. Eğer evde yoga yapmayı düşünüyorsanız boyun ağrısı için önereceğimiz bu üç yoga duruşunu mutlaka deneyin.

1. Çocuk duruşu

Bu duruş, en bilinen yoga duruşlarından biridir ve sırtı, omzu ve boynu tamamen esnetmek gibi pek çok faydaya sahiptir. Matın üzerinde diz çökerek ve dizlerinizi biraz ayırarak başlayın.

çocuk duruşu

Bu pozisyon, sırt ağrısını gidermek için çok faydalı olduğu gibi aynı zamanda çok rahatlatıcıdır. Kollarınızı iyice uzatarak ve gövdenizi yere indirerek derin bir nefes alın. Bu duruşta elleriniz mata dokunurken başınız omuzlarınızın arasında yer almalıdır. Eğer yapabiliyorsanız alnınızı da yere değdirin. Birkaç kez derin nefes alın ve gözlerinizi kapatın.

 

2. Oturarak omurga döndürme duruşu

Bu pozisyon sırtı ve boynu esnetmek için harika bir duruştur. Bu duruşu gerçekleştirmek için önce bağdaş kurmalı sonra sağ ayağınızı sol kalçanızın altına sıkışacak şekilde yerleştirerek sol bacağınızı uzatmalısınız.

Daha sonra, uzattığınız ayağınızı elinizle tutarak başınızı ve vücudunuzu yavaşça sağa döndürmelisiniz. Bu hareket, sol omzunuza biraz baskı uygulayacak ve sizi rahatlatacaktır.

3. Kedi duruşu

Bu duruş sayesinde hem boyun ağrısı hem de sırt ağrısından kurtulabilirsiniz. Öncelikle, matın üzerinde yüz üstü durun ve avuç içlerinizden destek alarak dizleriniz ve ayağınızın üst kısmı yere değecek şekilde vücudunuzu fotoğraftaki gibi kaldırın.

kedi duruşu

Sırtınızı ve omurganızı kaldırırken başınızı öne bırakın ve kambur şekilde durun. Birkaç saniye sonra nefesinizi verin sırtınızı dikleştirerek ters yay pozisyonuna geçin. Bu hareketi aşağı ve yukarı pozisyon değiştirerek birkaç kez yavaşça tekrarlayın.

Yoga yapmaya ek olarak her hafta masaj ya da banyo terapisine gitmek veya ofiste esneme hareketleri yapmak gibi alışkanlıklar da edinirseniz boyun ağrınızın yavaş yavaş iyileştiğini siz de göreceksiniz.