Nefes Almak Konsantrasyonunuzu Nasıl Etkiler?

11 Kasım, 2019
Yanlış nefes almak, spor yaparken yapılan en büyük hatalardan biridir. Solunumunuzu, harcadığınız efora göre ayarlamalı ve sabit bir ritmde devam ettirmelisiniz. Biraz pratikle nefes alıp vermede ustalaşmak oldukça kolaydır.
 

Bilge adam Patanjali, konsantrasyonu aydınlanma yolundaki altıncı adım olarak görür. İçimizde neler olduğunu öğrenmeliyiz ve bunu yapmanın tek yolu sıkı bir eğitimden geçer. Konsantre olurken nefes almak, zihnimizi sessiz tutmaya ve bir fikir ya da objeye odaklanmamıza yardımcı olan etkili ve doğal bir egzersizdir.

Bu nefes egzersizlerini günlük olarak uygulayarak uzun süreli konsantrasyon halini sürdürmek mümkündür. Patanjali yogasında yoğun bir odaklanma durumuna ulaştığımızda meditatif derin düşünce akışına da erişilebilir.

Konsantre Olurken Nefesi Kullanmak

Bu biraz karmaşık gözükebilir ancak, aslında tek zor kısmı başlamaktır. Yogada pranayama solunumumuzu kontrol eder. Her nefes alışın ve verişin farkında olmaya başladığımızda vücudumuz daha da hafifleşir. İç dünyamızdaki genelde sürekli ve dağınık düşüncelerle dolu olan sis bulutu dağılır.

meditasyon yapan kadın

Öte yandan, konsantre olurken nefes kontrolü, gün içinde yüksek düzeyde enerjinin tadını çıkarmak için de gereklidir. Farklı duygular ile boğulmuş bir kişi depresif ve üzgün olabilir. Bildiğimiz üzere, mutluluk ve zeka her zaman bir arada olmayabilir.

 

Vücudumuz, zihnimiz ve ruhumuz arasındaki ilişkiye dikkat etmemiz çok önemlidir. Nefesimiz, vücudumuzun ruhumuzla iletişim kurmasını sağlayan kanaldır. Günlük solunum teknikleri uygulamak, solunum sistemimizi temizlememize ve vücudumuza daha fazla oksijen almamıza olanak sağlar.

Bunu yaparak konsantrasyonu tüm yönleri ile uygulamaya koyarız ve böylece sakin bir ruh haline ulaşırız. Nefes almak, zor zamanlarda bile huzur bulabileceğimiz bir dost olabilir. Ustalaştığımızda, nefes alma tekniklerini istediğimiz zaman konsantre olmak için kullanabiliriz.

Konsantre Olmak İçin Nasıl Nefes Almanız Gerektiğini Öğrenin

Bilge bir söz vardır: “Bir nefeste buradayız ve bir nefeste ölmüş olacağız.” Nefes almak yaşamın ta kendisidir. Bir yoga ustasının nefesini uzun süre kontrol etme yeteneği, hepimizin içinde de olan ilahi yaşam enerjisini yani kundaliniyi harekete geçirir.

Fiziksel düzeyde, derin nefes almak hem parasempatik hem de sempatik sinir sistemimizi uyarır. Bu, hem stres anlarında kendimizi sakinleştirebilmemizi sağlar hem de beyin fonksiyonları aktif hale getirir. Konsantrasyon için nefes teknikleri çalışmak, beyin yarımkürelerini dengede tutmaya yardımcı olur.

Birazdan size bazı nefes egzersizleri göstereceğiz. Böylece bu tekniklere hakim olmaya başlayabilir ve yüksek konsantrasyon düzeylerine erişebilirsiniz. Her birinde periyodik tutarlılık en önemli şeydir. Pozitif sonuçlar elde edeceğinizi garanti ediyoruz.

Bilinçli Nefes Egzersizleri

 

Meditasyon derin nefes egzersizleri uygulayan bir rahatlama tekniğidir. Gerektiğinde oturarak yapılabilmekle beraber, sırt üstü uzanıp yavaş bir biçimde burnunuzdan solumaktan ibarettir. Karnınız yükselirken diyaframınızın aşağı inmesi için ciğerlerinizi hava ile doldurmalısınız.

meditasyon yapan insanlar

Derin bir nefes alıp, abdomeninizi doldurduktan sonra 4 saniye bekleyin. Burnunuzdan yavaşça nefes vermeye başlayın ve havanın dışarıya doğru akmasını sağlayın. Ardından 4 saniye daha durarak döngüyü tamamlayın. Vücudunuz ve zihniniz, sadece 3 nefes döngüsünden sonra bu egzersizin faydalarından yararlanmaya başlayacaktır.

Meditasyon eğitimlerinde, sıra ile burun deliklerinden nefes alma tekniği de öğretilir. Bu teknik, en temel meditasyon disiplinlerinden biridir. Temel olarak, sol ve sağ burun deliklerinizden dönüşümlü olarak nefes alıp verirsiniz.

Sağ burun deliğinizi kapatıp, tüm nefesinizi sol burun deliğinden vererek başlayın. Ardından sol burun deliğinizden nefes alıp, sağ burun deliğinizden nefes vererek döngüyü tamamlayın. Bu egzersize alıştıktan sonra, aldığınız nefesleri tutarak devam edebilirsiniz. Nefesinizi tutma sürenizi 4 saniye başlatıp 10 saniyeye kadar arttırabilirsiniz.

 

Pranayama burun deliklerinden dönüşümlü nefes alma tekniği, enerji kanallarını dengelemek için en iyi egzersizlerden biri olarak görülmektedir. Bu yöntemde sağ burun deliği fiziksel ve zihinsel olarak en aktif kısımlarla bağdaştırılır. Sol burun deliği ise duygusal durum ve arınma ile bağdaştırılır ve rahatlama ve sakinlik hissiyatı sağlar.

Hem derin nefes alma tekniği hem de burun deliklerinden dönüşümlü olarak nefes alma tekniği, konsantrasyonunuzu geliştirmenize yardımcı olur. Bir süre sonra, bu tekniklerin mutluluk ve daha iyi hissetmek gibi faydalarını daha net fark etmeye başlayacaksınız!