Yemek Seçerken Farkında Olmadan Yapılan 7 Hata

13 Aralık, 2018
Beslenme düzenimizde hatalara yer vermemek için birkaç tavsiyeye hep birlikte göz atalım. Bazı uzak durulması gereken yiyecekler çoktan beslenme düzenimizin bir parçası olmuş olabilir.
 

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları gün geçtikçe daha da popülerleşiyor. Beslenme programınıza dahil etmeniz ve uzak durmanız gereken yiyeceklerle alakalı birçok farklı söylenti mevcuttur. Fakat yemek seçerken farkında olmadan birçok hata yapıyor olabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenmeyi Saplantı Haline Getirmek

Sağlıklı beslenilen, düzenli spor yapılan ve stresten uzak bir hayata sahip olmak herkesin hayalidir. Fakat bu durum bazı sorunları da beraberinde getirebilir. Sağlıklı beslenmeyi saplantı haline getirmek hem duygusal açıdan hem de beslenme açısından birçok dengesizliğe yol açar.

Kahvaltıyı Atlamak

Öğün atlamanın vücut için hiç de iyi sonuçlara yol açmadığı gibi en kötüsü de bunu günün ilk öğünü için yapmaktır. Uyandıktan sonra vücudun, uzun uyku süreci boyunca kaybettiği besin öğelerini yerine koyması gerekir. Siz de yeni güne başlarken bazı temel besin öğelerini mutlaka almalısınız.

Kahvaltıyı atlama alışkanlığı reflüye ve ilerleyen durumlarda daha ciddi sorunlara yol açabilir. Bu durum kilo vermeye bir engel oluşturur.

kahvaltı yapan kadın

Eğer uyandıktan sonra ilk bir saat içinde hiçbir şey yemezseniz, tüm günü aç hissederek geçirir ve normalden daha fazla yemek yersiniz. Buna ek olarak hiçbir besin değeri olmayan yiyecekleri tüketme isteği duyabilirsiniz.

 

Patates Kızartması

Pek çok kişinin sıklıkla tükettiği bu sebze birçok besin öğesinin yanı sıra folik asit, potasyum ve C vitamini içerir. Patatesin üçte biri sudan oluşur ve içeriğindeki yağ ve sodyum oranı oldukça düşüktür. Fakat patatesleri kızartarak tüketmek ne yazık ki pek de sağlıklı bir seçenek değildir.

Yağda kızarmış patatesler yiyebileceğiniz en sağlıksız ve zararlı yiyeceklerden biridir. Patatesler kızartıldıklarında doymuş yağ açısından zengin bir hale gelirler ve tüm besin öğeleri kızartma işlemi sonucunda yok olur.

Brokoliyi Pişirmek

Brokoli besleyici bir yiyecektir. Fakat yanlış bir şekilde pişirildiği durumlar olabilir. En iyi brokoli pişirme yöntemi hakkında birçok öneri vardır. Fakat brokolide bulunan neredeyse hiçbir besin öğesi kaynayan suda piştikten sonra geride kalamaz.

Brokolinin içeriğindeki kalsiyum, folik asit, vitaminler, mineraller ve antioksidanlardan ancak buharla piştiğinde veya sotelendiğinde faydalanılabilir. Sadece birkaç dakikanızı alan iki pişirme şekli de brokoli gövdelerini yumuşatarak besin değerlerini korur.

Yağlardan ve Karbonhidratlardan Uzak Durmak

Yemek seçerken sık sık yapılan birkaç hata vardır. Profesyonel diyetisyen desteği almayanlar ve kilo vermek veya sağlıklı beslenmek konusunda saplantılı kişiler, beslenme ile alakalı bazı hatalar yapabilirler. Unutmamak gerek ki dengeli ve eksiksiz bir beslenme programında yağlara ve karbonhidratlara da mutlaka yer verilmelidir.

Doymamış yağ asitleri, kandaki enerji deposu olarak görev alan lipitlerin üretimi için çok önemlidir. Yağ asitleri aynı zamanda kalp ve damar hastalıkları ve diyabet riskini de azaltmak için gereklidir.

 

Yalnızca karbonhidrat açısından zengin oldukları için pirinç, makarna, mısır ve arpa gibi tahıl ürünlerini tüketmekten kaçınmayın.

Ekmek istemeyen kadın

Kahvaltıda ve öğle yemeğinde (akşam yemeği opsiyonel olabilir), en azından bir adet karbonhidrat ağırlıklı yiyecek tüketilmesi gerekir. Aksi taktirde hayati organlarınız işlevlerini yerine getirebilmek için enerji ihtiyaçlarını karşılayamazlar.

Doğru Yemek Seçimi Aç Kalmak Anlamına Gelmez

Her şeyin fazlası zararlıdır. Çok fazla veya çok az yemek yemek de vücut için sakıncalıdır. Bu yüzden, hem aç kalmaktan hem de aşırı yemek yemekten kaçınmalısınız.

Bazı diyetler gün boyu altı veya sekiz öğüne paylaştırılmış küçük porsiyonlardan oluşur. Bu öğünlerin her biri gerekli besin öğelerini içermelidir.

Unutmayın ki profesyonel destek almaksızın az yemek yeme yöntemini uygularsanız anemiye yakalanma riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Light Kelimesinin Yanlış Kullanımı

Light kelimesi hemen hemen her paketlemede kullanılsa da sağlıklı bir seçim olmayabilir. Herhangi bir paketin üzerinde light veya diyet olarak belirtilmesi her zaman iyi bir seçenek olduğu anlamına gelmez.