Yatağa Daha Erken Gitmeniz İçin Beş Neden

28 Şubat 2019
Doğru zamanda ve doğru koşullarda dinlenmek, sağlığınız ve günlük performansınız üzerinde büyük etkiye sahiptir, özellikle de herhangi bir spor türüyle ilgileniyorsanız.

Alışmış olduğumuz yaşam tarzları ile günlük sekiz saatlik bir uyku süresi giderek uzaklaşan bir hedefmiş gibi görünüyor. Ancak, uzmanlar her gece yalnızca birkaç saatlik uyuma ile ilişkili olan sağlık problemleri hakkında uyarılar yapıyorlar. Okumakta olduğunuz yazımızda, neden daha erken uyumamız ve dinlenme zamanlarımıza ayrıcalık göstermemiz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Neden Yatağa Daha Erken Gitmeliyiz?

Erken yatmanın ve uyku kalitesini korumanın pek çok nedeni vardır.  Bedenimiz, fiziksel ve zihinsel sağlığını korumak için bu dinlenme evrelerine ihtiyaç duyar. Her gece sekiz saatlik kaliteli uykunun başlıca faydaları şunlardır:

1. Antioksidan Etkisi

İyi bir gece uykusu almak serbest radikallerin oluşması ile mücadele ederek hücresel hasarı önler. Bu durum; kanser, demans veya koroner problemler gibi pek çok dejeneratif hastalığın önlenmesi için çok önemlidir.

Rahat bir uyku çeken kadın.

Yeterli miktarda uyku ile yaşlanma semptomları geciktirilebilir ve cilt görünümü, kemik ve kas direnci geliştirilebilir.

2. Fiziksel ve Psikolojik Yıpranma İle Mücadele Ederken Daha İyi Bir Denge

Erken uyumak, herhangi fiziksel, bilişsel veya duygusal yıpranma durumunda vücudunuza yardımcı olacaktır. Uyku bozukluğu olan hastalarda depresyon, anksiyete, stres veya kızgınlık gibi çeşitli semptomların görülmesi daha olasıdır.

Bu nedenler dolayısıyla, iyi kalitede bir uyku çekmeniz fiziksel ve psikolojik bozuklukları önlemede yardımcı olur. Buna ek olarak, kaliteli bir uyku, sürekli olarak yorgun hissetme halini azaltmak ve enerji seviyelerini geliştirmek için de oldukça önemlidir. İyi uyursanız metabolizmanızı düzenlemeniz ve işinizde daha iyi bir performans sergilemeniz daha kolay olacaktır.

3. Sağlıklı Vücut Ağırlığınızı Korumak

Uyku eksikliği olan insanlar obeziteye daha yatkındır. Bu sebeple, sağlıklı bir kiloda kalmak da daha erken yatma ve daha kaliteli bir uyku süreci geçirme nedenleri arasında yer alabilir. Aşırı kilonun diyabet, hipertansiyon veya diğer kardiyovasküler problemler gibi birçok çeşitli konuda önemli bir risk faktörü olduğunu da unutmamalısınız.

4. İyi Uyumak Fiziksel Dayanıklılığınızı Arttırır

İş sorumluluklarımızı her gün yerine getirmek için kendimizi çok yüksek stres seviyelerine maruz bırakıyoruz. Ancak kişisel hayatımızı da ihmal etmemeliyiz. Hafta boyunca, geç saatlere kadar uyanık kalıyoruz ve yeni güne başlarken de erken kalkıyoruz.

Bunların hepsi kulağa sanki basit günlük rutinlermiş gibi geliyor, ancak bu durumlar sağlığımız için endişe verici riskler oluşturabilir. Doğru bir şekilde dinlenmeyen insanların vücutları aşırı çalışan makineleri andırır. Yeterince uyuyamamanın veya kötü uyumanın sonucu bir çöküştür ve asla bir yararı olamaz.

Vücudunuz kendini, her yeni güne hazırlamak, zorluklarla ve yeni duygularla baş edebilmek için yenilenmeye ihtiyaç duyar. Uyku, hücresel metabolizmayı ve bağışıklık sistemini direkt olarak etkilemektedir. Bu nedenle, iyi uyuyan insanlar acı ve ağrıya karşı daha dayanıklılardır ve çok sık hastalanmazlar.

5. İyi Uyumak Alzheimer Riskini Azaltır

Son yıllarda yapılan çalışmalarda günde 5 saatten daha az uyuyan insanlarda Alzheimer hastalığı ile ilişkili faktörlerin daha yüksek oranda bulunduğu belirlenmiştir. Aynı durum altı ila sekiz saat arası uyuyan ama uyku bozukluklarından şikayetçi olan insanlarda da gözlenmiştir.

Daha erken yatmayı düşünüyorsanız değerlendirmeniz gereken önemli faktörlerden birinin, Alzheimer hastalığını önlemek için beyninizi korumak olduğunu unutmamalısınız.

Daha Erken Yatmak ve Daha İyi Dinlenmek İçin İpuçları

Alışkanlıklarınızı değiştirmek ve yaşam kalitenizi artırmak genellikle kendi seçimlerinize bağlıdır. Daha iyi nitelikli bir uyku keyfi çekmek istiyorsanız, bu basit ama her gün uygulamanız gereken bir davranış gerektirir.

Aşağıdaki öneri ve ipuçlarını takip ederek uyku kalitenizi kolaylıkla artırabilirsiniz:

  • Günlük stres seviyenizi azaltın.
  • Doğal ve organik yiyecekleri öncelikli tutan tam ve dengeli bir diyet programı uygulayın.
  • Düzenli bir egzersiz programı hazırlayın (tercihen, her gün 30 ile 60 dakika arasında)
  • Kendi dinlenme, rahatlama ve eğlenme zamanlarınıza öncelik gösterin (kimse sadece iş için yaşamamalı).
  • Kişisel hayatınız ve iş hayatınız arasında sağlıklı sınırlar oluşturun.
  • Yoga ve pilates gibi sizi fiziksel ve zihinsel olarak dengede tutacak bir hobi veya aktiviteye başlayın.

Son olarak, uyku bozuklukları üzerinde uzmanlaşmış bir doktora görünmenizin önemini vurgulamalıyız. Bu sayede, stresi azaltmanız ve daha iyi uymanızı sağlamak için doğal ürünler veya ilaca dayalı bir tedavi ihtiyacınız değerlendirilebilecektir.