Saunanın Sağlık Üzerindeki Altı Faydası

23 Şubat 2019
Saunaya gittiğimizde rahatlamak, biraz dinlenmek ve kaliteli zaman geçirerek stresi ve günlük yaşamımızdaki sorunları bir kenara bırakmak isteriz. Rahatlamak, günümüzde gittikçe daha fazla gerekli hale gelmektedir ancak bunu elde etmek çoğu zaman zordur.

Günümüzde her şehirde hatta küçük yerleşim yerlerinde bulunan kaplıcalarda bile bir sauna bulmak mümkündür. Saunanın sağlığa faydaları ve sadeliği eski zamanlardan beri değişmedi. Sonuçta tek ihtiyacınız olan ahşap bir oda, bir soba ve biraz buhar. Saunanın size sunabileceği tüm sağlık hizmetlerinden bu şekilde faydalabilirsiniz.

Saunanın Faydaları Nelerdir?

Sauna denince aklınıza filmlerdeki gibi kilolu erkeklerin buhar içinde oturup iş tartışması mı geliyor? Aslında sauna ideal bir çift aktivitesi veya arkadaşlarınızla buluşmak için farklı bir yer olabilir.

Saunaya gitmenin faydaları hem dışsal hem de içseldir yani fiziksel ve zihinsel. Bununla birlikte saunaya girmek için uygun olup olmadığınızı doktorunuza sormalısınız.

Bu sıcak ahşap odacığın içinde oturmanın bazı faydaları şunlardır:

1. Kan Basıncı ve Kan Dolaşımını Düzenler

Cildiniz saunada ısınmaya başladığında vücudunuzdaki kan akışını sağlamak için kalbiniz daha hızlı atmaya başlar. Bu toksinleri ortadan kaldırmaya yarayan daha hızlı bir kan dolaşımı sağlar. Bu nedenle kalp rahatsızlığı olanlar saunada sadece kısa bir zaman geçirmelidir.

Saunada rahatlayan bir kadın

2. Zararlı Bakterileri Yok Eder

Antik çağlardan beri insanlar kendilerini bakterilerden korumak için su ve buhar kullandılar. Birçok mikroorganizma yüksek sıcaklıklarda yaşayamaz bu nedenle Rusya ve Finlandiya gibi ülkelerde kadınlar saunalarda doğum yaparlar.

Soğuk algınlığınız veya hafif bir enfeksiyonunuz varsa sıcak ve buharlı bir saunayı ziyaret etmekten çekinmeyin. Çıkarken kendinizi daha iyi hissedeceksiniz!

3. Sizi Rahatlatır

Aşırı stres toplumumuzda yaygın bir problemdir;  sürekli acele ediyoruz, hiç bitmeyen yapılacaklar listelerimiz ve başımızda sürekli dolaşan sorumluluklarımız var. Saunanın faydalarından biri, gerginliği hemen alarak zihinsel netlik kazanmamızı ve böylece saniyeler içinde tüm vücudumuzun rahatlamasını sağlıyor olmasıdır.

Yorucu bir iş gününden sonra bir saunayı ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Bu sayede sıcak odada geçireceğiniz birkaç dakikadan sonra yeniden canlanmış hissedeceksiniz. Kendinize gelmek için haftasonu şehri terk etmenize ya da Karayipler’de uzun bir tatile çıkmanıza gerek yok! Bir sauna sizi hemen rahatlatacaktır. Uykusuzluk sorunu yaşayanlar için de idealdir!

4. Cilt Detoksu

Sıcaklık arttığında ve terlemeye başladığımızda toksinleri atmak için cildimizdeki gözenekler açılır. Genel olarak metro istasyonları ve metrobüs gibi mikrop dolu ortamlarda, kirliliğe ve is gibi zararlı maddelere maruz kaldığımız göz önüne alındığında bu durum cildimiz için çok iyidir.

Saunaya gitmek yüzünüzü, birikebilen makyaj kalıntıları ve havadaki kirlerden arındırmak için harika bir yoldur.

aynada yüzünü inceleyen kadın

5. Ağrıyı Hafifletir

Genelde kramp veya kas ağrınız olduğunda sıcak bir duş almak veya sıcak tampon uygulamak önerilir. Saunanın diğer faydalarının yanında; artrit, burkulmalar ve diğer eklem ağrıları üzerinde terapötik bir etkiye sahip olması da vardır.

Spor salonunda yoğun bir egzersiz seansından sonra saunaya gitmekten çekinmeyin! Kaslarınız size müteşekkir olacak ve yorgunluktan daha hızlı bir şekilde kurtulacaklardır.

6. Nefes Alışverişinizi Düzenler

Sauna gözeneklerinizi açtığı gibi akciğerlerinizi de genişletir. Isı ve buhar; öksürüğünüz, grip veya bronşitiniz olduğunda ciğerlerinizdeki sıkışıklığı hafifletmek için sıklıkla kullanılır.

Hasta olmasak bile solunum sistemlerimize yapışabilecek zararlı maddelerden kurtulmak için saunaya gitmek her zaman faydalıdır.