Sağlık İçin Dinlenmenin Önemi

Düzgün dinlenmek; iyi beslenmek, alkollü içeceklerin ve sigaranın tüketilmesinden kaçınmak kadar önemlidir. Hem miktar hem de dinlenme kalitesi önemlidir.
 

Sporu sevdiğinizi ve sağlıklı beslendiğinizi biliyoruz ve bunu yaptığınız için sizi kutlarız. Ama bazen biz fark etmeden gözden kaçabilecek bir şey vardır: Dinlenmenin önemi. Hepimiz yaşamışızdır ama alışkanlıklarımızı her zaman değiştirebiliriz. Bu bir disiplin meselesidir ve sporcular olarak bunun hakkında çok şey biliyoruz. Başlangıç olarak sağlığımız için dinlenmenin önemini hatırlayalım.

Yeterince dinlenmek neden zordur?

Şüphesiz birden fazla vesileyle: “24 saat içinde yeterli zamanım yok” cümlesini duymuş veya söylemişsinizdir. Nedenini bilmesek de bu durumu ortaya çıkaran unsurun modern yaşamın hızı olduğu görünüyor.  Annelerimizin ve büyükannelerimizin elle bulaşık yıkadığını, zor yemekler pişirdiğini, dikiş yaptığını ve günde daha nice şeyleri yaptığını düşündüğümüzde “Peki ya biz” demekten kendimizi alamayız. Gerçekten zamanımızla ne yaparız?

Bize her konuda yardım edecek bir teknolojiye sahip olmamıza ve hazır yiyecekleri alabileceğimiz yerler bulunmasına rağmen çok fazla zamanımız yok gibi gözüküyor. Stresli yaşama hızımız ve zamanın değişmesi bu durumu doğrulamaktadır. Önceliklerimizi belirlememize rağmen en önemlilerinden birini unutuyoruz: Dinlenme.

İş, aile ve spor genellikle hayatımızdaki en önemli üç şeydir. Ve öyle görünüyor ki gün bittiğinde başka bir şey yapmak için yeterli zaman yoktur. Ancak alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz çünkü dinlenmenin önemi hayatınızdaki diğer ihtiyaçlardan daha büyüktür.

 

Dinlenmenin önemi

uyuyan kadın

Şimdi neden alışkanlıklarımızı değiştirmemiz,  dinlenmenin önemini düşünmemiz ve hayattan daha fazlasını almamız gerektiğine bakalım.

Enerji

Dinlenme, vücudumuzun gücünü yeniden kazanması ve organlarımızın harcadıkları enerjinin tümünü geri almasına olanak sağlamamızdır. Yorucu bir günden sonra bedenimiz aktivitelerle dolu bir başka güne dönmek için sıfırdan başlar. Yeteri kadar dinlenmediğimiz zaman enerjimiz daha az olacaktır ve bu da hasta olmamıza neden olabilir.

Stres

Stres, insanların dinlenme eksikliği nedeniyle karşılaştıkları başlıca sorunlardan biridir. Stres, sorun olmasının yanı sıra, vücudunuzda hoş olmayan belirtilere de neden olabilir. Örneğin: Saç dökülmesi, kafadaki yaralar, deri döküntüleri veya aşırı yorgunluk gibi.

Kötü ruh hali

bağıran kadın

Yeterince dinlenmediğimizde ruhumuz acı çeker bu durum işimiz, ailemiz ve arkadaşlarımızla kötü ilişkilere yol açacak ani ruh hali değişikliklerine neden olur.

Dinlenme olmadan hayatı olumsuzlukla görür ve kişisel ilişkilerimizde sorun yaşarız. Bu, fiziksel sağlığımız ve duygusal sağlığımız için hiç de yararlı olmayan bir durumdur.

Kilo almak

Yeterince uyumamak ya da dinlenmemek kilo almanıza neden olacak hormonal ve metabolik bir dengesizlik yaratıyor. Spor yaparak ve disiplinli olarak sağlıklı kalmaya çalışıyorsanız ve yeterince dinlenmiyorsanız spor size fayda sağlamaz.

Zamanın geçişi ile kötü alışkanlıkların sizi aşırı kilolu olmaya götürmesi muhtemeldir ve bu uzun vadede daha da büyük sorunlara neden olacaktır.

 

Gördüğünüz gibi sağlıklı olmak spor, sağlıklı beslenme ve dinlenme anlamına gelmektedir. Bu faktörlerden hiç biri diğerinden daha önemli değildir. Her üçü de sağlıklı olmak için gereklidir ve bu nedenle eşit derecede önemlidirler. Muhtemelen alışkanlıklarınızı değiştirmek için çaba harcamanız gerekecektir ama buna değecektir.

İşinizi kolaylaştırmak için gününüzü nasıl bölebileceğinize dair hızlı bir yöntem paylaşacağız: Günün 24 saati var bu yüzden bunların sekizini çalışmak için kullanın, sekizini uyku için ve diğer sekizini istediğiniz herhangi bir şey için kullanın!