Antrenman Sonrası Dinlenmek İçin Ne Kadar Ara Verilmeli?

3 Aralık 2018
Antrenman sonrası yeteri kadar dinlenmek ve vücuda toparlanması için zaman vermek, en az spor yaparken gösterilen çaba ve harcanan enerji kadar önemlidir. Bu sayede vücuda antrenman sonrası eski performansına kavuşabilmesi için ihtiyaç duyduğu iyileşme süresini tanımış olursunuz. 

Düzenli olarak spor yapan kişiler tarafından doğru bilinen yanlışlardan biri de fazla spor yapmanın daha faydalı olduğu düşüncesidir. Fakat gerçek şu ki, vücudu aşırı yormak sağlık üzerine bazı olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu yazıda antrenman sonrası dinlenmenin öneminden, vücudu aşırı yormanın yol açabileceği problemlerden ve dengeli bir antrenman programının nasıl olması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Neden antrenman sonrası dinlenmeye ihtiyaç duyarız?

Bazı insanları kafalarına koyduklarına ulaşmadan durdurmanın yolu yoktur. İşte bu yüzden, ağrı ve tutukluk hissedilse dahi spor yapmaya devam etmek ve aksi halide sonuç alınamayacağını düşünmek anlaşılabilir bir durumdur. Fakat bu aslında büyük bir hata olabilir. Kasların gelişebilmeleri ve güçlenebilmeleri için antrenman sonrası dinlenme en az antrenmanın kendisi kadar gereklidir. 

masajın faydaları

Gereğinden fazla spor yapmak performansta düşüşe, atardamar basıncında artışa, uyku düzensizliğine ve benzer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bilindiği üzere spor yaparken kas yıkımı gerçekleşir ve bunun sonucunda kaslar iyileşebilmek için dinlenme sürecine ihtiyaç duyarlar. Aksi taktirde, tedavisi mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıkabilir.

Unutmayın ki gereğinden fazla spor yapmak yalnızca vücudu değil zihni de etkiler. Duyguların ve ruh halinin performans üzerine büyük bir etkisi vardır. Yani, vücut ağır antrenmana hazır olsa bile zihin bunu başarmaya engel olabilir.

Antrenman sonrası dinlenmek için ne kadar ara verilmeli?

Birçok kişi haftanın her günü spor salonuna gitmeyi ve antrenman yapmayı hedefler. Elit atletler altı hafta boyunca antrenman yapıp sonrasındaki bir haftayı dinlenmeye ayırırlar. Yani, atletler dahi vücudun toparlanması için antrenman sonrası dinlenmeye vakit ayırırlar. Fakat siz bir atlet olmadığınız gibi onlarla aynı yoğunlukta antrenman da yapmamalısınız. Atletler bile toparlanmak için antrenman yapmaya ara verdiklerine göre siz de mutlaka dinlenmeye vakit ayırmalısınız.

Olması gereken sıklık haftanın 3 – 4 gününü antrenman yapmaya ayırmaktır. Spor salonuna 1 – 2 saatliğine uğradığınızda sağlığınızı ve performansınızı riske atmaksızın gözle görülür ve etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Ayrıca, elit atletler diğer kişilerden farklı olarak kasların iyileşme sürecini hızlandırmak amacıyla antrenman programlarını vitamin ve mineral takviyesi ile desteklemeye çalışırlar. Unutmayın ki, kasların dinlenme süreci sonucu doğal yollarla iyileşmeleri gerekir.

Peki bu antrenman sonrası ayrılan dinlenme günlerinde hiçbir şey yapmamanız anlamına mı geliyor? Tabi ki hayır. Çünkü bu şekilde geçirilen bir aktif bir de hareketsiz yaşam tarzının birleşimi sizi etkili sonuçlara götürmez.

Dinlenme günlerinde ne yapılmalı?

yürüyen kadınlar

Dinlenme günlerini fiziksel aktiviteyi tamamen sıfırlayıp yatarak ve uyuyarak geçirmektense yürüyüş, yüzme, yavaş tempoda paten kayma gibi nispeten hafif ve az yorucu aktivitelerle geçirmenin kas onarımı açısından oldukça faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Yoga, pilates ve zumba da hafif ve az yorucu aktiviteler için uygun alternatiflerdir. Spor salonunda haftanın 3 – 4 gününü yoğun antrenman yaparak geçirip kalan 1 – 2 günde de daha hafif ve az yorucu derslere katılmanızı veya bahsettiğimiz aktivitelere zaman ayırmanızı tavsiye ederiz.

Buna ek olarak dinlenme günlerinde kas onarımını hızlandırmak için yapabileceğiniz birkaç şey daha vardır. Örneğin buz banyosu, esneme veya masaj gibi. Unutmayın ki tüm bu süreç boyunca sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Özellikle de protein ağırlıklı besinler tüketmek kasların onarımını hızlandırır.

Antrenman sonrası dinlenmeye ne kadar zaman ayrılması gerektiği ile ilgili bir sınırlama yoktur fakat vücuda toparlanma süresi mutlaka tanınmalıdır. Paylaştığımız tavsiyeler sayesinde haftanın her günü vücut şeklinizi korurken kaslarınıza onarım ve toparlanmaları için de zaman vermiş olursunuz.

Spor ve egzersiz konusunda daha fazlası daha iyidir düşüncesi geçerli değildir. Aksine, etkili ve dengeli bir şekilde antrenman yapmak en önemli noktadır ve siz bunu başarabilirsiniz!