Spor Yaparken Bu Çaylak Hatalarına Düşmeyin

11 Şubat 2019
Spor yaparken bu ipuçlarını aklınızda bulundurun. Gerçekçi olmayan hedeflere ulaşmak için acele etmek, özellikle de fitness yolculuğunuzun başlarında geri tepecektir. 

Sonunda egzersiz yapmaya başlamak için gerekli motivasyona sahipsiniz. Aktif olmaktan ve sağlıklı beslenmekten elde edilen faydalar, özellikle kilo vermek ve sağlıklı kalmak isteyen herkes tarafından bilinir. Ancak spor yaparken, özellikle de egzersiz yapmaya yeni başladıysanız ve ne yaptığınızı bilmiyorsanız, bazı çaylak hatalarına düşebilirsiniz. Bu hatalar size hedeflerinizin tam tersi sonuçlar verebilir. Bu hataların ne olduğunu bilmek ister misiniz? Yazımızı okumaya devam edin!

Spor Yaparken Düşülen En Yaygın Çaylak Hataları

Sıfırdan 100’e Çıkmak

Fitness yolculuğunuza başladığınızda, ilk üç gün zordur çünkü kaslarınız ağrır. Bu süreden sonra, çok kısa sürede sıfırdan yüze çıkma isteğiniz olabilir. İleri seviye egzersizler veya yoğun antrenmanlar, yeni başlayanlar için yapılacak en iyi şeyler değillerdir. Vücudunuzun ve kaslarınızın tüm bu çabaya ve efora yavaşça alışması gerekir.

Büyümesi ve dinlenmesi için kaslarınıza zaman tanıyan ilerleyici bir egzersiz yapın, böylece sakatlanmaları önleyebilirsiniz.

Ağırlık Kaldırmamak

Kilo vermek için spor salonuna üye olan kişiler, genellikle ağırlık kaldırmanın onları daha çok kaslı hale getireceğini ve sonuç olarak kilo alacaklarını düşünür. Oysa bu tamamen yanlış bir düşüncedir: ağırlıklar, yağ yakmak ve dolayısıyla, kilo vermek için en etkili yoldur. Tartıda gördüğünüz ağırlığınız aslında önemli değildir, nasıl göründüğünüz ve elbiselerinizin size nasıl uyduğu önemlidir.

ağırlık çalışan kadın

Bir beden küçüldüğünüz halde kilo vermemiş olabilirsiniz çünkü yağ yakarken kas kütlesi kazanmışsınızdır. Dahası, ağırlık kaldırmak vücudunuzu en yüksek potansiyeline ulaştıracak şekilde çalıştırır. Bu da metabolizmanızı hızlandırır ve tüm vücudunuzu şekillendirir. Böylece kilo kaybından kaynaklanan cilt sarkmasının önlenmesine yardımcı olur.

Her Şeyi Yemek

Birçok insan, spor yaptıkları takdirde istedikleri her şeyi yiyebileceklerini düşünmektedir. Oysa bu hiç de doğru değildir. Bununla birlikte, ne kadar yiyebileceğiniz hedeflerinize bağlıdır. Vücudunuzu şekillendirmek ve kilonuzu korumak istiyorsanız, genellikle yaptığınız gibi yiyebilir ve istediğiniz sonuçları alabilirsiniz.

Ancak kilo vermek istiyorsanız, kalori alımınızı azaltmanız gerekecektir. Ayrıca yağ ve şeker oranının düşük olduğu, karbonhidratların temel bir rol oynadığı, dengeli ve sağlıklı bir diyetin iyi sonuçlar elde etmek için gerekli olduğunu unutmayın.

İstikrar

Egzersiz ve sağlıklı beslenme sayesinde istediğiniz sonuçları görmeye başladığınızda, spor salonuna haftada dört kez ve hatta daha sık gitmek için motivasyonunuz artar. Ancak zamanla canınız sıkılıp ve egzersiz günlerinizi azaltabilir, hatta spor yapmayı tamamen bırakabilirsiniz. Oysa spor yaparken ilerlemenin devamı için istikrar ve kararlılık çok  önemlidir.

koltukta dinlenen kadın

Her Zaman Aynı Şeyi Yapmak

Şunu hayal edin: özellikle vücudunuzun beğenmediğiniz bölgelerini şekillendirmek için mükemmel bir makine buldunuz ve her gün kullanıyorsunuz. Kötü haber! İlk başta, size istediğiniz sonuçları verse de, sonunda vücudunuz buna alışır. Nihayetinde aynı egzersize “bağışıklık” kazanırsınız. Spor yaparken karşılaşılan en yaygın hatalardan biri budur.

Yağları bölgesel olarak eritemeyeceğinizi unutmayın, bunun yerine vücudunuzun tüm bölgelerinden yağ yakmalı ve dolayısıyla, başka egzersizler yapıp rutininizi değiştirmelisiniz. Örneğin, bir gün bacaklarınızı ve sırtınızı, başka bir günde de kolları ve karın kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

Isınma ve Gerilme Hareketi Yapmamak

İlk günleri geride bıraktığınızda ve kaslarınız eskisi kadar ağrımamaya başladığında, kaslarınızla ilgilenmeden egzersiz yapabileceğinizi düşünmeyin. Unutmayın, kardiyo ile ısınma ve her antrenmandan sonra esneme, sakatlanmalardan kaçınmak için gereklidir. Isınma ve esneme, fitness yolculuğunuzda sizi başarıya götürecektir.

Tüm bu ipuçlarını göz önünde bulundurursanız, spor yaparken “çaylak” hatalarına düşmezsiniz. Bu hatalar, elde etmek istediğiniz amaçları engelleyecek ve hatta sakatlanma riskinizi artıracaktır. Kimse bunun kolay olacağını söylemedi, ama imkansız değil, yapabilirsiniz!