Kilo Almanızın 4 Nedeni

17 Şubat, 2020
Kilo almanızın nedenleri, hareketsiz bir yaşam tarzı ve kötü beslenme alışkanlıklarından yaşam değişiklikleri ve hormonal problemlere kadar değişebilir.
 

Kilo alımının nedenlerini tespit etmek için en önemli başlangıç noktası, bunun neden olduğunu anlamak ve bulguları bir plan oluşturmaya dayandırmaktır. Bu plan daha sağlıklı bir vücut ağırlığı elde etmenize yardımcı olacaktır.

Neden kilo alıyorsunuz?

Hormonal problemler doktorunuz tarafından kapsamlı bir değerlendirme gerektirir. Ayrıca vücut ağırlığında kademeli veya ani bir değişikliğe yol açan çeşitli değişiklikler yaratabilecek farklı durumları da listeleyebilirsiniz.

Pratikte, doğum, iş, duygusal problemler, stres veya sigarayı bırakma, kilolanmanızın nedenlerinden bazılarıdır.

Kilo almanızın ana nedenleri

1. Stres

Kuşkusuz, vücut ağırlığında bir artışın meydana gelmesinin ana nedenlerinden biri strese bağlıdır. Dünyadaki milyonlarca insanı hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkileyen sessiz bir eğilimdir.

Birçok durumda, stresli durumlar, yüksek yağ ve yüksek şeker içeren yiyecekleri içeren kontrol edilemeyen yeme alışkanlıkları oluşturur. Sonuç olarak, ani kilo artışı meydana gelir.

İşle ilgili, ekonomik veya duygusal sorunlar stres yaratan en yaygın nedenlerden bazılarıdır. Stresi telafi etmek ve kilo artışını önlemek için, bir tür fiziksel aktivitede bulunmak en iyisidir.

Bu fiziksel aktivite enerji yakmaya ve endişeleri azaltmaya hizmet edecektir. Benzer şekilde, durum gerektiriyorsa, bir uzmandan yardım istemek de tavsiye edilir.

2. Sigarayı bırakmak

Sigarayı bırakmak insanların kilo almasının bir başka yaygın nedenidir. Bunun nedeni, sigara içen kişinin nikotin kaybına ilişkin kaygıyı telafi etmek için yiyeceklere başvurmasıdır.

 
kilo ve sigara ilişkisi

Buna ek olarak, sigarayı bıraktığımızda metabolizmamızın baz oranı önemli ölçüde azalır, bu yüzden kilo alımı daha olasıdır. Aslında, çeşitli çalışmalar sigarayı bırakan kadınların takip eden aylarda ortalama on kilo aldığını göstermektedir.

Olası kilo artışlarına rağmen, çok sayıda sağlık yararı getireceğinden sigarayı bırakmak iyi bir karardır. Öte yandan, kilo alımını önlemek için, günde birkaç öğünü önceden ve küçük porsiyonlar halinde hazırlanması tavsiye edilir.

Bu anlamda, tohumlar, yoğurtlar, sağlıklı proteinler ve diğerleri gibi sağlıklı atıştırmalıkları dahil edebilirsiniz. Aşırı yemek yemeyi, atıştırmayı kontrol altına almak ve yemeklerin kalori alımını kontrol etmek ve bazı fiziksel aktiviteler yapmak önemlidir.

3. “Ben” etkisi

“Ben” etkisi, bir kişi sıkı bir diyetten yaptıktan ve diyeti tamamlandıktan kısa bir süre sonra kilo vermeyi başardığında, hızlı ve kontrolsüz bir şekilde kilo almaya başladığında ortaya çıkar. Bu durum zannedilenden de çok daha yaygındır ve metabolizmada önemli değişikliklere ve hasarlara neden olur.

En iyisi aç kalmamak veya kısıtlayıcı olan rejimler uygulamamak ve bunun yerine dengeli bir şekilde tüm yiyecekleri içeren rejimler uygulamaktır.

salata yiyen kadın
 

Birçok kadın ve erkek, vücutlarına uyguladıkları katı diyetlerden ötürü metabolizmalarında önemli değişikliklere maruz kalmaktadır. Bu ani değişiklikler sağlıklı değildir ve tam da bu nedenle kilo artışı kontrolsüzce ortaya çıkmaktadır.

Bu yan etkilerden kaçınmak için herhangi bir yiyeceği kısıtlamamak önemlidir. Ancak bunları daha dengeli bir şekilde entegre etmek gerekir. Bu, proteinlere, meyvelere ve sebzelere daha fazla önem verir ve bazı yağ ve şeker türlerini azaltır.

4. Hormonal sorunlar

Şüphesiz, hormonlar vücut ağırlığındaki değişikliklerde de öncü bir rol oynar. Bu nedenle, birçok insan sağlıklı beslenmelerine ve egzersiz yapmalarına rağmen sonuç alamaz.

Bu durumlarda, bir değerlendirme yapmak ve herhangi bir hormonal dengesizliğin veya kilo alımına katkıda bulunabilecek başka bir nedenin olup olmadığını belirlemek için bir doktora görünmek önemlidir. Buna dayanarak, uzman en uygun tedaviyi belirleyecek ve bu tedavi ile hasta uzun zamandır beklenen ilerlemeyi kaydetmeye başlayacaktır.

Kilo almamızın nedenleri çok değişkendir, bu nedenle kendimizi diğer insanların deneyimleriyle karşılaştırmamak önemlidir. Belirli bir plan yapmak ve daha iyi bir yaşam tarzının arzulanan hedeflerine ulaşmak için değişime yol açacak nedenleri belirlemek önemlidir.