Fiziksel Performansınızı Geliştirmek İçin Beyniniz Üzerinde Çalışın

06 Aralık, 2019
Bilişsel aktiviteleri üzerinde kontrol sahibi olan sporcuların çalıştıkları spor dallarında da daha başarılı oldukları doğrudur. Bedenimiz bir bütündür ve beden ve zihin arasında oluşacak bağ, bu iki olgu için de faydalıdır.
 

Beyninizi çalıştırmanın fiziksel performansınızı geliştirmek için de faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Bir hareket yaptığımızda o hareket beynimizde bir yerde işlenir.

Eğer tekrar tekrar zihinsel işler yaparsak ve aşamalı olarak bunların karmaşıklığını artırırsak, vücudumuz daha iyi nöral bağlantılar kurar. Bu sayede, beyin aktivitesi gelişir ve bu gelişim fiziksel performansa yansır.

Vücut-beyin düzeni nasıl işler

Herhangi bir hareketi yapmadan önce ve yaptıktan sonra beynimiz, milyonlarca hesaplama yapar. Bu hesaplamalar, beynin hareketi önceden tahmin etme becerisi ile ilgilidir.

Bir spor hareketini her yaptığımızda, beynimiz ve hafızamıza çokça bilgi göndeririz. Bunu yaparak, hareketlerimizi mükemmelleştirebiliriz.

Görme ya da dokunma gibi duyularımızın rolü de bu sistem için çok önemlidir. Bu yüzden, yaptığımız her antrenman, egzersiz ve aktivite, bunları gelecekte tekrarladığımızdaki kabiliyetimizi iyileştirir.

Hareketleri yapmak için beynimiz ve kaslarımız arasındaki bağ, karmaşık bir sinir ağı aracılığıyla motor nöronlarda yerleşmiştir. Hareket etme becerisi, bizim tür olarak evrimleşmemizi ve hayatta kalmamızı sağlayan beceridir.

Fiziksel performansınızı geliştirmek için beyin egzersizleri

Araştırmacılar, profesyonel sporcuların spor dışında yaptıkları aktiviteler ile ilgili bir çalışma yapmıştır. Alınan sonuçlara göre, okurken, yazarken, ders çalışırken ya da bir iş geliştirirken daha fazla bilişsel aktivite kontrolü yüksek olan sporcuların yaptıkları sporda da daha iyi sonuçlar elde ettiği görülmüştür.

 

Ayrıca, bu kişilerin daha iyi bir fiziksel durumun yanında günlük duygularıyla da ilgili daha iyi olduğu ortaya çıkmıştır. Bu durum, sporcuların egzersizlerini daha olumlu bir düşünce yapısı ile yapmasına yardımcı olmuştur.

sporcu kadın

Kısacası, motor becerilerinin yanında bilişsel becerilerini de geliştiren bir sporcunun, yaptığı aktivitelere de olumlu etki sağlayacağı sonucuna varabiliriz.

Beyninizi çalıştırma yolları

Bu amaca ulaşmamızı sağlayacak sayısız aktivite vardır. Örneğin, video oyunu oynayabilir, kitap okuyabilir, bir şeyler yazabilir ya da şematik bir şekilde bir şeyler ezberleyebilirsiniz. Ayrıca, resim yapmak ya da bir şey inşa etmek gibi sanatsal becerileri geliştirmek de iyi olacaktır.

Seçtiğiniz sporla beraber yapabileceğiniz hobiler bulmanız da işe yarayacaktır. Tekrar yaptığınızda bunun faydalarını siz de göreceksiniz. Tabi ki, bazı şeyleri teknolojinin sizin yerinize yapmasını seçmekten kaçınmalısınız.

Örneğin, GPS teknolojisini düşünün. GPS sayesinde beyninizin rotaları ezberlemesine gerek kalmaz ve bu aktivite için gerekli olan zihinsel süreçlerden geçmezsiniz. Bu süreç, artık tamamen küçük bir cihazın elindedir. Eğer beyninizi olabildiğince uyarmazsanız, bir noktada becerileri gerileyecektir.

 

Fiziksel performansınızı geliştirmek için çoklu çalışma

Profesyonel antrenörler, sporcuları ve rahabilitasyon hastaları için çoklu çalışma sistemi kullanırlar. Bu sistem, kişiyi birbiriyle doğrudan ilişkili olmayan birkaç uyarana maruz bırakmayı içerir.

Bu tür bir zihinsel beceri antrenmanlarından birisi, sporcuyu bir bilgisayar ekranının karşısına geçirerek ona rastgele nesneler göstermektir. Bu aktivite bittikten sonra, kişiden monitörde gördüğü nesneleri sayması istenir.

Bunun zor tarafı, kişinin bu egzersizi yaparken aynı zamanda normalde yaptığı sporu da yapması gerekmesidir. Bu spor, eğer kişi bir futbolcuysa ayakla bir topu kontrol etmek ya da basketbol oyuncusuysa bir topu yerde sektirmek olabilir.

Bu sistemin spor performansını artırmada ideal bir yöntem olduğu ortaya çıkmıştır. Bu yüzden, bugünlerde pek çok profesyonel tarafından kullanılmaktadır.

Kaydetse de yoksaysa da, ne kadar dış uyarana maruz kalırsak, beyin aktivitemiz de o kadar fazla olur. Bu yüzden, çoklu çalışma, beyninizi çalıştırmak ve fiziksel performansınızı geliştirmek için harika bir yoldur.

Duygusal kontrol

Duygusal kontrol, sadece sporcular değil her insan için önemli olan bir kavramdır. Bir aktiviteye motivasyon ile başlamak, beklentilerimizin tamamını karşılamakta bize yardımcı olacaktır.

Aynı şekilde, bu konuyla ilgili isteksiz olmak, yaptığınız aktivitede zayıflamanıza sebep olabilir. Duygularımızın beynimizdeki varlığı, günlük fiziksel perfomansımızda etkisini gösterir.

 

Duygusal kontrol eksikliğine örnekler

Profesyonel bir sporcu, öfkesine kapılırsa ve rakibine karşı agresif bir tavır sergilerse, bunun çok olumsuz sonuçları olabilir.

fiziksel performansınızı geliştirmek

Bu örneği, başka alanlara da uyarlayabiliriz. Eğer bir insan, dış stres faktörlerinin kendisini etkilemesine izin verirse, yaptığı işte iyi bir performans sergileyemez. Bu durumdaki sporcular, antrenmanlarını kaçırmaya bile başlayabilir.

Fiziksel performansınızı geliştirmek için çeşitlilik çok önemlidir

Beynimizi çalıştırmadığımız sürece sadece fit bir vücuda sahip olmanın ne önemi var ki? Tabi, bunun tam tersinin de doğru olduğunu düşünebiliriz. Yapabileceğimiz en iyi şey, tüm ihtiyaçlarımızı karşılayacak aktiviteleri yapmaktır. Bu sayede, hem fiziksel hem de zihinsel alanda eksiklik çekmemiş oluruz.

İnsan fizyolojisi bu konuda çok verimlidir; bir alanda kendinizi geliştirmeye başlayın ve diğer alanlardaki gelişimi kendiniz gözlemleyin. Aristoteles’in de dediği gibi: “Bütün, parçalarının toplamından daha büyüktür.”

 
  • Giorgia Cona; Annachiara Cavazzana; Antonio Paoli; Giuseppe Marcolin; Alessandro Grainer; Patrizia Silvia Bisiacchi. 2015. It’s a Matter of Mind! Cognitive Functioning Predicts the Athletic Performance in Ultra-Marathon Runners. https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0132943
  • Bettina Wollesen; Klaus Mattes; Sören Schulz; Laura L. Bischoff; L. Seydell; Jeffrey W. Bell; Serge P. von Duvillard. Effects of Dual-Task Management and Resistance Training on Gait Performance in Older Individuals: A Randomized Controlled Trial. doi: 10.3389/fnagi.2017.00415
  • Cristina Sáez. El cerebro y el deporte. https://cristinasaez.files.wordpress.com/2011/07/deporte-y-cerebro.pdf
  • William Ramírez Silva. La neurocognición en los procesos de entrenamiento deportivo. Universidad de San Buenaventura. http://viref.udea.edu.co/contenido/publicaciones/memorias_expo/entrenamiento/neurocognicion.pdf