Takım Çalışması Fiziksel Performansı Geliştirir

09 Ekim, 2019
Bazen, antrenman ezici ve sıkıcı olabilir, bu nedenle takım çalışması performansı artırmak için bir alternatiftir. Bu yazıda sporda neden bir arkadaş sahibi olmanın gerekli olduğunu öğreneceksiniz!
 

Grup etkinliklerine katılmaktan ve her zaman başkalarının yanında olmaktan hoşlanan oldukça sosyal insanlar var. Öte yandan, eşlik etmeyi sevmedikleri anlamına gelmese de, bireysel etkinlikleri tercih edenler de vardır. Takım çalışması fiziksel performansı artırabilir, ancak takım çalışmasını tercih etmenin diğer avantajları nelerdir?

Kendinizi en çok özdeşleştirdiğiniz kişilik türüne bakılmaksızın, takım çalışması fiziksel performansınızı birçok yönden artırabilir. Şimdi, sporcu olarak gelişmenin nasıl ve neden harika bir seçenek olduğunu açıklayacağız.

Takım çalışması fiziksel performansı ve motivasyonu artırabilir

Bir sporcunun en iyi performansı göstermesi için, yüksek düzeyde motivasyona sahip olması gerekir. Spordaki motivasyon, gittikçe daha fazla ilerleme için bir baskı görevi görür, bu da performansın kilit bir yönünü oluşturur.

Motivasyonun büyük bir çoğunluğu her sporcunun içindedir. Bununla birlikte, etraflarındaki insanlar onu teşvik etme gücüne sahiptir. Takım olarak çalışırken, bireyler birlikte hedefe ulaşmak için birbirlerini teşvik etme eğilimindedirler.

Bu yüzden takım çalışması spor grubundaki bağları güçlendiriyorsa fiziksel performansı inanılmaz bir şekilde artırabilir. Bu şekilde, daha iyi bireysel ve toplu sonuçlar için birbirlerini teşvik edebilirler.

takım çalışması yapan insanlar
 

Karşılıklı destek

İnsanın temel psikolojik ihtiyaçlarından biri çevrelerinin bir parçası olan insanlar tarafından desteklenmiş hissetmektir. Üçüncü taraf desteği, güvenlik hissini ortaya çıkarır bu da karşılığında farklı alanlarda performansı artırır.

Spor dünyasında, bir ekibin desteğini almak iyi bir iş yapma arzusunu arttırır; bu nedenle spor performansını artırır. Dahası, sadece spor seviyesinde değil, kişisel düzeyde de destek alıyoruz.

Performansı artırma baskısı

Bir spor takımının parçası olduğunuzda, bireysel fiziksel performans çok önemli hale gelir. Bunun nedeni, bu performansın bir kısmının, o konsolide spor takımının sonuçları üzerinde etkisi olmasıdır.

Bu, üyelerden biri takımın geri kalanıyla aynı seviyede değilse, bu üyeyi grup içinde zayıf bir nokta olarak görecekleri anlamına gelir. Bu, arkadaşlığın veya desteğin daha az olduğu anlamına gelmez; aksine, takım kesinlikle o takım üyesinin gelişmesine yardımcı olmak için çaba gösterecektir.

Bunu yaparak, ekibin beklentilerini karşılama isteği, fiziksel performansı kişisel düzeyde iyileştirme yönünde bir itici güç olarak çalışır. Böylece, gelişme grup performansına yansıyacaktır.

Takım çalışması fiziksel performansı iyileştirebilir ve pozisyonları ilerletebilir

Bir takımın her üyesinin hem grup hem de bireysel spor kimliği vardır; bu unsurlar önemlidir ve iyi tanımlanmaları gerekir. Bu, her sporcunun takımda farklı bir rolü olabileceği anlamına gelir.

Örneğin, bir futbol takımında farklı pozisyonlar vardır. Her biri diğerini tamamlar, bu da takımı oluşturmanın anahtarıdır. Aynı zamanda, takım arkadaşlarını hakemlerin önünde temsil eden, takımı koçun emirlerine ve kişisel vizyonuna göre yönlendiren bir kaptan vardır.

 

Kaptan olmak, mükemmel spor performansına ve takımla iyi bir ilişkiye sahip olmayı gerektirir. Bu nedenle, bir takımın parçası olan oyuncuların istekleri, bir kaptan olmak kadar büyük bir sorumluluğa erişinceye kadar spor alanında büyümek içindir.

basketbol oynayan kadınlar

Bir spor takımı içindeki pozisyonlarda ilerlemek için, pozisyon veya rol ne olursa olsun, daha fazla performans göstermek ve böylece istediğiniz pozisyona ulaşmak için yalnız ve birlikte çalışmak zorunludur.

Takım çalışması ile daha iyi fiziksel performans

Bireysel olarak spor yapmak birçok yarar sağlayabilir, ancak takım çalışması bir kişinin en iyi halini ortaya çıkarabilir. Etrafınızda başka insanlar olması, kişinin kendine saygısı, özgüveni, empati yeteneği ve motivasyonunu artırır.

Son olarak, bir takımın ve bir koçun desteğine sahip olma hissi, hedeflerinize daha ulaşabilir hale gelmenin yolunu açar. Takım çalışması ile daha iyi bir sporcu olma olanağına kendinizi kapatmayın!

 
  • Fin, G., Baretta, E., Moreno-Murcia, J. A., & Nodari Júnior, R. J. (2017). Autonomy support, motivation, satisfaction and physical activity level in physical education class. Universitas Psychologica, 16(4), 1–12. https://doi.org/10.11144/Javeriana.upsy16-4asms
  • Cantú-Berrueto, A., Castillo, I., López-Walle, J., Tristán, J., & Balaguer, I. (2016). Estilo interpersonal del entrenador, necesidades psicológicas básicas y motivación: Un estudio en futbolistas universitarios Mexicanos. Revista Iberoamericana de Psicologia Del Ejercicio y El Deporte, 11(2), 263–270.
  • Moreno-Murcia, J. A., Conte-Marín, L., & Borges-Silva, F. (2008). Necesidades psicológicas básicas, motivación intrínseca y propensión a la experiencia autotélica en el ejercicio físico. Revista Mexicana de Psicología, 25(2), 305–312. Retrieved from http://www.redalyc.org/articulo.oa?id=243016308010