Bir Organ Naklinden Sonra Spor Yapmak Mümkün Müdür?

25 Mart, 2020
Bir nakilden sonra spor yapmak sadece mümkün değil, aynı zamanda tavsiye edilen bir durumdur. Bu hastalarda spor uygulamasını destekleyen bilimsel çalışmalara ek olarak, dünyanın çeşitli ülkelerinde organ nakli gerçekleşmiş sporcu dernekleri oluşturulmuştur. 
 

Bir nakilden sonra spor yapma kararı kolay alınabilecek bir karar değildir. Her ne kadar egzersizin her zaman iyi olduğunu anlasak ve varsaysak da organ nakli yapılan biri söz konusu olduğunda hala bazı dikkat gerektiren hususlar vardır. 

Gerek hasta gerekse aile üyeleri, gereksiz risk oluşturacağı varsayılarak, spor yapma fikrine karşı çıkabilir. Ortaya çıkan darbeler ve travma hakkında da korkuları vardır.

Gerçek şu ki, nakil alıcıları spor sınırlamalarına maruz kalması gereken bireyler değillerdir hatta nüfusun çoğunluğundan bir farkları yoktur. Söz konusu nakil olmuş organa bağlı olarak, bireyin sağlık durumuna ve seçilen spora bağlı olan birkaç faktör, herhangi bir nakil söz konusu olmayan bir kişiyi etkileyen faktörlerle aynıdır.

Tabii ki temas sporlarından (rugby ya da futbol gibi) kaçınılması, bir doktor tarafından tavsiye edilmesi ve her şeyden önce sevdiğiniz bir dalın seçilmesi önerilir. Spor uygulamalarının fiziksel olan kadar önem taşıyan duygusal bileşenini göz ardı etmek doğru olmaz.

Bir nakilden sonra spor yapmaya başlarken vücut, rutinlere uyum sağlama ihtiyacı hisseder. Rehberli ve denetimli bir ilerleme izlenirse, turnuvalara ve yarışmalara katılımı düşünmek bile mümkündür. 

Öte yandan, tıbbi açıdan egzersiz, kardiyovasküler hastalıklara karşı önemli bir koruyucu faktördür ve nakil alıcıları arasında kalp hastalığı önde gelen ölüm nedenidir. Kalp hastalığına bağlı olarak bu riske neden olan sorunlardan birinin tam olarak yerleşik hareketsiz yaşam olduğu varsayılmaktadır.

 

Organ Naklinden Sonra Spor Yapmanın Faydaları

Bazı çalışmalar, bir nakilden sonra spor yapmanın, hareketsiz olanlar için aktif bir yaşamı olanlara göre daha yararlı olduğunu iddia ediyor. Bu gerçek, faydaların var olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

spor salonu

Bildiğimiz gibi, spor kalbi korur çünkü kan şekerini ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. İmmünsüpresan alan nakil alıcılarında egzersiz, bir dereceye kadar şeker ve lipitleri yükseltmeye yarayan bu ilaçların olumsuz etkilerini azaltacaktır.

Nakil alıcılarına nispeten yüksek dozlarda ve kronik kullanımda kortikosteroidler de verilmektedir. Steroidlerin olumsuz etkileri arasında osteoporoz, yani kemik yoğunluğundaki azalma vardır. Spor ise osteo-mi-artiküler sistemi güçlendirir.

Aynı şekilde, bir nakilden sonra spor yapmanın sosyal faydasını da göz ardı etmemek gerekir. Bir gruba ait olmak, başkalarıyla tanışmak, evden çıkmak, aynı zamanda rehabilite edici olan insan temasını teşvik eder hele ki toplantı diğer spor nakli alıcılarıyla yapılıyorsa daha faydalı olabilir.

Nakil Alıcıları Egzersize Ne Zaman Başlamalı 

Organ nakli ameliyatından hemen sonra egzersize başlamak imkansızdır. Beklemek için makul bir süre gerektiren gerekli uyarlamalar ve değişiklikler vardır. 

Tüm nakil işlemleri birbiriyle aynı değildir ve adaptasyon süreciyle aynı olan tüm organizmaların durumlara yanıtı da aynı değildir. Genel olarak, altı aylık iyileşme süresi söz konusudur, ancak bu duruma göre değişiklik gösterebilir. Beklemeyi ilerletmek ya da geciktirmek her zaman doktora bağlıdır.

 

Spor için, taburcu edildikten sonra ilk denemelerde aşırı zorlama söz konusu değildir egzersizler hafif olmalıdır. Aylar geçtikçe egzersiz yoğunluğu ve sıklık artabilir.

Nakil Alıcıları İçin Egzersiz Türleri 

Sporcular, tüm sporların aynı olmadığını ve tüm egzersiz seanslarının aynı şeyi hedeflemediğini bilmelidir. Gücü artırmak için egzersizler ve dayanıklılığı artırmak için egzersizler vardır; aerobik ve diğer anaerobik egzersizler vardır.

Ameliyattan sonra uzun yatak istirahati alması gereken nakil alıcıları için kuvvet antrenmanı önemlidir. Bu onların kas kütlesini geri kazanmalarını ve kemik dokusunu güçlendirmelerini sağlayacaktır.

Nakil alıcıları arasında önemli ve düzenli bir ağırlık artışı olduğundan, nakilden sonra spor yapmak, aldıkları fazla kilogram sayısını azaltmalarına ve boylarına uygun bir ağırlığı korumalarına yardımcı olacaktır. Bu, kuvvet antrenmanı ve aerobik egzersiz ile başarılabilir.

Öte yandan, aerobik antrenman kas liflerini hipertrofi edebilir. Kas çapını artırdığında, içindeki sinir iletimi artar ve bu duyarlılığa yardımcı olur. Nakil alıcılarına sinir terminallerine zarar verebilecek kortikoidler reçetelere sahip olduklarını hatırlamalıyız.

tenis
 

Son olarak, direnç eğitimimiz var; bu yöntem oksijenlenmeyi artırır ve vücudun enflamatuar maddelerini azaltır. Daha az iltihaplanma ile nakil alıcısında daha az ağrı olur ve daha fazla oksijen ile daha az kardiyovasküler risk vardır.

Nakil Sonrası Spor: Sonuç

Bir organ naklinden sonra spor yapmak tavsiye edilir. Tıbbi ekip tedavi gören hastaya hangi egzersizin en iyi olacağını ve ne zaman başlayacağını bildirecektir. Spor yapma fırsatı çok önemlidir, arkadaşlar ve aile bu karara katılmalıdır. Takip ve ilaç tedavisine ek olarak, spor bu hastaların sağlıklarını desteklemede koruyucu bir faktördür.

  • M.T. Tomás, H. Santa-Clara, E. Monteiro, E. Barroso, L.B. Sardinha. Effects of an exercise training program in physical condition after liver transplantation in familial amyloidotic polyneuropathy: A case report. Transplant Proc, 43 (2011), pp. 257-258.
  • Slapak, M. “Sport and transplantation.” Annals of transplantation 10.1 (2005): 60-67.
  • Mathur, S., Janaudis‐Ferreira, T., Wickerson, L., Singer, L. G., Patcai, J., Rozenberg, D., … & High, K. (2014). Meeting report: consensus recommendations for a research agenda in exercise in solid organ transplantation. American Journal of Transplantation, 14(10), 2235-2245.