Manyetik Tedavi: Kullanım Alanı ve Faydaları

20 Şubat, 2020
Doğru bir şekilde uygulanmış manyetik tedavinin birçok faydası vardır ve belirli bir sakıncası yoktur.
 

Manyetik tedavi çoğu insan için fazla bilinmeyen bir tedavi yöntemidir fakat doğru bir şekilde ve  bir profesyonel tarafından uygulandığında, bazı sağlık probleminin tedavisinde faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Haydi manyetik terapinin ana kullanımları ve faydalarını görelim.

Manyetik Tedavi Nedir?

Manyetik terapi, manyetik dalgaların kullanımıyla sağlık problemlerinin tedavi edilmesidir. Başka bir deyişle, manyetik terapi makinesi aralarında akım dolaşan mıknatıslar kullanır.

Hasta, vücudunun problemli bölgesini doğrudan mıknatıslar arasında üretilen elektromanyetik alana yerleştirir.

Bu manyetik alanların insan vücudundaki problemlerin iyileşmesi için sahip olduğu ana etkilerden biri, hücre zarlarından iyon akışı sağlamanın yanı sıra hücresel düzeyde metabolizmayı uyarmasıdır.

Bu son özellik, kas spazmları veya  akışın bozulduğu ve bu nedenle düzgün çalışamadığı diğer kronik problemler gibi süreçlerde hayati önem taşır. Bu iki ana hücresel etki sonucu, manyetoterapinin aşağıdaki faydalarını elde ederiz.

 • Fibroblast üretimi ile doku rejenerasyonu
 • Doğru iyon akışı ile kas gevşemesi
 • Prostaglandinlerin (düzenleme enzimleri) üretimini uyararak anti-enflamatuar (iltihap önleyici) etki
 • Vazodilatasyon (damar genişlemesi) veya metabolizmanın yükselmesinden kaynaklanan ısı etkisi.
 • Genel gevşeme ve artan kan onarım hücreleri sayesinde analjezi veya ağrının azaltılması.
manyetik tedavi gören adam
 

Uygulama Yöntemleri

Manyetoterapinin yararlı olabileceği sağlık sorunlarını listelemeden önce bir ayrıntıya dikkat edilmelidir: uygun makineleri kullanan profesyoneller tarafından tedavi edilmek çok önemlidir.

Bilim bu tür tedavilere şüphe ile bakmaktadır, çünkü bu tedavinin ismi altında, neredeyse mucizevi etkilere sahip olduklarına dair reklamlarla satılmaya çalışılan bileklik ve yüzük gibi nesnelere sıklıkla rastlanır.

Ne yazık ki, bu şekildeki mıknatısların ürettiği akım vücudumuzun dokularına nüfuz etmek için yetersizdir. Bu nedenle, uygun tedaviler görmek için kesinlikle bir uzmana gidilmelidir.

Fizyoterapist ofisi, hastane ya da sağlık merkezinin onaylanmış mıknatıslı tedavi ekipmanlarına sahip olması gerekmektedir. Bu ekipmanlar genellikle bacak, kol, kalça ya da herhangi problemli bölgenin yerleştirilebileceği şekilde yerleri olan beyaz halkalara sahiplerdir.

Normalde manyetoterapinin kendi başına bir çözüm olmayacağı da göz önünde bulundurulmalıdır. Başka bir deyişle, iyi bir uzman manyetik terapiyi daha kapsamlı bir iyileşme planında destek olarak kullanacaktır.

Sağduyu ile hareket edilirse manyetik tedavinin birçok faydası olabilir

Bununla birlikte, manyetik tedavi aşağıdaki gibi durumlar için kullanılır:

 • Kırık veya kemik ödemi gibi kemik problemleri.
 • Eklemlerdeki romatizmal problemler.
 • Kas kontraktürleri veya kontüzyonları.
 • Burkulma, esneme hasarları veya tendinit.
 • Periferik dolaşımın etkileri.
 • İyileşmenin hızlanması.
 • Sinirlerde ağrı

Tüm bu örneklerde, yukarıda belirtilen özellikler sayesinde olumlu değişiklikler görülecektir fakat , manyetoterapinin bu sorunları tedavi etmek için bir araç olacağı ve problemi kendi başına tedavi edecek bir çözüm olmayacağı hatırlanmalıdır.

 
bileği ağrıyan sporcu

Örneğin, kırık durumunda, önerilen immobilizasyon süresine ve egzersiz programına uymaya dikkat edilmelidir; burkulmalarda ise sonogramlar manyetik tedavi ile desteklenecektir.

Benzer şekilde, tendinit karşısında, farklı egzersizler için öneriler de olacaktır. Görüldüğü gibi, sağlık problemlerini birkaç farklı terapötik açıdan ele almanın genellikle daha etkili olduğu görülmüştür.

Kontrendikasyonlar

Son olarak, manyetik tedavinin bir başka olumlu yanı ise belirli bir sakıncası olmamasıdır. Fakat, özellikle dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır.

Bu hamile  ya da adet döneminde olan kadınlar, kalp pili ya da viral bir hastalığı olan bireyler için geçerlidir. Eğer bu durumlar yok ise herhangi bir endişe duyulmadan manyetoterapi ile tedavi alınılabilir.

 
 • Ozonoterapia y magnetoterapia en pacientes con hernias discales. Herrera S., Valenzuela F., Álvarez C. MediSan 2016; 20 (06)
 • Efectividad de la magnetoterapia en el tratamiento de las afecciones dolorosas de la articulación temporomandibular. Gonzalez X., Cardentey J., Porras O., Artidiello D. Revista Electrónica Dr. Zoilo E. Marinello Vidaurreta [revista en Internet]. 2016; 41(7)
 • Eficacia de la magnetoterapia en pacientes ecuatorianos con síndrome de pinzamiento del hombro. Rodríguez A., Ortiz D., González S., Álvarez-Guerra E. MEDISAN vol.20 no.6 Santiago de Cuba jun.-jun. 2016.