İskemik Basınç Terapisinin Yararları

En iyi bilinen teknikler arasında olmamasına rağmen, iskemik basınç tedavisi çok faydalıdır. Metodolojisi de çok moderndir.
 

Özellikle bacaklarda bir sakatlanmaya maruz kaldığımızda iskemik basınç tedavisi iyileşme ve ağrının azalması için anahtardır. Bu yazıda size konuyla ilgili daha fazla bilgi vereceğiz.

İskemik Basınç Tedavisi Nedir?

İskemik basınç, fizik tedavide kullanılan bir tekniktir. Etkilenen bölgeye kan geçişi bilinçli bir şekilde engellenir. Bu, basınç tahliye edildiğinde kan akışının canlanmasınıi sağlar.

Daha iyi anlamak için, bir örnek: işaret parmağınızın etrafına bir lastik bağlarsanız, o bölgeye kan akışı azalır. Parmağınız başlangıçta şişer ve sonra kızarır. Bununla birlikte, lastiği çıkardıktan sonra, işlevi ve görünümü bakımından parmağınız normale dönecektir.

İskemik basınç tetik noktalarına uygulanır. Yani, çok fazla kan akışının olduğu bölgelerde (örneğin bacaklar) uygulanır. Basınç azaldıkça kan akışı normale döner.

Sıkıştırma ve serbest bırakma işleminin vücudumuz üzerinde olumlu etkileri vardır. Sakinleştirici kasılmalar yaratır, yaraları iyileştirir ve kasların gevşemesini sağlar.

Neden İskemik Basınç Tedavisi Tercih Edilmeli?

Basınç terapisi, venöz ülser, vaskülit veya oklüzif vaskülopati gibi bazı yaralar için çok etkili bir tedavi yöntemidir. Bununla birlikte, bu teknikten bahsetmeden önce, yangılı süreçler hakkında biraz daha bilgilenelim.

yaralı bacağını saran insan

Vücudun belli bir bölgesinde bir yara veya kaza nedeniyle enflamasyon meydana geldiğinde, kanda mikro dolaşımda bir değişikliğe işaret eder. Bu, büyük kılcal kaçakların olduğu ve yerçekimi nedeniyle intravenöz basınçta bir artış olduğu anlamına gelebilir.

 

Böylece, sikatrizasyona izin vermeyen (veya onu zorlaştıran) bir fenomen gelişebilir. Bu, dokuların yenilenmesini engelleyen hiçbir şey olmadığında bile ortaya çıkabilir.

Basınç tedavisi, iyileşme sürecini geciktiren venöz hipertansiyona karşı savaşabilir. Bu özellikle obezitesi, immobilizasyonu veya kandaki herhangi bir patolojisi bulunan hastalarda uygulanabilir.

Bu tedavi venöz dönüşü teşvik etmeyi ve vücudun yarayı iyileştirme yeteneğini artırmayı amaçlar. İskemik basınç tedavisinin diğer etkileri:

  • Kılcal kaçakta bir azalma.
  • Lokal lenfatik drenajda artış.
  • Enflamasyonu azaltır.
  • Arteriyel akışta artış.

Bacağınızı sıkıştıran bir şeyin acı verici olduğunu düşünseniz de, gerçek şu ki bu işlem toparlanmayı hızlandırmaya hizmet ediyor. Yine de biraz rahatsız edici olabilir. Ancak, bölge iyileştikçe, kademeli bir rahatlama yaşayacaksınız.

Servikal Ağrı Tedavisinde İskemik Basınç Tedavisi

Bu tedavinin ağrıyı nasıl azaltacağı ve yara iyileşmesini nasıl destekleyebileceği hakkında konuştuk. Bununla birlikte, servikal problemler için mükemmel bir tedavi olduğuna dikkat etmek önemlidir.

Halen, hareketsiz bir yaşam tarzı servikal ağrı dahil olmak üzere birçok sağlık sonucuna neden olmaktadır. Servikaljinin en sık görülen romatolojik ve kas problemlerinden biri olduğunu biliyor muydunuz?

Azalan boyun kası, baş ve omuzların neden olduğu basınçtan en çok etkilenen kastır. Servikal ağrı spektrumunda, miyofasiyel tetik noktalarımız bulunmaktadır. Bunlar farklı bölgelerde (alan içerisinde) bulunabilir ve en hafif dokunuşla ağrı üretebilir.

 

Bu noktalardaki sorun, motor işlev bozukluğunu tetiklemeleridir. Örneğin, başı serbestçe hareket ettirememek veya hiperaljezi (ağrı hassasiyetinde bir artış). İskemik basınç tedavisi, hastaların servikal tetik noktalarından muzdarip olduğu durumlarda mükemmel sonuçlar sağlar. Dahası, destek olarak da hizmet edebilecek başka bir teknik olan akupunktur vardır.

iskemik basınç terapisi gören hasta

Ofis Çalışanlarında İskemik Basınç Tedavisi

Bu tedavinin yararları nedeniyle, birçok şirket şimdi çalışanlarına sunmaktadır. Ağrı veya boyun ve omuz sorunları olan ofis çalışanları için idealdir.

Bu gibi durumlarda, amaç acıyı azaltmak ve daha ciddi hastalıklardan kaçınmaktır. Bu, daha az devamsızlık ve işte daha fazla konsantrasyon sağlar.

Genellikle ve sonuçları görmek için, tedavi haftada bir kez verilir ve iki ay sürer.

Kuşkusuz, iskemik basınç tedavisi birçok avantaja sahiptir. Yalnızca kaza geçirmiş veya hastalığı olan kişiler için değil, aynı zamanda sık sık kas ağrısı çeken kişiler için de idealdir. İskemik basınç tedavisini denediniz mi?

  • Rojo, R., Gamboa, G., & Soto, M. A. (2016). Efectividad de la terapia combinada de compresión isquémica con estiramiento poscontracción isométrica para la recuperación del rango de movimiento cervical en el tratamiento de puntos gatillo. Fisioterapia. https://doi.org/10.1016/j.ft.2015.01.005