Obezite İle Mücadelede Sağlıklı Alışkanlıklar

17 Mayıs, 2019
Hızlı bir biçimde aşırı kilo almaya eğilimli insanlar olduğu doğrudur. Bununla birlikte, bu insanlar diyetlerini yakından takip etmek zorunda olsalar bile, yaşam kalitelerini iyileştirebilirler. Günlük besin alımınızı yönetme şekliniz, obezite ile mücadeleyi kazanmak için oldukça önemlidir.
 

2016 yılında, Dünya Sağlık Örgütü, dünyada yaklaşık 1.9 milyar obez insan bulunduğunu bildirmiştir. Bu örgütün verilerine göre, bu durumdan ötürü en az 2.8 milyon insan hayatını kaybediyor. Obezite ile savaşmanın ve bu ölümleri önlemenin tek yolu sağlıklı alışkanlıklar edinmektir.

Obezite İle Mücadelede İlk Adım Yediklerinizi Kontrol Etmektir

Biyolojik olarak obeziteye eğilimi olan kişiler, dikkatli bir beslenme programı izlemelidir. Amaç yemeyi bırakmak değil, meyve ve sebzeler gibi daha sağlıklı yiyecekleri beslenmeye dahil etmektir.

Aşırı kilolu insanlar söz konusu olduğunda ise, bazı uzmanlar günde beş kontrollü öğün yemek yemelerini öneriyor. Çocukluk çağı obezitesi açısından en iyi eylem planı, erken yaşlardan itibaren sağlıklı alışkanlıklar edinmektir. Bu şekilde, çocuklar sağlık bilincine sahip yetişkinler olarak büyüyecektir.

elinde takvim ve terazi tutan kadın

Kilonuzu Kontrol Etmeniz Önemli

Eğer obezseniz, haftada bir tartılmalısınız. Bu şekilde, hangi beslenme uygulamalarının hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olup olmadığının farkına varırsınız. Obezite ile ilgili problemlerin bir kısmı, hastaların diyetleri ve kiloları ile ilgili sahip oldukları kontrol eksikliğidir.

 

Bu kontrolün temeli, kilonuzu düzenli olarak kontrol etmekten ibarettir. Bu, beslenme alışkanlıklarınızı düzeltmek ve sağlıklı bir kiloya inmek için size yardımcı olur. Bu konuda tutarlı olduğunuzda, bir sonraki adıma geçebilirsiniz: sağlıklı beslenme alışkanlıklarını egzersizle birleştirmek.

İhtiyaçlarınızı Dikkate Alan Bir Antrenman Programına Başlayın

Durağan bir yaşam tarzı, obezitenin en iyi arkadaşıdır. Vücutta yağ birikmesine neden olan durumlardan biri, yağ yakmak için hiçbir şey yapmaya çalışmamaktır. Bu nedenle bu duruma sahip olan insanlar, fiziksel aktivite seviyelerini artırmaya odaklanmalıdır.

Ayrıca bakınız: Eliptik Tekniği: Daha Fazla Yağ Yakmak için Tüyolar

Bununla başa çıkamayacağınızı düşünüyorsanız, aşırı yoğun fiziksel egzersizler yapmamanız gerektiğini belirtmemiz gerekir. Yürüme, koşu veya yüzme gibi basit hareketler çok büyük bir fark yaratabilir. Sadece evde squat yaparak bile egzersize başlayabilirsiniz. Amaç, metabolizmanızı aktif hale getirmektir.

Fazla Kiloluysanız Egzersize Başlamak İçin Bazı Tavsiyeler

Bir spor salonuna kaydolabilirseniz, bu sağlıklı bir yaşam tarzına doğru atılmış harika bir adım olacaktır. Ancak, herhangi bir eğitmen yardımı olmadan ve kendi hızınızda yapabileceğiniz başka aktiviteler de vardır:

 
  • Her gün yürüyüş yapın: yürüyüş en iyi ve en doğal egzersizdir. Bunun harika yanı, herkesin yapabileceği bir şey olmasıdır. Buna kendinizi hazırlamanın en iyi yolu, her gün 30 dakika yürüyüşe çıkmaya başlamaktır. Bunu sağlayabiliyorsanız, ekstra kalorileri yakarsınız ve obezite ile savaşmak için harikalar yaratırsınız.
  • Asansörlerden ve motorlu taşıtlardan kaçının: Konforu unutun ve yürüme alışkanlığınızı daha doğal hale getirmek için, bacaklarınızı daha sık kullanmaya başlayın. Asansörü kullanmak yerine merdivenlerden çıkın. İşe arabayla gitmek yerine, mümkün olduğunca yürüyerek gitmeye çalışın.
  • Sizi egzersiz yapmaya zorlayan günlük rutinler geliştirin: köpeğinizle yürüyüşe çıkmak veya alışverişe yürüyerek gitmek mükemmel fikirlerdir. Farkına bile varmadan hem egzersiz yapacaksınız hem de obezite ile mücadele etmek için çalışmaya başlayacaksınız.
köpekleri ile yürüyen çift

Sağlıklı Alışkanlıklar: Kötü Alışkanlıklarınızı Geride Bırakın

Uygulamada, obeziteyle mücadele, doymuş yağları kesmekten çok daha fazlasını gerektirir. Kızarmış yiyecekler ve şekerler, yüzleşeceğiniz tek sağlık düşmanı değildir. Aslında, alkol, sigara ve uyuşturucular da aşırı kilolu veya obez olma riskinizi artırabilir.

 

Tütün dumanı, istenmeyen kilo alımı ile doğrudan bağlantılıdır. Bunun nedeni nikotin bağımlılığıdır ve bu da daha fazla kalori alımına neden olmaktadır. Bunun dışında sigara içmek, hareketsiz yaşam tarzını teşvik edebilecek solunum ve kardiyovasküler problemler yaratır.

Ayrıca uzmanlar alkol tüketiminin obeziteye katkıda bulunduğu konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Bu, özellikle bira içenler için geçerlidir. Alkollü içki içen erkeklerin, karın bölgelerinde yoğunlaşmış obezite riskinin %75 oranında olduğunu öne süren bazı çalışmalar bulunmaktadır. Ayrıca, çeşitli ilaçların kullanımı da bazı beslenme bozukluklarına yol açabilir.

Ayrıca bakınız: Alkol Tüketimi ve Vücuda Etkileri

Dikkatli olursanız, vücut yağını kazanmamak için atmanız gereken tüm adımlar derece derece artar. Bu, sadece katı bir diyete bağlı kalmak ya da aniden mümkün olduğunca egzersiz yapmaktan ibaret değildir. Bunun yerine amaç, sağlığınızı ilk sıraya koyarak, yavaş ilerlemektir.

Son olarak, uygun miktarlarda su içmeniz gerektiğini söylemeyi de ihmal edemeyiz. Günde en az bir buçuk litre su için.